Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Radomia cierpi z powodu koronawirusa. W miejskiej kasie jest ponad 20 milionów złotych mniej, a radni nie chcą cięć

Izabela Kozakiewicz
- Straciliśmy około 20 procent dochodów. Mam nadzieje, że w drugiej połowie roku ta sytuacja się zmieni i wrócimy do dochodów na planowanym poziomie - tłumaczył radnym Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
- Straciliśmy około 20 procent dochodów. Mam nadzieje, że w drugiej połowie roku ta sytuacja się zmieni i wrócimy do dochodów na planowanym poziomie - tłumaczył radnym Radosław Witkowski, prezydent Radomia. archiwum Echa Dnia
O ponad 20 milionów złotych mniej wpłynęło do kasy miasta z powodu epidemii koronawirusa. Prezydent Radomia zaproponował zamrożenie części wydatków, w tym inwestycji. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzili się jednak na zmiany w budżecie. Jak załatać dziurę?

Radomska Rada Miejska obradowała w poniedziałek 25 maja. Dużo miejsca poświęcono sytuacji finansowej miasta, a ta jest zła.

Mniej z podatków

Jak już pisaliśmy z powodu epidemii koronawirusa i ograniczeń z nią związanych drastycznie spadły wpływy do kasy miasta z tytułu podatków. W podobnej sytuacji są wszystkie samorządy w Polsce. Kryzys gospodarczy odbija się na wpływach do budżetu.

- Za ostatnie miesiące z tytułu PIT wpływy są mniejsze o 13 milionów złotych, z podatku CIT o 3,5 miliona złotych, z podatku od nieruchomości mamy o 2 miliony złotych mniej - wyliczał Sławomir Szlachetka, skarbnik Radomia. - Dochody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej spadły o 3,3 miliona złotych - dodawał skarbnik.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Do tego miasto musi około 15 milionów złotych dopłacić do gospodarki odpadami. Radni nie zgodzili się na podwyżkę opłat dla mieszkańców, więc brakujące pieniądze trzeba znaleźć w budżecie.

Potrzebne oszczędności

To oznacza, że trzeba oszczędzać. Radosław Witkowski, prezydent Radomia zaproponował między innymi zamrożenie części planowanych na ten rok inwestycji. Chodzi na przykład o remonty ulic, budowę chodników, zmiany na cmentarzu komunalnym na Firleju. Miasto nie podejmuje nowych zobowiązań, nie ogłasza przetargów na tegoroczne inwestycje. Kontynuowane są natomiast już rozpoczęte prace. Na zapłatę za ich wykonanie pieniądze w kasie miasta muszą się znaleźć.

- Straciliśmy około 20 procent dochodów. Mam nadzieje, że w drugiej połowie roku ta sytuacja się zmieni i wrócimy do dochodów na planowanym poziomie - mówił Radosław Witkowski. - Wtedy będziemy mogli wrócić do tych inwestycji. Prezydent liczy też, że problemy dostrzeże rząd i uruchomi tarczę antykryzysową dla samorządów.

Radni Prawa i Sprawiedliwości są na „nie”

Podczas sesji radni głosowali zmiany w budżecie zaproponowane przez prezydenta. - Jeśli nie przywróci pan do budżetu inwestycji zaproponowanych przez nasz klub będziemy przeciw - zapowiedział Dariusz Wójcik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Proponowanych zmian ostatecznie nie poparł nikt z Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała przepadła. Już po głosowaniu radni PiS przysłali do redakcji oświadczenie. Tłumaczą, że nie zgodzili się na ograniczenia, bo to na samorządzie „spoczywa obowiązek potrzymania i stymulacji lokalnych procesów gospodarczych. (...) Opóźnienie inwestycji mających charakter ściśle prorozwojowy, będzie hamować rozwój miasta”. - napisali radni. We wtorek z kolei przygotowali oświadczenie. Jego treść poniżej:

Stanowisko klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie bieżącego stanu finansów miasta w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020r.) oraz w związku z wprowadzeniem stanu epidemii (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020r. i nowelizacją z 24 marca 2020r.), sytuacja finansów Radomia uległa zmianie. Stan zagrożenia epidemicznego wymusił dokonanie nowych wydatków, związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Nie mieliśmy wątpliwości, że w tym trudnym czasie musimy działać wspólnie. Od początku popieraliśmy i inicjowaliśmy podejmowane działania, związane z minimalizowaniem skutków epidemii koronawirusa w naszym mieście. Niestety wprowadzone na sesję Rady Miejskiej (25.05.2020r.) zmiany uchwały budżetowej oraz blokada wydatków, wprowadzona zarządzeniem Pana Prezydenta Witkowskiego, zmuszają nas do opowiedzenia się za innym kierunkiem wychodzenia Radomia ze stanu epidemii. Uważamy, że na Gminie Miasta Radomia spoczywa obowiązek podtrzymywania i stymulacji lokalnych procesów gospodarczych. Wstrzymywanie zleceń czy blokada środków dla tak wielu zadań inwestycyjnych, które mogłyby podjąć radomskie przedsiębiorstwa, nie jest wskazane. Opóźnianie inwestycji takich jak: - przebudowa infrastruktury technicznej dla terenów inwestycyjnych Wólka Klwatecka II, - budowa ul. Marii Fołtyn, mających charakter ściśle prorozwojowy, będzie hamować rozwój naszego miasta. W przypadku konieczności podjęcia pilnych wydatków, związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, Prezydent dysponuje rezerwą ogólną oraz celową, w wysokości blisko 5 mln zł (zgodnie z paragrafem 3 Uchwały Budżetowej). Przewodniczący Klubu Radnych PiS Dariusz Wójcik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto