Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co nowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu? Spotkanie z pisarzem, Wojciechem Chmielarzem. Jest też propozycja dla maturzystów

Barbara Koś
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z mistrzem kryminału - Wojciechem Chmielarzem.
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z mistrzem kryminału - Wojciechem Chmielarzem. materiały MBP. Fot: Wojciech Rudzki
Miejska Biblioteka Publiczna przy ulicy Piłsudskiego 12 zaprasza w czwartek, 17 lutego, o godzinie 17, na spotkanie z mistrzem kryminału - Wojciechem Chmielarzem. Jest też propozycja dla tegorocznych maturzystów - warsztaty on-line z pisania prac maturalnych.

Pretekstem do rozmowy z Wojciechem Chmielarzem, będzie najnowsza powieść autora – „Królowa głodu”, ale nie zabraknie też pytań dotyczących jego wcześniejszych pisarskich dokonań.

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Pawlak, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej i dziennikarka Radia Radom. Księgarnia Sonet umożliwi chętnym zakup książek Wojciecha Chmielarza.

Wstęp na spotkanie jest wolny, ale obowiązuje limit miejsc.

- Prosimy, by przybyć na spotkanie około 15 minut wcześniej ze względu na konieczność wypełnienia oświadczeń covidowych - zaznacza biblioteka.

A oto kilka opinii o najnowszej książce autora: „Science fiction, survival horror, westernowa opowieść z pogranicza – wszystko to w jednej powieści. Wojciech Chmielarz ze znawstwem łączy gatunki, tworząc fascynujący, groźny świat.” – Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”

„Niepokojące, a zarazem brawurowe połączenie postapokalipsy, horroru, science fiction, westernu i fantasy. Prawdziwy kalejdoskop gatunków. Chmielarz, jakiego nie znacie! "Surowy postapokaliptyczny świat Chmielarza wciąga bez reszty. Polecam!” – Katarzyna Puzyńska.

Wojciech Chmielarz – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), dziewięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce i cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015), „Zombie” (2017) i „Wilkołak” (2021) oraz thrillera psychologicznego „Żmijowisko” (2018), za który otrzymał nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego.

Powieść została zekranizowana dla Canal+. Po niej ukazały się kolejne thrillery – „Rana” (2019) i „Wyrwa” (2020) oraz powieści sensacyjne „Prosta sprawa” (2020) i „Dług honorowy” (2021). 23 lutego ukaże się jego najnowsza powieść – „Królowa głodu”. Mieszka z rodziną w Warszawie.

Biblioteka zaprasza maturzystów na warsztaty

Biblioteka ma również propozycje dla tegorocznych maturzystów do skorzystania z warsztatów on-line przygotowujących do napisania prac maturalnych z języka polskiego. Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu w dwóch grupach (grupa podstawowa i rozszerzona).

Spotkania grupy z poziomu podstawowego zaplanowane są na wtorki w godzinach popołudniowych (max. 20 osób), z poziomu rozszerzonego – na czwartki w godzinach popołudniowych (max. 10 osób w grupie).

Zajęcia są przeznaczone dla maturzystów wszystkich szkół średnich z Radomia. Zapisy do obu grup warsztatowych będą uruchomione 15 lutego (wtorek) o godz. 12:00 i potrwają maksymalnie do 28 lutego (lub do wyczerpania miejsc).

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

W każdej grupie warsztatowej: 9 webinarów, 9 zadań do opracowania, 9 konstruktywnych komentarzy na temat opracowanych materiałów. Bonus dla grupy podstawowej – końcowy webinar „Kalejdoskop motywów literackich”, dla grupy rozszerzonej – „Przeciw interpretacji – kilka uwag o eseju Susan Sontag” .

Spotkania przeznaczone są dla licealistów, którzy w tym roku zdają maturę i chcą systematycznie trenować pisanie prac na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Celem zajęć jest również uporządkowanie wiedzy i nabranie pewności siebie w pisaniu.

A oto zagadnienia, które uczniowie poznają podczas warsztatów: jaka jest struktura egzaminu oraz struktura prac maturalnych; za co będą punktowani po napisaniu pracy; na co powinni zwracać uwagę, pisząc poszczególne elementy pracy; jaka jest specyfika pisania dwóch rodzajów prac na poziomie rozszerzonym.

Grupy warsztatowe będą pracować metodą projektową i kontaktować się z prowadzącą za pomocą platformy edukacyjnej raz w tygodniu. Każde spotkanie to przygotowana prezentacja dotycząca poszczególnych modułów kursu, czyli części rozprawek oraz rozmowa na temat poruszonych zagadnień. Raz w tygodniu prowadząca prześle komentarze do materiałów opracowanych przez uczestników warsztatów.

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Szyk – na co dzień nauczycielka języka polskiego i kulturoznawstwa. Pracowała w wydawnictwie, gdzie była redaktorką podręczników szkolnych i próbnych arkuszy maturalnych. Jest również egzaminatorką maturalną. Od niedawna prowadzi pracownię „Pisze się!”, gdzie pomaga licealistom w redagowaniu prac maturalnych i twórczym wyrażaniu siebie. W ponad 20-letniej karierze koordynowała wiele projektów edukacyjnych we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto