Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej chętnych na rządowe dofinansowania przewozów pasażerskich w regionie radomskim. Będzie więcej połączeń i nowe trasy

Janusz Petz
Janusz Petz
Nowe połączenia i rosnąca liczba kursów to nie tylko wygoda dla mieszkańców, gdzie nie docierał bus, albo autobus, ale też obrona miejsc pracy u przewoźników.
Nowe połączenia i rosnąca liczba kursów to nie tylko wygoda dla mieszkańców, gdzie nie docierał bus, albo autobus, ale też obrona miejsc pracy u przewoźników. Archiwum Echo Dnia
Mimo pandemii i związanych z tym ograniczeń, coraz więcej samorządów, chce uruchamiać nowe połączenia autobusowe dotowane przez rząd. Wnioski na 2021 rok złożyły także jednostki, które wcześniej nie brały udziału w programie, na przykład powiat zwoleński, gmina Kozienice czy gmina Pniewy. Ponadto organizatorzy takich połączeń, którzy realizowali przewozy w ubiegłym roku rozszerzają działalność z zakresu publicznego transportu zbiorowego o nowe trasy, na przykład powiat grójecki w porozumieniu z powiatem piaseczyńskim.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Do wojewody mazowieckiego wpłynęły w sumie 84 wnioski na łączną kwotę 62 milionów 90 tysięcy złotych. Pierwsze umowy z przedstawicielami mazowieckich samorządów – beneficjentami Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych zostały już podpisane.

Przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu

Obecnie wojewoda mazowiecki rozpatruje pozostałe wnioski, na podstawie których kolejne umowy z samorządami będą sukcesywnie podpisywane. Część wniosków złożonych przez organizatorów wymaga uzupełnień.

Z terenu byłego województwa radomskiego pozytywnie zweryfikowanych zostało 11 wniosków. powiat białobrzeski zawnioskował o dopłatę w wysokości prawie 428 tysięcy złotych na uruchomienie 8 linii komunikacyjnych, które umożliwią realizowanie przewozów na terenie 6 gmin.

Powiat białobrzeski złożył też wnioski wspólnie z powiatem grójeckim. Wspólnie samorządy proszą o dopłatę w wysokości 84 tysięcy złotych na uruchomienie 7 linii komunikacyjnych, które umożliwią realizowanie przewozów na terenie 3 gmin.

Z kolei powiat grójecki w porozumieniu z powiatem żyrardowskim zawnioskował o dopłatę w wysokości prawie 308 tysięcy złotych na uruchomienie 1 linii komunikacyjnej, która umożliwi realizowanie przewozów na terenie trzech gmin. Tym razem o pieniądze na dofinansowanie dojazdów prosi gmina Pniewy, która chce 128 tysięcy złotych na uruchomienie dóch linii komunikacyjnych.

Z kolei gmina Wyśmierzyce chce uruchomić jedną linię komunikacyjną, a wartość wniosku to 21 tysięcy 308 złotych.

Ponadto w trakcie uzupełniania wniosków są: powiat lipski, gmina Lipsko, gmina Jastrzębia, powiat szydłowiecki, powiat grójecki w porozumieniu z powiatem piaseczyńskim.

Nadzwyczajne zainteresowanie otwieraniem nowych kursów autobusowych może dziwić, bo w poprzednim roku autobusy obsługujące z założenia mniej rentowne przejazdy, do miejscowości zagrożonych wykluczeniem komunikacyjnym, miały jeszcze mniej pasażerów z oczywistych względów związanych z koronawirusem. Większość spraw urzędowych, ale także na przykład związanych z funkcjonowaniem przychodni można było bowiem załatwić jedynie przez internet lub telefonicznie. Do pracy nie jeździli ludzie skierowani na pracę zdalną, ograniczenia w przemieszczaniu się dotyczyły także dzieci i młodzieży. Mimo to nie wstrzymywano kursów, chociaż - jak czytamy w odpowiedzi na nasze pytanie udzielone przez zespół prasowy wojewody mazowieckiego – do urzędu „docierały pojedyncze informacje o częściowym, czasowym zawieszaniu funkcjonowania połączeń komunikacyjnych objętych dofinansowaniem”.

Trzy złote za wozokilometr

W 2021 roku wojewoda mazowiecki ma do dyspozycji na dopłaty do autobusów ponad 64 miliony złotych. W 2021 roku dopłata będzie udzielana wyłącznie do przewozów wykonywanych od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.

Dla samorządów, które zdecydują się zorganizować regularną komunikację do miejscowości zagrożonych komunikacyjnym wykluczeniem dodatkową zachętą jest wysoka dopłata do tak zwanego wozokilometra. Gdy ruszał program rząd dopłacał złotówkę do wozokilometra, w kolejnych latach ta stawka miała się zmniejszyć do 80 groszy.

Jednak gdy wybuchła pandemia postanowiono podnieść stawkę do trzech złotych i taka ma obowiązywać również w 2021 roku. Wśród kryteriów, na podstawie których wojewoda dokonuje podziału pieniędzy jest między innymi realizacja potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przepisy ustawy zwiększą dostępność połączeń autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dla tych osób. Dopłatę można uzyskać wyłącznie na linie, dla których w okresie rozliczeniowym wystąpił ujemny wynik finansowy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto