Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowy dowód w mObywatel pobrano już ponad 6 milionów razy. Czym różni się mDowód od zwykłego? Zobacz szczegóły

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jakie różnice cechują oba te dokumenty.
Zobacz, jakie różnice cechują oba te dokumenty. gov.pl
Cyfrowy dowód to najważniejszy produkt dostępny w aplikacji mObywatel. Pobrało go już ponad 6 milionów obywateli Polski i nie każdy wie, że mDowód to zupełnie osobny dokument, niż ten, który nosimy w portfelu. To nie jedyna różnica pomiędzy obydwoma dowodami. Zobacz, czym różnią się oba dokumenty w oficjalnym rządowym komunikacie.

Spis treści

Aplikacja mObywatel

Aplikacja mObywatel cały czas rozwija się i dodawane są do niej nowe opcje i moduły. Jako główną funkcjonalność oferuje ona większość najważniejszych dokumentów w formie cyfrowej oraz umożliwia załatwienie niektórych spraw urzędowych i codziennych. Wśród rzeczy zawartych w mObywatelu wyróżniamy m.in.:

  • mObywatel, czyli cyfrowy dowód osobisty;
  • mLegitymacja szkolna/studencka oraz emeryta/rencisty;
  • czy mPrawo jazdy i wykaz otrzymanych punktów karnych.

Do grona dokumentów i funkcji cały czas dołączają kolejne, gdyż Ministerstwo Cyfryzacji bardzo dynamicznie rozwija swój produkt. W ostatnim czasie umożliwiono dokonanie opłaty za wywóz śmieci w niektórych miastach poprzez mObywatela.

Od 14 lipca 2023 roku mDowód jest traktowany na równi z plastikowym, co zostało mocno zaznaczone, ogłaszając, że wypuszczono aplikację mObywatel 2.0. Nie jest on jednak tym samym, co fizyczny odpowiednik. Czym się różnią?

mDowód a dowód platsikowy

W mediach społecznościowych aplikacji mObywatel pojawiła się informacja, że mDowód został pobrany już przez ponad 6 milionów obywateli Polski. Jednocześnie przypomniano, że cyfrowy dowód nie jest tym samym, co plastikowy dokument. Czym się różnią?

  • Formą - plastikowa karta to jedno, a cyfrowy mDowód to drugie. Są to dwa osobne dokumenty w różnych formach i należy pamiętać, że nie są tym samym;
  • Uprawnieniami - mDowód nie może posłużyć jako dokument tożsamości umożliwiający wyjazd za granicę;
  • Numerem i serią - inny dokument to inne jego numery identyfikacyjne;
  • Terminem ważności - oba dokumenty wydawane są na 10 lat, jednak jeśli uzyskaliśmy je w innych terminach, posiadają również inne terminy ważności.

Na oficjalnej stronie podanej w powyższym poście znaleźć można informację, że w przypadku posiadania mDowodu jedynymi sytuacjami, w których potrzebny będzie tradycyjny dokument, będą:

  • wyjazd za granicę,
  • oraz moment składania wniosku o dowód osobisty.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cyfrowy dowód w mObywatel pobrano już ponad 6 milionów razy. Czym różni się mDowód od zwykłego? Zobacz szczegóły - GRA.PL

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto