Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Francuski w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego w Radomiu przyniósł wiele atrakcji [ZDJĘCIA]

Barbara Koś
Uczniowie interpretowali znane francuskie obrazy.
Uczniowie interpretowali znane francuskie obrazy. Facebook III LO
W piątek, 26 listopada, w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego w Radomiu odbył się Dzień Francuski. Święto jest wieloletnią tradycją szkoły i co roku pozwala uczniom odkrywać Francję i jej kulturę w ciekawy sposób. Wszyscy zaangażowani w organizację włożyli w przygotowania wiele starań, dzięki czemu wydarzenie było niezwykle miłe i rozwijające.

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia dyplomów i nagród przez dyrektora szkoły, Norberta Sałudę, wicedyrektorki, Magdalenę Zawadzką-Dąbrowską i Annę Kołodziejską oraz nauczycielkę języka francuskiego, Małgorzatę Mazur.

Najpierw wręczono dyplomy DELF laureatom tegorocznej czerwcowej sesji, przeprowadzonej w Ośrodku Zdawania Egzaminu DELF działającego pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie w radomskim "Czachowskim" dla uczniów szkół Radomia i regionu radomskiego.

Dyplom DELF potwierdza znajomość języka francuskiego na całym świecie i przez całe życie. W czerwcu tego roku, uczniowie przystąpili do egzaminu DELF na poziomach A1, A2 i B1. Spośród uczniów szkół podstawowych, najliczniejszą grupę stanowiły uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej w Guzowie.

Natomiast licealiści byli najliczniej reprezentowani przez uczennice III LO w Radomiu. Wszyscy kandydaci uzyskali upragnione dyplomy.

Następnie nagrodzeni zostali uczestnicy szkolnych konkursów związanych z kulturą i cywilizacją Francji: Konkursu Wiedzy o Francji, w którym pierwsze miejsca zajęła Julia Łyczak z klasy III "Czachowskiego" oraz Konkursu Plastyczno - Literackiego " Francuski Kaligram ". Jury konkursowe uznało za najlepszy kaligram wykonany przez Jagodę Smółkę z klasy I III LO.

Po wręczeniu nagród książkowych i dyplomów, swoje umiejętności wokalne zaprezentowały uczennice klas trzecich, śpiewając francuskie przeboje muzyki rozrywkowej i musicalowej.

Głównym punktem programu były prezentowane przez uczniów „żywe obrazy” na wzór dzieł mistrzów malarstwa, których prace znajdują się w paryskich galeriach.

Można było podziwiać Baletnice Edwarda Degas, ożywione przez uczennice III c i II e, a szczególnie przez Weronikę Pernal, wielokrotną laureatkę konkursów tańca klasycznego, która wcieliła się w Cukrową Wróżkę z baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”.

Uczniowie zinterpretowali również ” Wesele Pierrette” Pablo Picassa, „Oszusta z Asem karo” Georgesa de la Tour i „Śniadanie wioślarzy” Edwarda Degas. Obrazom towarzyszyły wyimaginowane dialogi i tło muzyczne.

- Żywe obrazy przybliżają uczniom sztukę, działając na wszystkie zmysły. Sprawiają, że staje się ona bardziej namacalna. Zwracamy dzięki nim uwagę na wiele niedostrzeganych wcześniej szczegółów - mówi organizatorka imprezy, romanistka, Małgorzata Mazur.

Uroczystość zakończyła degustacja dań francuskich, przygotowanych i spożywanych przez uczniów z wielkim zapałem.

- Niewiele jest rzeczy, które jednoczą ludzi tak, jak wspólny posiłek. Każdy chyba zgodzi się z francuską maksymą, według której kuchnia jest formą sztuki, darem do dzielenia się z innymi - podkreśla Małgorzata Mazur.

Dzień Francuski wpisał się w tradycję liceum Czachowskiego.

- Uczniowie klas humanistycznych dbają o jej kultywowanie z poczuciem satysfakcji i z poświęceniem, bawiąc się przy tym i ucząc - podsumowuje Małgorzata Mazur.

Tegoroczne święto wypadło znakomicie i spotkało się z wieloma pozytywnymi komentarzami ze strony uczniów.

- Uważam ze jest to fajne urozmaicenie codziennego życia w szkole dla uczniów, rozwija przy tym naszą kreatywność i pracę w grupach oraz talent kucharski. Dzięki temu umacniany relacje miedzy uczniami.

- Dzień francuski był wydarzeniem, które pozwoliło lepiej poznać nam kulturę i kuchnie francuską. Występy artystyczne były na wysokim poziomie i z pewnością uczestnicy dali z siebie wszystko - mówili uczniowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto