Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Patrona Szkoły w Liceum Ogólnokształcącym Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Jubileusz świętowali uczniowie i absolwenci. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Na spotkaniu w dawnej Aptece Kasprzykowskich absolwenci IV LO w Radomiu obchodzili Dzień Patrona Szkoły.
Na spotkaniu w dawnej Aptece Kasprzykowskich absolwenci IV LO w Radomiu obchodzili Dzień Patrona Szkoły. Tadeusz Klocek
IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia doktora Tytusa Chałubińskiego w Radomiu świętuje „Dzień Patrona Szkoły”. Uroczystość łączy się z jubileuszem 50 lat od czasu zmiany siedziby, kiedy liceum przeniosło się z Rynku do obecnej siedziby przy ulicy Mariackiej.

Jubileusz IV Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. Świętowali uczniowie i absolwenci

Spora grupa obecnych i byłych uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego imienia doktora Tytusa Chałubińskiego w Radomiu spotkała się w piątek na szczególnej uroczystości. Miejsce spotkania też było nieprzypadkowe – to dawna Apteka Kasprzykowskich w Rynku. Obecnie to część Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, a właśnie ten muzealny budynek był drugą, aczkolwiek niezwykle ważną siedzibą szkoły. Równo 50 lat temu zacne liceum przeniosło się z Rynku do nowego budynku przy ulicy Mariackiej 25. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Łączy nas Chałubiński”.

Nasze liceum rzeczywiście łączy ludzi. Zdarza się przecież i taka sytuacja, że niegdysiejsi uczniowie by potem nauczycielami w Chałbińskim, przekazując najlepsze doświadczenie i wiedzę

– mówiła Ewa Kościelniak-Walewska dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego.

Wśród gości była także Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia odpowiedzialna za sprawy oświaty. Tym razem jednak pani wiceprezydent wystąpiła w roli absolwentki liceum. Życzenia przybyłym złożył wszystkim Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum, zapraszając

Obecni licealiści krótko przypomnieli historię szkoły. Powstała ona w 1905 roku, kiedy radomskie środowisko wymusiło na ówczesnych władzach rosyjskich pozwolenie na zorganizowanie szkół z polskim językiem wykładowym. Pierwszym dyrektorem został Prosper Jarzyński, cieszący się dużym autorytetem działacz społeczny, patriota i profesor matematyki.

Obecnie w szkole uczy się 903 licealistów, pracuje z nimi 70 nauczycieli, a 12 z nich jest też absolwentami IV Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła jest uważana za jedną z najlepszych liceów w regionie. Każdego roku plasuje się wysoko w rankingach szkół, a uczniowie osiągają znakomite wyniki na egzaminach maturalnych.

Spotkanie było okazją, by przypomnieć dawne lata nauki w Chałubińskim. O tym mówili absolwenci szkoły, między innymi Borysław Szlanta, znany adwokat, Tomasz Staniszewski z Fundacji Chałubińszczaków, czy Maria Jarzyńska, która miała maturę w 1973 roku. Wspomnienia przeplatane licznymi anegdotami i dygresjami przeniosły wszystkich w świat młodości, szkolnych psot i przygód, które po latach stały się mądrością życiową. Opowieści różnych osób łączył wielki szacunek do profesorów, pedagogów, którzy byli czymś więcej, niż tylko nauczycielami w liceum. Absolwenci mogli także zwiedzić budynek, gdzie dziś mieści się Muzeum.

Organizatorzy spotkania zaprosili od razu wszystkich na 4 listopada, kiedy odbędą się główne obchody w budynku przy ulicy Mariackiej.

Zobacz zdjęcia z jubileuszowej uroczystości:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto