Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Zwycięstwa w Radomiu. Była msza, uroczysty apel i salwa honorowa przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza

OPRAC.:
Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Na placu przed kościołem garnizonowym w Radomiu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa.
Na placu przed kościołem garnizonowym w Radomiu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa. Urząd Miejski/Anna Wróblewska
W poniedziałek, 8 maja w Radomiu odbyły się obchody narodowego Dnia Zwycięstwa. W kościele garnizonowym została odprawiona msza święta, po niej, podczas uroczystego apelu z wojskowym ceremoniałem oddano hołd poległym w obronie ojczyzny.

Msza i apel z okazji Dnia Zwycięstwa w Radomiu

8 maja świętujemy Narodowy Dzień Zwycięstwa na pamiątkę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenia II Wojny Światowej. W Radomiu obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele garnizonowym. Uczestniczyli w niej między innymi przedstawiciele władz samorządowych Radomia, instytucji i organizacji, poczty sztandarowe. Po nabożeństwie, na placu przed kościołem, odbył się uroczysty apel z salwą honorową i składaniem kwiatów przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Wracając dziś pamięcią do tamtych tragicznych wydarzeń, najwyższą czcią i podziwem otaczamy polskich żołnierzy i oficerów - bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny, ich patriotyzm i wolę bezgranicznego poświęcenia w imię wolności. Składamy też hołd wszystkim ofiarom totalitaryzmu. Większość z nas należy do szczęśliwego pokolenia wychowanego w pokojowych warunkach. Dziś jednak, spoglądając na wschód i wpatrując się w dramatyczne obrazy docierające do nas z Ukrainy, przekonujemy się, że pokój, którym mogliśmy się cieszyć przez długie lata, może okazać się bardzo kruchy. Boleśnie doświadczają tego nasi sąsiedzi, którzy praktycznie każdego dnia opłakują kolejne ofiary zbrodniczej ideologii. Ale pamiętajmy, że zło nie pojawiło się nagle i nie przyszło znikąd. Ono kiełkowało i dojrzewało przez długie lata. W końcu wydało gorzkie owoce, które niosą śmierć i zniszczenie. Dlatego dziś stoi przed nami wyzwanie, by wszelkie przejawy zła, nienawiści, nietolerancji tłumić w zarodku. Nie wolno nam przechodzić obojętnie obok przypadków wykluczania ludzi myślących inaczej, odzierania ich z ludzkiej godności czy dzielenia społeczeństwa na lepszych i gorszych. Musimy zdecydowanie reagować na wszelkie, nawet drobne przejawy nacjonalizmu, ksenofobii i nietolerancji – mówiła podczas uroczystości Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto