Eurowybory 2019. Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk i Jarosław Kalinowski europosłami! Nie będzie wyborów uzupełniających w Radomiu

jp
Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosław Kalinowski z Koalicji Europejskiej zdobyli mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego z naszego okręgu wyborczego - wynika z nieoficjalnych, ale już w 100-procentach pewnych wyliczeń. Wiadomo też, że w regionie radomskim nie będzie uzupełniających wyborów do Senatu.

Wyniki wyborów zmieniają reprezentację okręgu 5, który obejmuje Mazowsze bez Warszawy i 8 sąsiadujących ze stolicą powiatów do Brukseli i Strasburga. Obecnie europosłami są jeszcze Zbigniew Kuźmiuk, Jarosław Kalinowski oraz Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej. Tą ostatnią zmieni w europarlamencie Adam Bielan.

Mimo tego, że Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze wszystkich wyników głosowania we wszystkich okręgach i obwodach ewentualne zmiany nie będą dotyczyły naszego okręgu. Ważą się jeszcze losy mandatu między innymi Elżbiety Rafalskiej i Krzysztofa Jurgiela z Prawa i Sprawiedliwości. Nie wiadomo też jeszcze kto zdobędzie tak zwany mandat rezerwowy. Przypomnijmy, przypadnie on Polsce, w sytuacji, gdy dokona się podczas tej kadencji Brexit. Wszystko wskazuje na to, że rezerwowy mandat zdobędzie najprawdopodobniej Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości.

Adam Bielan w związku z wyborami na europosła traci mandat senatora. Przypomnijmy, został on wybrany do wyższej izby Parlamentu z okręgu 50 obejmującego obszar miasta na prawach powiatu Radomia oraz powiatów lipskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. Ponieważ do następnych wyborów do Senatu zostało mniej niż 6 miesięcy w naszym regionie nie zostaną zarządzone wybory uzupełniające - mandat Adama Bielana po prostu wygaśnie. Będą natomiast zmiany w rządzie i Sejmie. Na przykład w miejsce poseł Ewy Kopacz, wybranej do europarlamentu, która została wybrana do Sejmu w okręgu warszawskim wejdzie następna osoba z największą ilością głosów z listy przegranych kandydatów Platformy Obywatelskiej w wyborach w 2015 roku. Mandat po Ewie Kopacz ma więc prawo przejąć Michał Jan Mazowiecki, syn pierwszego premiera III RP - Tadeusza Mazowieckiego. W tamtych wyborach wygrał on różnicą zaledwie 90 głosów z Jackiem Kozłowskim, byłym wojewodą mazowieckim.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan skomentował dla nas wyniki niedzielnych wyborów. - Jestem wzruszony nie tylko swoim wynikiem i naszego ugrupowania, ale też bardzo dużą frekwencją. Traktuję to zobowiązanie do ciężkiej pracy na rzecz Polski i naszego regionu - powiedział Adam Bielan zapewniając, że będzie się nadal mocno angażował we wszystkie radomskie projekty, za którymi lobbował w ostatnim czasie, w tym dotyczące budowy i uruchomienia nowego Portu Lotniczego w Radomiu.

A oto prezentacja sylwetek nowych europosłów z okręgu mazowieckiego:

Adam Bielan

W 1997 roku, w wieku 23 lat, zaangażowany w działalność Akcji Wyborczej Solidarność, został najmłodszym posłem na Sejm III kadencji. Pracował w Komisji Spraw Zagranicznych. Jako członek Prawa i Sprawiedliwości w 2001 roku ponownie uzyskał mandat poselski. Zasiadał w sejmowej Komisji Europejskiej.Od 2001 roku przez dekadę pełnił funkcję rzecznika prasowego partii. W 2005 roku współtworzył z sukcesem kampanię prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zwycięską kampanię parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości. Od 2003 roku sprawował funkcję obserwatora Sejmu w Parlamencie Europejskim.
W 2004 roku w pierwszych polskich wyborach europejskich został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. Przystąpił do grupy Unii na rzecz Europy Narodów (UEN). Był pomysłodawcą powołania Koła Polskiego zrzeszającego wszystkich polskich europosłów. Trzy lata później został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W kolejnych wyborach europejskich skutecznie ubiegał się o reelekcję, zdobywając na Mazowszu ponad 61 tysięcy głosów. Współtworzył grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), której został wiceprzewodniczącym. Pełnił funkcję koordynatora w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO). Był również członkiem Komisji Spraw Zagranicznych (AFET). W 2015 wystartował do Senatu z ramienia komitetu Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 50, który obejmuje obszar miasta Radomia oraz powiatów lipskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. Uzyskał mandat senatora IX kadencji, otrzymując 77 912 głosów. 12 listopada 2015 wybrany na wicemarszałka Senatu IX kadencji.

Zbigniew Kuźmiuk

Obecny poseł do Parlamentu Europejskiego, były minister, były wojewoda radomski i były marszałek województwa mazowieckiego. Poniżej przebieg chronologiczny kariery zawodowej Zbigniewa Kuźmiuka
•1979-... : Wyższa Szkoła Inżynierska w Radomiu, (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny) – wykłady z zakresu finansów, finansów publicznych, finansów przedsiębiorstw (inne)
•1990-1994 : Prezes PPHU Teks SA i dyrektor PPHU Bakumar SA (sektor prywatny (inne dziedziny)
•1994-1996 : Wojewoda radomski (administracja publiczna / rządowa (inne dziedziny)
•1997-1997 : Minister, członek Rady Ministrów, prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych (administracja publiczna / rządowa (inne dziedziny)
•1998-2001 : Marszałek województwa mazowieckiego, radny województwa mazowieckiego (administracja publiczna / rządowa (inne dziedziny)
•2001-2004 : Poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP (administracja publiczna / rządowa (inne dziedziny)
•2004-2009 : Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów, od 13.12.2005 Grupa Unii na Rzecz Europy Narodów, członek Komisji Budżetowej, Komisja Gospodarcza i Monetarna – zastępstwo, Delegacja do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE-Bułgaria (instytucja UE (inne dziedziny)
•2010-2011 : Radny województwa mazowieckiego (administracja publiczna / rządowa (inne dziedziny)
•2011-2014 : Poseł na Sejm RP, członek Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (administracja publiczna / rządowa (inne dziedziny)
Kariera polityczna
Funkcje sprawowane w krajowej partii politycznej lub krajowym związku zawodowym
•2003-2007 : Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL województwa mazowieckiego
•2004-2005 : Wiceprezes Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL
•2008-... : Członek Prawa i Sprawiedliwości
•2010-... : Członek Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości
Funkcje sprawowane w rządzie krajowym
•2002-2004 : Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL Sejmu RP
Inna działalność
•1986-1989 : Szkoła Główna Planowania i Statystyki w Warszawie- obecnie Szkoła Główna Handlowa- na Wydziale Finansów obrona pracy doktorskiej i uzyskanie stopnia doktora nauk ekonomicznych

Jarosław Kalinowski

Jarosław Kalinowski urodził się 12 kwietnia 1962 roku w rodzinie ludowców. Wychował się w Jackowie Górnym, gdzie jego dziadek i ojciec, znani w okolicy działacze, prowadzili gospodarstwo rolne. Uczył się w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Po maturze ukończył studia na kierunku zootechniki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po studiach powrócił do rodzinnego gospodarstwa, które do dnia dzisiejszego prowadzi wraz z najstarszym synem. W czasie studiów należał do Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni", który założyła Zofia Solarzowa - pedagog i współtwórczyni uniwersytetów ludowych. Swoją aktywność publiczną rozpoczął w 1981 roku, gdy dołączył do Związku Młodzieży Wiejskiej. W kluczowym dla polskich przemian roku 1989 wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego, by rok później, w pierwszych od 40 lat wyborach samorządowych, zostać wójtem w swojej rodzinnej gminie Somianka. Pierwszym sukcesem w polityce krajowej było uzyskanie w 1993 roku mandatu posła z okręgu siedlecko-ostrołęckiego. W swojej pierwszej kadencji pełnił funkcję sekretarza Klubu Parlamentarnego PSL. Zasiadał w ławach sejmowych od II do VI kadencji. W tym czasie był przewodniczącym Klubu (2000-2001), dwukrotnie, w 2005 i 2007 rok, został wybrany wicemarszałkiem Sejmu RP, pełnił także pracował jako współprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. W 1997 roku wszedł w skład rządu Włodzimierza Cimoszewicza, gdzie pełnił funkcję wicepremiera i ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz przewodniczącego Komitetu Rozwoju Regionalnego Rady Ministrów. Ponownie funkcję wicepremiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi pełnił w latach 2001-2003. Był w tym czasie również przewodniczącym Rady Informatyzacji Wsi oraz współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Dwukrotnie, w 2000 i 2005 roku, kandydował z ramienia PSL na stanowisko Prezydenta RP. Był jednym z negocjatorów warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Politykę na arenie europejskiej kontynuował jako poseł do Parlamentu Europejskiego wybrany w 2009 i 2014 roku przez mieszkańców Mazowsza. W Brukseli zajmuje się rolnictwem pracując w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Od 1997 do 2004 roku był prezesem Stronnictwa, a on 2008 roku nieprzerwanie pełni funkcje przewodniczącego Rady Naczelnej PSL. Od 2004 roku prezesuje również Stowarzyszeniu „Promni", założonemu przez byłych członków zespołu „Promni". Jest inicjatorem trzytomowego wydawnictwa popularyzującego idee i twórczość Zofii Solarzowej. Jarosław Kalinowski to mąż Aleksandry, ojciec trzech synów i dwóch córek, dziadek ośmiorga wnucząt.

Veegas w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: FLESZ PREZENTY KOMUNIJNE

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie