Finisaż wystawy „Radomian portret własny” odbył się w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu - zdjęcia i film

Barbara Koś
O wystawie „Radomian portret własny” opowiada po raz ostatni kuratorka Magdalena Kołtunowicz.
O wystawie „Radomian portret własny” opowiada po raz ostatni kuratorka Magdalena Kołtunowicz. Joanna Gołąbek
Udostępnij:
Finisaż wystawy „Radomian portret własny” odbył się w niedzielę, 16 stycznia, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Było ostatnie już oprowadzanie po wystawie oraz koncert kolęd i pastorałek. Te atrakcje przyciągnęły do muzeum wielu widzów.

W muzeum odbył się finisaż wystawy „Radomian portret własny”

To pełne wydarzeń popołudnie rozpoczęło się ostatnim już oprowadzaniem kuratorskim po wystawie. Zrobiły to kuratorki: Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Kołtunowicz. Podczas finisażu można było też zakupić katalog towarzyszący wystawie "Radomian portret własny".

Po krótkiej przerwie, odbył się koncert kolęd i pastorałek.

Rozpoczął go występ małych akordeonistów z klasy akordeonu Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, prowadzonej przez znanego radomskiego akordeonistę, Piotra Zarzykę. Wraz ze swoim pedagogiem zagrali "Wśród nocnej ciszy". Następnie trzy uczennice z kwartetu smyczkowego ( jedna skrzypaczka nie dojechała), zaprezentowały "Cichą noc" i "Jezus malusieńki".

W dalszych punktach programu kolędy przedstawili jeszcze inni uczniowie szkoły muzycznej, a także jej absolwenci.

Kolędy i pastorałki usłyszeć było można w instrumentalnych aranżacjach na akordeon, jak również w wykonaniu solistów przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec.

Całością koncertu kierował Piotr Zarzyka, który często współpracuje z muzeum.

Przybyłym na koncert podziękował dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk zapraszając wszystkich na dalsze wydarzenia muzealne w roku 2022.

Niezwykła wystawa

Wystawa „Radomian portret własny” została otwarta 1 października 2021 roku. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało około 100 portretów najwybitniejszych radomianek i radomian w formie zdjęć i obrazów.

Była to wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia. Poprzez portret kuratorzy wystawy: Adam Duszyk, Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Kołtunowicz pokazali wielkość i wyjątkowość Radomia.

- Zwiedzający mogli podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem

– mówił podczas finisażu Leszek Ruszczyk.

Wystawa „Radomian portret własny” stała się też piękną lekcją historii o Radomiu i regionie. W ramach działań edukacyjnych grupy szkolne po zwiedzaniu ekspozycji brały udział w warsztatach.

Dwukrotnie zorganizowano również warsztaty dla nauczycieli z Radomia i regionu radomskiego, którzy dowiadywali się jak uczyć o historii w sposób ciekawy dla uczniów.

Warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wydział w Radomiu, Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Powiatowym Instytutem Kultury.

Ekspozycję od 1 października do końca grudnia obejrzało niemal 2,5 tysiąca osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie