Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Ars Antiqua Radomiensis laureatem Nagrody świętego Kazimierza za 2019 rok. Trwają Kaziki

Redakcja
Uroczystość wręczenia Nagrody: od lewej nominowani:Grażyna Kuncewicz, Paweł Puton i Marta Trojanowska- znani regionaliści radomscy. Z prawej- Ewa Gęga-Osowska- Komisja uznała,że Nagrodę Świętego Kazimierza  otrzymuje Fundacja „Ars Antiqua Radomiensis.
Uroczystość wręczenia Nagrody: od lewej nominowani:Grażyna Kuncewicz, Paweł Puton i Marta Trojanowska- znani regionaliści radomscy. Z prawej- Ewa Gęga-Osowska- Komisja uznała,że Nagrodę Świętego Kazimierza otrzymuje Fundacja „Ars Antiqua Radomiensis. Joanna Gołąbek
Fundacja „Ars Antiqua Radomiensis” laureatem Nagrody świętego Kazimierza za 2019 rok. W Wielkim Teście o Radomiu zwyciężyła drużyna Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Trwa drugi dzień Kazików w Radomiu.

Najważniejsze uroczystości „Kazików” odbyły się w niedzielę, 1 marca. Rozpoczął je o godzinie 13 w Resursie VII Wielki Test Wiedzy o Radomiu, który od kilku lat stanowi stały element Kazików. Do Testu zgłosiło się 25 trzyosobowych drużyn. Podczas testu trzeba było odpowiedzieć na pytania dotyczące szerokiego spektrum funkcjonowania Radomia, jego historii i dnia współczesnego. Test składał się z czterech rund, po piętnaście pytań każda.

Zwyciężyła Drużyna Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jak zwykle laureaci nagrodę przeznaczą dla polskiej szkoły na Litwie. Tym razem to szkoła w Ciechanowiszkach. Fundatorem nagrody jest Galeria Słoneczna.

Po Wielkim Teście, o godzinie 15 - wyjątkowo w klasztorze ojców Bernardynów, nastąpiło wręczenie Nagrody Świętego Kazimierza. Jak przypomniał Jakub Mitek z Resursy, Komisja Konkursowa nominowała do Nagrody 4 kandydatury. To Fundacja „Ars Antiqua Radomiensis”, Grażyna Kuncewicz, Paweł Puton i Marta Trojanowska - znani regionaliści radomscy. Komisja uznała,że Nagrodę Świętego Kazimierza otrzymuje Fundacja „Ars Antiqua Radomiensis.

W imieniu Fundacji nagrodę oraz gratulacje z rąk wiceprezydenta, Jerzego Zawodnika, odebrała inicjatorka festiwalu i założycielka Fundacji, Ewa Gęga-Ossowska.

– Bardzo się cieszymy - mówiła Ewa Gęga Osowska.- Chciałabym podziękować również Stowarzyszeniu Ognisk Artystycznych, które zgłosiło nas do tej nagrody. Ta nagroda jest pośrednio związana z naszym festiwalem. Mikołaj z Radomia – jak twierdzą znawcy – to największy kompozytor przed Chopinem. On skomponował dla króla Kazimierza Jagiellończyka, ojca św. Kazimierza, znakomity utwór „Hystorigraphi aciem mentis”, po polsku „Dziejopisa bystrością”, upamiętniający narodziny królewicza Kazimierza.Patron nagrody św. Kazimierz jest więc pośrednio związany z Mikołajem z Radomia.

Laureatka podkreśliła, że ważne jest także to, iż nagroda została wręczona także w tym kościele, bo to przecież Kazimierz IV Jagiellończyk, ojciec świętego Kazimierza, jest fundatorem tej świątyni.

- 23 lata temu, w tej pięknej świątyni, po raz pierwszy odbył się festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, który organizujemy - mówiła Ewa Gęga - Tu, po raz pierwszy zabrzmiał sygnał festiwalu "Alleluja" Mikołaja z Radomia, który jest już hejnałem Radomia. Tu również, po raz pierwszy, zostały wykonane utwory Mikołaja z Radomia przez znakomity zespół Ars Nova.

Ewa Gęga Ossowska podkreśliła, że sama nie zdziałałaby w fundacji wiele. – Nie udźwignęłabym tego, gdyby nie moi wspaniali wiceprezesi: Agnieszka Kobierska, Dariusz Skwira i wiele innych osób, które się przewija przez fundację. Poza tym sprzyja nam środowisko muzyczne i kulturalne Radomia, ośrodki kultury, przyjazne świątynie – zaznaczyła Gęga-Ossowska. Cieszy ją również to, że właściwie ta niszowa, jaką jest muzyka dawna, w Radomiu tak dobrze się przyjęła.

Fundacji gratulował wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

– Bardzo dziękujemy, że tak wspaniale promujecie nasze miasto, nasze dziedzictwo kulturalne i młode muzyczne talenty. Doceniamy ponad 20-letnią historię Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia – podkreślał Zawodnik.

Po uroczystości odbył się koncert ”Pieśni Wielkopostne” w wykonaniu formacji Adama Struga „Monodia Polska”. Adam Strug to polski śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog, poeta, autor piosenek, kompozytor, a także lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Jest pomysłodawcą zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, prezentującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundacja Ars Antiqua Radomiensis laureatem Nagrody świętego Kazimierza za 2019 rok. Trwają Kaziki - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto