Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Rogatka w Radomiu znów jest galerią sztuki - na wystawie inaugurującej pokazali prace nauczyciele akademiccy [ZDJĘCIA]

Barbara Koś
- Rogatka została wyremontowana. Bardzo dziękuję tym, którzy przyczynili się do tego, że galeria z powrotem należy do uniwersytetu – mówił profesor, Andrzej Markiewicz.
- Rogatka została wyremontowana. Bardzo dziękuję tym, którzy przyczynili się do tego, że galeria z powrotem należy do uniwersytetu – mówił profesor, Andrzej Markiewicz. Tadeusz Klocek
Zabytkowa Galeria Rogatka przy ulicy Malczewskiego ożyła! Ponownie należy do Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu i będzie pokazywać dzieła sztuki zarówno profesjonalnych artystów, jak i studentów uczelni artystycznych. Pierwszy wernisaż po "pauzowaniu" Rogatki odbył się w piątek, 8 października z udziałem przedstawicieli władz miasta i uniwersytetu oraz studentów. Pokazano wystawę "Sztuka Wydziału Sztuki", czyli prace wykładowców Wydziału Sztuki radomskiego uniwersytetu.

Galeria Rogatka ma za sobą piękne lata podczas których pokazywano znakomite wystawy, ale także lata przykre, w których galeria nosząca nawet miano Akademicka, została oddana miastu z racji "braku pieniędzy uczelni na jej utrzymywanie". W roku 2015 na Rogatce pojawiła się różnie przyjęta - klepsydra, jak po zmarłej osobie...I sobie stała. Pusta.

Teraz ten smutny czas minął. Od 2020 roku Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny ponownie jest gospodarzem Rogatki. Przypomniał to profesor Andrzej Markiewicz, dziekan Wydziału Sztuki.

- W 1999 roku profesor Aleksander Olszewski był pomysłodawcą zamiany budynku rogatki warszawskiej w galerię sztuki. Tak się stało. Przez 16 lat były prezentowane w niej prawdziwe dzieła... Teraz galeria została wyremontowana. Bardzo dziękuję tym, którzy przyczynili się do tego, że galeria z powrotem należy do uniwersytetu

– mówił profesor, Andrzej Markiewicz.

Profesor podkreślił, że cieszy go obecność studentów.

-Ta galeria jest również dla was, abyście mieli wgląd w to, co robią wasi nauczyciele. Tutaj będziecie mogli oglądać ich działalność –ze pokazać i wasze prace -dodał dziekan Markiewicz.

- Gdyby nie dobra współpraca miasta z uczelnią, to pewnie prace naszych studentów i pracowników nie zagościłyby tutaj – mówiła
prorektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego, profesor Elżbieta Sałata.

- Przez 16 lat zorganizowanych było tu ponad 200 wystaw. - przypomniał profesor Aleksander Olszewski.

Obecnie prezentowane są obrazy autorstwa pracowników Wydziału Sztuki.

– Będziemy chcieli podtrzymać zasadę, która obowiązywała w tej galerii przez poprzednie 16 lat jej działalności i pozwalała prezentować tu prace artystów związanych ze szkolnictwem artystycznym. Dziękuję prezydentowi Radomia i rektorowi uczelni za to, że przyczynili się do powrotu akademickiej galerii do tego budynku - mówił profesor Andrzej Markiewicz.

- Było kilka różnych pomysłów na wykorzystanie tego budynku - nadmienił wiceprezydent Radomia, Mateusz Tyczyński. - Cieszę się, że ostatecznie znów będą tu prezentowane prace artystów. Dzisiaj w Radomiu każde miejsce, w którym można prezentować sztukę, jest na wagę złota. Mam też nadzieję, że tak jak ustalaliśmy z władzami uczelni, będzie to miejsce dostępne na co dzień i będzie dobrze służyło wszystkim, którzy są zainteresowani sztuką.

- Mamy też nadzieję, że ta bardzo dobra obecnie współpraca z uczelnią będzie się rozwijała w wielu innych dziedzinach - edukacji czy współpracy z biznesem - dodała wiceprezydent, Katarzyna Kalinowska.

Przypomnijmy, że remont Rogatki zakończył się w maju 2020 roku. Prace kosztowały aż 513 tysięcy złotych, z czego 60 tysięcy pochodziło z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Pozostałą część kwoty pokryło miasto. Zgodnie z projektem zabytkowy budynek przeszedł gruntowny remont. Został między innymi wymieniony dach, okna, a także drzwi. Odnowione zostały również zewnętrzne i wewnętrzne tynki. Wykonawca położył też nowe instalacje, w tym wodno-kanalizacyjną, elektryczną, teletechniczną i wentylacyjną.

Od zakończenia inwestycji trwała dyskusja na temat tego, w jaki sposób wykorzystać wyremontowany budynek. Ostatecznie Rogatka wróci w ręce Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Warunki współpracy zostały już wstępnie uzgodnione między miastem, a profesorem Sławomirem Bukowskim, nowym rektorem uczelni.

Budynek powstał w 1834 roku. Został wykonany w stylu klasycznym. Jej autorem jest architekt Stefan Baliński. Rogatka Warszawska przy zbiegu ulic Malczewskiego i Kelles-Krauza jest obok Rogatki Lubelskiej na ulicy Żeromskiego jedyną zachowaną rogatką w Radomiu. Takich obiektów w XIX wieku powstało w Radomiu sześć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto