Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

In vitro dla Radomia - pieniądze z budżetu obywatelskiego dla bezpłodnych par. Urząd Miejski szuka podmiotu, który będzie realizował program

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Archiwum Nasze Miasto/Zdjęcie ilustracyjne
Dzięki programowi "In vitro dla Radomia" z możliwości zapłodnienia pozaustrojowego będzie mogło skorzystać 50 par. To jeden z projektów tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. - Radom dołącza do miast wspierających pary dotknięte niepłodnością - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

"In vitro dla Radomia" - pieniądze z budżetu obywatelskiego dla par dotkniętych bezpłodnością

"In vitro dla Radomia - Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w roku 2022" to program, który jest jednym ze zwycięskich Budżetu Obywatelskiego na ten rok. Na jego realizację jest 600 tysięcy złotych. Jak informuje Jerzy Zawodnik dzięki temu z metody in vitro skorzysta 50 par z Radomia.

Urząd Miejski ogłosił konkurs na wyłonienie podmiotu, który będzie realizował ten program. Oferty można składać do 15 czerwca. - Rozstrzygnięcia spodziewamy się na przełomie czerwca i lipca - informuje Jerzy Zawodnik.

Podmiot, czyli klinika zajmująca procedurą in vitro zajmie się: kwalifikacją par do udziału w programie, przeprowadzeniem procedury zapłodnienia pozaustrojowego, ale też przechowywaniem zarodków kriokonserwowanych, przez rok bezpłatnie, a później według kosztów kliniki.

Jak informuje Urząd Miejski celem programu "In vitro dla Radomia - Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w roku 2022" jest pomoc parom dotkniętym bezpłodnością, których nie stać na opłacenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Mogą z niego skorzystać pary, w przypadku których wyczerpano inne możliwości jej leczenia lub nie ma innych metod. W opisie programu urząd przypomina, że w latach 2013-2016 funkcjonował Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Skorzystało z niego 20 tysięcy par, urodziło się kilka tysięcy dzieci. W roku 2016 Narodowy Program zakończono, bezpłatne pary zostały pozbawione finansowego wsparcie leczenia metodą in vitro. Coraz więcej samorządów decyduje się na wsparcie takich programów. Pieniądze w swoim budżecie na ten cel rezerwował między innymi Urząd Marszałkowski Mazowsza.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto