Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej wyremontował pomnik majora Józefa Marjańskiego w Radomiu. Zobacz, jak wygląda

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Tak wygląda odnowiony pomnik przy grobie majora Józefa Bronisława Marjańskiego na cmentarzu na Limanowskiego w Radomiu. Major był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, został odznaczony Orderem Virtuti Militari, a od tego roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Radomia.
Tak wygląda odnowiony pomnik przy grobie majora Józefa Bronisława Marjańskiego na cmentarzu na Limanowskiego w Radomiu. Major był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, został odznaczony Orderem Virtuti Militari, a od tego roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Radomia. Sylwia Kostyra/IPN Lublin
Zakończono prace renowacyjne przy pomniku na grobie majora Józefa Bronisława Marjańskiego, uczestnika wojny polsko bolszewickiej oraz Aleksandry Marjańskiej, który zlokalizowany jest na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej - prace obejmowały przeprowadzenie prac konserwatorskich przy piaskowcu, mających na celu zahamowanie postępujących procesów destrukcyjnych, wzmocnienie kamienia, przywrócenie estetyki nagrobkowi, a także zabezpieczenie przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Renowacja sfinansowana została przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczennictwo Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Major Józef Bronisław Marjański pseudonim Jan Marski urodził się 10 sierpnia 1892 roku w Radomiu. Już jako uczeń działał w konspiracyjnych OMN „Przyszłość” i skautingu. W 1914 roku w Krakowie zaciągnął się do Legionów Polskich, z którymi przeszedł cały szlak bojowy 1 pułku piechoty Legionów. Po kryzysie przysięgowym był internowany, a po powrocie do rodzinnego Radomia został pierwszym komendantem VII Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej. Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność. 2 listopada zawiązał się tak zwany Komitet Pięciu i powstała Republika Radomska, która miała swój własny rząd, policję i wojsko.

Józef Marjański został wojskowym komendantem radomskiego rządu. Wkrótce został komendantem Radomskiego Okręgu Wojskowego. Brał udział w walkach w Radomskiem i Kieleckiem. Podczas wojny polsko-bolszewickiej Józef Marjański w stopniu kapitana dowodził I batalionem 1 pułku piechoty Legionów. Uczestniczył w kampanii kijowskiej i Bitwie Warszawskiej. Zginął w Białymstoku. Został pośmiertnie awansowany na majora. Był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i pośmiertnie orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto