Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intensywna terapia szpitala tymczasowego w Radomiu gotowa. Teraz kontrola z Narodowego Funduszu Zdrowia i będzie można przyjmować pacjentów

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Oddział intensywnej terapii szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 jest już gotowy. Po wizytacji narodowego Funduszu Zdrowia i wpisaniu do rejestry będzie mógł przyjmować pacjentów.
Oddział intensywnej terapii szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 jest już gotowy. Po wizytacji narodowego Funduszu Zdrowia i wpisaniu do rejestry będzie mógł przyjmować pacjentów. Joanna Gołąbek
Na oddziale intensywnej terapii szpitala tymczasowego dla pacjentów w najcięższym stanie przygotowano 20 łóżek z respiratorami i pełnym wyposażeniem. - To jeden z lepiej wyposażonych takich oddziałów w kraju - przekonuje Wojciech Dworzański, koordynator do spraw COVID-19 w radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Jest już też grafik dyżurów medycznych na cały maj. Pierwsi pacjenci będą przyjmowani po kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, która ma się odbyć 4 maja. Po zakończeniu pandemii wszystkie urządzenia mają pozostać w szpitalu i będą służyć pacjentom.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przypomnijmy, oddział intensywnej terapii szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 powstał w danym zakładzie rehabilitacji ambulatoryjnej w budynku głównym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Ten oddział to "inny świat"

Jest tam 20 łóżek intensywnej terapii, wyposażonych w respiratory. Na oddziale jest pełne wyposażenie niezbędne do ratowania zdrowia i życia pacjentów w najcięższych stanach. Ale także urządzenia diagnostyczne, na przykład wysokiej klasy aparat echokardiograficzny, czy mobilny aparat RTG. - Wszystko jest z najwyższej półki, mogę powiedzieć, że to jeden z najlepiej wyposażonych oddziałów w kraju - mówi Wojciech Dworzański, koordynator do spraw COVID-19 w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym i szpitalu tymczasowym. - Każda sala jest monitorowana, będziemy mogli jednym kliknięciem sprawdzić saturację, czy ciśnienie każdego z pacjentów. Takie wyposażenie stwarza światowej klasy warunki dla pacjentów i zapewnia warunki pracy dla personelu. Tu jest już inny świat.

Teraz, zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego w szpitalu jest 14 łózek respiratorowych. Ale chorych w najcięższym stanie jest tak wielu, że trzeba uruchamiać dodatkowe urządzenia. W piątek 30 kwietnia respiratorami leczonych było aż 17 zakażonych pacjentów.

- O ile obserwujemy, że pacjentów z COVID-19 przyjmujemy mniej, to niestety tych w najcięższych stan jest wciąż bardzo wielu i tu poprawy nie ma - przyznaje Andrzej Cieślik. - To niezmiernie ważne, że będziemy mogli uruchomić ten nowy oddział.

Kiedy na oddziale będą pierwsi pacjenci?

- Zakończyła się przebudowa, za nami spis urządzeń. Oddział został zgłoszony do Narodowego Funduszu Zdrowia. We wtorek 4 maja odbędzie się wizytacja, NFZ sprawdzi, czy wszystko spełnia wymogi i po pozytywnej decyzji będziemy mogli rozpocząć przyjęcia - mówi Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra zdrowia zarządzający Radomskim Szpitalem Specjalistycznym.

Za uruchomienie tego oddziału odpowiadała spółka Totalizator Sportowy. Pierwotnie zakładano, że całość będzie gotowa do 20 kwietnia. Ale okazało się, że przebudowa starej rehabilitacji jest bardziej skomplikowana niż pierwotnie zakładano. Szpital nie miał dokumentacji technicznej pomieszczeń i w trakcie prac pojawiały się kolejne problemy do rozwiązania. Konieczne było na przykład wzmocnienie elemnetów konstrukcyjnych.

- My tej części szpitala zerwaliśmy wszystkie tynki i podłogi, były liczne wyburzenia. Zmieniliśmy układ pomieszczeń, są tu nowe wszelkie instalacje - wyliczał Dominik Nowacki, dyrektor z Totalizatora Sportowego. - W normalnych warunkach, w trybie zamówień publicznych takie prace trwałyby dwa lata. My weszliśmy do obiektu 1 lutego, presja czasu była bardzo dużo, bo mieliśmy świadomość, że oddział jest potrzebny, żeby ratować ludzkie życie. Teraz oddział jest gotowy i w pełni wyposażony. Chciałbym podziękować dyrekcji i personelowi szpitala, bo o ile natrafialiśmy na kolejne problemy w trakcie prac to zawsze mogliśmy liczyć na ich pomoc.

Część wyposażenia intensywnej terapii kupił totalizator Sportowy, ale sa tam też urządzenia dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych.

- Ten oddział został zbudowany od podstaw. dzisiaj kończymy etap uruchamiana szpitala tymczasowego w Radomiu. Trzecia fala pandemii nas opuszcza, ale COVID-19 zostanie z nami na dłużej i musimy być przygotowani. Pacjentów, którzy wymagają intensywnej terapii jest wciąż bardzo wielu - mówił Artr Standowicz, wicewojewoda mazowiecki. - Co ważne to, co zostało tu przygotowane już po zakończeniu pandemii zostanie w szpitalu i będzie służyło pacjentom - przekonywał Artur Standowicz.

Jak już pisaliśmy szpital tymczasowy w Radomiu ma dwie części. Pierwszą, w nowym centrum rehabilitacji uruchomiono 18 marca. jest tam 80 łóżek dla pacjentów w lżejszym stanie. Do tej pory bylo tam hospitalizowanych w sumie ponad 300 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto