Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Iwona, księżniczka Burgunda" z Teatru Ludowego w Krakowie to kolejna sztuka Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
To była kolejna "Iwona" na festiwalu w Radomiu. Więcej na kolejnych zdjęciach
To była kolejna "Iwona" na festiwalu w Radomiu. Więcej na kolejnych zdjęciach Klaudyna Schubert
„Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego przywieziona do Radomia przez Teatr Ludowy z Krakowa i zaprezentowana w Teatrze Powszechnym w poniedziałek, 10 października, to kolejna sztuka XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Zobaczcie zdjęcia.

To druga już "Iwona" pokazana w czasie tego festiwalu. Różni się od tej rzeszowskiej rozmachem i drapieżną scenografią, ale idea dramatu pozostaje ta sama. Opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której ceremoniały i megalomania zostały obnażone przez bezwolną, nijaką, milczącą kobietę, demaskowanie ludzkiej obłudy, co w tym przedstawianiu realizuje się poprzez przemoc, przede wszystkim, za pomocą słów, pozostają nie zmienione.

Tym razem dramat Gombrowicza przygotował Cezary Tomaszewski, reżyser, choreograf i performer.
Grali: Iwona: Beata Schimscheiner, Ignacy: Jan Nosal, Małgorzata : Katarzyna Tlałka, Filip: Paweł Kumięga, Cyryl: Maciej Namysło
Cyprian : Wojciech Lato, Iza: Anna Pijanowska, Ciotki/ Damy: Patrycja Durska i Karolina Stefańska, Szambelan: Jacek Wojciechowski, Szambelanica: Jagoda Pietruszkówna, Walenty/ Innocenty: Robert Ratuszny, Pianista: Przemysław Winnicki/ Gościnnie.

Dramaturgia: Aldona Kopkiewicz, scenografia: Bracia (Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży), światło: Jędrzej Jęcikowski.

W spektaklu wykorzystano kostiumy z archiwalnych przedstawień Teatru Ludowego zaprojektowane przez Elżbietę Krywszę, Annę Sekułę, Kazimierza Wiśniaka, Katarzynę Żygulską.

Zobaczcie galerię zdjęć ze spektaklu

Spektakl brał udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” w 2021 roku.
Wyróżnienie aktorskie przypadły Beacie Schimscheiner za rolę Iwony oraz Annie Pijanowskiej za rolę Izy.

Od początku festiwalu teatr zaprasza widzów do wzięcia udziału w głosowaniu - na podstawie tych głosów przyznana zostanie Nagroda Publiczności.

Jak można oddawać głosy? Po każdym spektaklu czekają na widzów karty do głosowania. Na kartach znajduje się pięciopunktowa skala (1 – ocena minimalna, 5 – ocena maksymalna). Każdy z widzów decyduje, ile punktów przyznaje obejrzanej sztuce.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto