Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić zdrowe desery, chipsy i przekąski? Psychodietetyczka o zamiennikach cukru i sposobach na wegańskie ciasta

Anna Daniluk
Anna Daniluk
W jaki sposób zrobić zdrowe chipsy i przygotować pyszne desery. Ekspertka proponuje pyszne sposoby.
W jaki sposób zrobić zdrowe chipsy i przygotować pyszne desery. Ekspertka proponuje pyszne sposoby. Tola Piotrowska
Wielu z nas nie może oprzeć się słodyczom i słonym przekąskom. Sięgamy po nie, aby poprawić sobie humor lub szybko zaspokoić głód. Szukamy w nich źródła przyjemności i delektowania się wyjątkowymi smakami. O tym, czy takie przekąski mogą być zdrowe oraz o zamiennikach cukru i sposobach na wegańskie desery, rozmawialiśmy z psychodietetyczką, Martą Adamiuk.

Coraz częściej spotykamy się z zamiennikami cukru i produktami, które mają być zdrowsze od znanych nam słodkości ze sklepów. Nie tylko ze względu na dzieci powinniśmy się zastanawiać, co jemy i jakie smakołyki serwujemy rodzinie. Specjalistka psychodietetyki Marta Adamiuk , autorka bloga Jedz intuicyjnie, odpowiedziała nam na nurtujące nas pytania.

Skąd przeświadczenie, że desery są niezdrowe?
- Przeciętny skład słodyczy ze sklepu pozostawia wiele do życzenia, ale w domowych ciastach i deserach możemy doszukać się pełnowartościowych produktów. W gotowcach mamy natomiast zazwyczaj bardzo duże ilości cukru, tłuszczu palmowego, barwników i aromatów. Myślę, że z perspektywy rodzica należy brać to pod uwagę.

Co zrobić, by nasz deser był zdrowszy?
- To zależy, czy mówimy o fit-deserach, czy o słodkościach z lepszym, zdrowszym składem. Już samo zmniejszenie ilości cukru w stosunku do tego, co jest w przepisie, nawet o połowę, może być dobrym rozwiązaniem. Ciasta będą słodkie, a mimo wszystko w pojedynczej porcji cukru będzie dużo mniej. Przy robieniu domowych wypieków sprawdza się zamiana margaryny na masło. Tłuszcze utwardzane z margaryny przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia. Przy deserach fit dobrym rozwiązaniem może być wymienienie cukru na inny słodzik. Pod kątem gospodarki cukrowej dobre są alkohole cukrowe, np. ksylitol, erytrytol, a przy tym również niskokaloryczne. Miód też może być zamiennikiem lub pół-zamiennikiem cukru, chociaż pod względem dostarczanej energii i kaloryczności nie różni się zbytnio od niego. Warto też pamiętać o jego przeciwzapalnych właściwościach. Niestety, giną w wysokiej temperaturze.

O czym jeszcze warto pamiętać?
- O przygotowywaniu deserów samodzielnie. Wtedy mamy kontrolę nad składem. Najlepiej też zrezygnować z półproduktów oferowanych przez producentów żywności. Szczególnie, że słodycze ze sklepu składają się zazwyczaj z komponentów, które mają przedłużyć ich trwałość i przydatność do spożycia.

A co jest ważne podczas przygotowywania wegańskich ciast i deserów?
- W ciastach wegańskich trudno jest uzyskać zadowalającą konsystencję. Trzeba skorzystać z zamienników jajka. Najlepsza metoda to siemię lniane wymieszane z wodą, napęczniałe nasiona chia i zblendowany banan. Dzięki temu ciasta nie wyjdą zbyt suche. Dobrym patentem jest użycie nasion strączkowych, na przykład fasoli i ciecierzycy. Można je wykorzystać jako bazę. Sprawdzają się też bataty, które są naturalnie słodkie i mogą być bazą ciast czekoladowych. Polecam również nie nadużywać zamiennika cukru, np. ksylitolu, bo potrawy mają wtedy metaliczny posmak. Nawet sięgając po wegańskie, dostępne na rynku czekolady, można wyczuć, kiedy był stosowany erytrytol. Dobrze, żeby w cieście, nie tylko wegańskim, były źródła białka. To spowalnia wchłanianie cukru we krwi. W wegańskich deserach będą to rośliny strączkowe w połączeniu z ziarnami.

Jakie desery można zaproponować dzieciom? Jak często i kiedy?
- Jako psychodietetyczka widzę, że łączenie słodkości z przyjemnymi wydarzeniami może mieć opłakane skutki w dorosłym życiu. Wtedy wyrabia się nawyk, że osiągnięcie sukcesu związane jest ze słodyczami. Przyzwyczajamy do nich dzieci i zaczynają to traktować jako czynność automatyczną. Później, już jako dorosłe osoby, zgłaszają problemy z tzw. emocjonalnym jedzeniem. Człowiek nie uświadamia sobie nawet tego problemu. Choć jestem też daleka od tego, żeby ze słodyczy robić produkt zakazany.

U dzieci, które kończą przyjmować mleko matki, należy zadbać, aby cukru w diecie było bardzo mało. Słodki smak jest pierwszym, jakiego się uczymy. Przyzwyczajamy się do niego i z biegiem czasu tego cukru będzie nam ciągle za mało. Małym dzieciom podsuwajmy produkty naturalnie słodkie, a nie dosładzane. Dajmy też spróbować dzieciom to, co sami jemy. Dzięki temu tolerancja słodkości będzie dużo niższa. Wtedy sięgną po ciasto i stwierdzą, że jest dla nich za słodkie. Nie sięgajmy natomiast po sklepowe kaszki owocowe, które reklamowane są jako zdrowy posiłek, a zawierają cukier na jednym z trzech pierwszych miejsc w składzie.

Maluchom dobrze jest tłumaczyć, dlaczego jedzenie dużej ilości słodyczy, nie jest dobre dla organizmu. Poza tym, jeżeli słodkości nie są w naszym domu łatwo dostępne, to też nie przyzwyczajamy dzieci do sięgania po nie.

A co ze słonymi przekąskami, bez których trudno wyobrazić sobie np. imprezę czy wspólne oglądanie meczu. Wiele z nich ma w składzie dużą ilość soli i tłuszczy trans. Jak zrobić zamienniki chipsów czy frytek, które często pojawiają się również w menu dzieci?
- W przypadku frytek najlepszym wyjściem jest upieczenie ziemniaków albo batatów. Wtedy należy skropić je delikatnie olejem i dodać ulubione przyprawy. Jeżeli dzieci będą otwarte na różne smaki, to prawdopodobne, że będą chciały spróbować więcej nowych produktów. Fajnym pomysłem jest też upieczenie pieczarki. Może to być także grzyb wzięty z puszki lub ze słoika, odcedzony i przyprawiony wędzoną papryką. Wstawiamy to do piekarnika na 20 minut przy 170-180 stopniach Celsjusza. To świetna przekąska, która jest źródłem białka. Będzie też trochę chrupać, przypominając odrobinę chipsy.

Zamiennikiem takiej słonej przekąski mogą być też warzywa.

- Polecam warzywa pokrojone w słupki. Zrealizujemy potrzebę chrupania, gdy sięgniemy po marchewkę, ogórka, selera naciowego, kalarepę. Do tego można przyrządzić sobie różne dipy, tak jak robimy do tradycyjnych chipsów. Popularny jest hummus. Najlepiej zrobiony w domu, ale teraz jest dużo propozycji sklepowych, które mają dobry skład. Niewielka ilość dipa wzbogaci smak warzyw (np. dip z pieczonej papryki czy guacamole). Albo domowy sos czosnkowy przyrządzony na bazie jogurtu, z natką pietruszki i niewielką ilością majonezu do smaku. To będzie świetna przekąska na domowy seans filmowy.

Można też sięgać po owoce, ale one mają więcej cukru, więc jedzenie ich samych jako przekąski nie jest do końca dobrym pomysłem. Owoce najlepiej łączyć z białkiem i tłuszczem, np. zrobić z nich koktajl lub wymieszać z jogurtem czy warzywami. Można też przygotować placki tortilli, do której włożymy łososia albo szynkę, posmarować serek, położyć sałatę i zawinąć. Następnie pokroić na mniejsze kawałki. To prosta przegryzka, która nada się nawet jako koktajlowe danie. Można wziąć to do pracy lub podać podczas wspólnego oglądania filmów.

A jakiego zamiennika chipsów pani nie poleca?
- Wartości odżywcze suszonych owoców nie będą się wiele różnić od tych świeżych. Pamiętajmy, że chipsy jabłkowe zmniejszają swoją objętość. Można zjeść ich więcej niż świeżych owoców. Należy czytać składy na opakowaniach i wybierać te, w których rzeczywiście są suszone owoce bez dodatków. Podczas jedzenia trzeba też pamiętać o umiarze, bo można uzyskać efekt przeczyszczający, np. po suszonych śliwkach. Porcje chipsów czy bakalii powinny być mierzone na garści a nie na pojemniki. Jabłka będą mniej kaloryczne niż chipsy bananowe, ale nie jest to wielka różnica.

Sprawdź nasze kulinarne propozycje:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zrobić zdrowe desery, chipsy i przekąski? Psychodietetyczka o zamiennikach cukru i sposobach na wegańskie ciasta - Strona Kuchni

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto