Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest już data Festiwalu Gombrowiczowskiego! Rozmawiamy z Małgorzatą Potocką, dyrektorem Teatru Powszechnego w Radomiu

Barbara Koś
Małgorzata Potocka: - Zapraszamy do Teatru Powszechnego!
Małgorzata Potocka: - Zapraszamy do Teatru Powszechnego! Teatr Powszechny
Jest już termin festiwalu Gombrowiczowskiego! Ale „Powszechny” nie zapomina o innych. Rozmawiamy z Małgorzatą Potocką, dyrektorem Teatru Powszechnego w Radomiu.

- Z radością informujemy, że w ramach ogłoszonych na rok 2022 programów operacyjnych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Teatrowi Powszechnemu imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu dofinansowanie na dwa projekty – Gombrowicz oraz Legendy Ziemi Radomskiej w ultrafiolecie. Ale porozmawiajmy teraz o festiwalu Gombrowicza, bo to w tym roku wielkie jubileuszowe wydarzenie.

- Aplikowaliśmy o więcej oczywiście, bo to specjalne wydarzenie tego festiwalu i w tym roku mamy o wiele więcej zgłoszeń ze świata dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Instytuty Polskie na całym świecie rozesłały informację o festiwalu i zaproszenia do udziału. Cieszy nas niesłabnące zainteresowanie osobowością i twórczością Witolda Gombrowicza na całym świecie. Na jubileuszowym XV Festiwalu zobaczymy spektakle z wielu krajów: Japonii, USA, Macedonii, Litwy, Argentyny, Czech. Oczywiście wszystkich zapraszamy, mamy stałych bywalców naszego festiwalu, ale pojawią się także studenci szkół artystycznych i blogerzy, grono publiczności znacznie się rozszerzy. Festiwal odbędzie się w tym roku w dniach 8 - 15 października.

- A to drugie ministerialne dofinansowanie?

- W ramach programu „WYDARZENIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY” zadanie „Legendy Ziemi Radomskiej w ultrafiolecie” zdobyło dofinansowanie w kwocie 45 tysięcy złotych. Dzięki zdobytym środkom zorganizujemy lekcje teatralne dla najmłodszych widzów, które będą się składać z teatralnej prezentacji legendy oraz spotkania z ciekawą osobowością z regionu, którego dotyczy legenda.
Łączna wartość grantów to 245 tysięcy złotych. Przystępując do pracy nad realizacją obydwu zadań, serdecznie dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miastu Radom za udzielone nam wsparcie.

- Na jakim etapie jest już realizacja obu projektów?

- Od początku sezonu, czyli już we wrześniu 2021, zaczęliśmy prace przygotowawcze. Otworzyliśmy kino, które raz w miesiącu pokazuje wybitne gombrowiczowskie realizacje Teatru TV z udziałem zaproszonych artystów. Rozmowy prowadzi Jacek Wakar. Odbyły się warsztaty i czytania, w tej chwili już jest gorąco. Jesteśmy na ostatniej prostej ustalania programu i spinamy wszystkie wymagania techniczne i logistyczne dla zaproszonych zespołów. Tym razem teatr powita wyjątkowo elegancko twórców i publiczność. Trwa długo oczekiwany remont łazienek przystosowując nasz teatr dla osób niepełnosprawnych oraz teatr będzie miał rampę. To była nasza bolączka, że niektóre teatry musiały się wycofać z pokazywania u nas przedstawienia, gdyż nie było możliwe wniesienie dekoracji na scenę. Ten problem za chwilę zniknie. Festiwal odbędzie się już w nowych warunkach. Wszystkie remonty finansuje Urząd Miasta w Radomiu.

- W maju premiera sztuki „Tartuffe, czyli Świętoszek”?

- Już nie możemy się doczekać nowoczesnej wersji kultowego „Tartuffe’a, czyli Świętoszka”. Musieliśmy troszkę przesunąć premierę z powodu choroby kostiumologa, ale już wszystko szczęśliwie zakończone i 21 maja zapraszamy na uroczystą premierę. Reżyserem sztuki jest Jarosław Tumidajski. To wiecznie żywa, niepokojąco aktualna komedia jednego z najwybitniejszych autorów piszących sztuki teatralne. Jej paryska prapremiera, ponad 350 lat temu, zakończyła się̨ skandalem i zakazem wystawiania sztuki. Dziś́ „Tartuffe” nie budzi już takiego oburzenia (czy na pewno?), jednak siła tego tekstu nie zmalała – wciąż niezwykle trafnie punktuje fałszywą religijność i hipokryzję, nadal jest lustrem, w którym odbija się rzeczywistość. Natura ludzka wcale tak szybko się nie zmienia, a świętoszkowatych hipokrytów, którzy pouczają innych, jak mają żyć, sami nie trzymając się głoszonych przez siebie zasad, nie brakuje…Ale „Tartuffe” to nie tylko mocny, wyrazisty temat, to także wspaniały komediowy żywioł z nieoczywistą intrygą i świetnie zarysowanymi postaciami. Nie bez przyczyny utwory Molière’a wciąż są obecne w repertuarach teatrów pod każdą szerokością geograficzną, a sam „Tartuffe” pozostaje najczęściej wystawianą sztuką tego autora.

- Co nas jeszcze czeka na Scenach Teatru Powszechnego?

- W czasie pandemii dzieci nas nie odwiedzały, a my teraz czekamy na nie z niecierpliwością. Właśnie kończymy próby do wspaniałej nowej bajki ”Roszpunka”, w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. To niezwykle urocza i dowcipna opowieść o królewnie więzionej w wysokiej wieży. Wybawcą może być tylko Książę, a jedynym sposobem dostania się do komnaty królewny Roszpunki są jej długie włosy. Jak zakończy się ta historia? Mamy nadzieję, ze to barwne i pełne humoru przedstawienie zachwyci nie tylko najmłodszych widzów. Pamiętajcie, 23 kwietnia wszystkie dzieci są u nas! Scena Fraszka czeka. Marzymy również o otworzeniu nowej dużej sceny jako teatru rodzinnego dla dzieci, gdzie moglibyśmy pokazywać wielkie bajki i baśnie, bo takiej sceny w Radomiu bardzo brakuje. Ale to w przyszłości. Latem zaczną się próby do nowej interpretacji „Zbrodni z premedytacją” Witolda Gombrowicza w reżyserii Błażeja Peszka. To przedstawienie będzie naszą pierwszą premierą na festiwalu.

- W tych trudnych czasach jak dajecie sobie radę?

- No cóż, tak jak większość przestaliśmy zarabiać. Trwamy dzięki dotacji z Urzędu Miasta. Rok temu wystarałam się o dotację z Funduszu Wsparcia Kultury, która pozwoliła nam wesprzeć aktorów. Jak wiecie, żyjemy ze sprzedaży biletów, a aktorzy z wyjścia na scenę. Dwa lata były trudne. Powoli wychodzimy ze smugi cienia, mimo że znów atmosfera staje się bardzo napięta. W czasie pandemii wiele teatrów po prostu wywiesiło „białą flagę”. My nie. Za wszelką cenę staraliśmy się pracować nawet w małych grupach realizując np. czytania lub scenki ze światowych dramatów do internetu, aby tylko aktorzy mogli zarabiać. Wszystkim brakuje finansów, to przykre, nie kultura nie jest pierwsza na liście potrzeb. Przedstawienie powinno mieć budżet 200 – 300 tysięcy zł, nie są to rozbudowane muzyczne przedstawienia. My minimalizujemy koszty, praktycznie realizujemy sztukę za 150 tysięcy zł. Chociaż z przerażeniem myślę, o jak bardzo wzrosły ceny materiałów do budowy dekoracji. Mimo, że nasze bilety są najtańsze w Polsce, a ceny oszalały, robimy wszystko, aby jak najdłużej tego nie zmieniać. Widzowie oczywiście nie zdają sobie sprawy z kosztów przedstawienia, a nam zawsze zależy, aby było najefektowniejsze.

- Porozmawiajmy o obecnej sytuacji, bo widzę, że Teatr aktywnie włączył się we wsparcie Ukrainy. Wiem, że rozmawiała Pani z panią prezydent Kalinowską o wsparciu finansowym projektu dla młodzieży.

- Od początku wybuchu wojny Teatr w Radomiu solidaryzuje się z narodem ukraińskim. Cały czas trwa zbiórka rzeczy potrzebnych dla mieszkańców Ukrainy oraz dla uchodźców w Polsce. Aktorzy spontanicznie wychodzą do ukłonów z ukraińską flagą i bardzo aktywnie włączyli się w niesienie pomocy. Do wielu szkół radomskich uczęszczają już uczniowie z Ukrainy. Chcemy zaproponować integracyjne warsztaty teatralne. Podczas zajęć uczniowie będą pracować nad odpowiednią deklamacją, recytacją oraz prezentacją polskich i ukraińskich utworów poetyckich, a także piosenek. Zajęcia będą prowadzić nasi aktorzy, a także aktorzy ukraińscy, którzy pojawili się w Polsce. Jesteśmy w trakcie nawiązywania kontaktów z tłumaczami literatury, aby przetłumaczyć kilka naszych przedstawień na język ukraiński. Udało się też pozyskać wiele godzin filmów, seriali i pięknych bajek ukraińskich, które rozdajemy zainteresowanym do domów kultury, szkół, świetlic, gdzie przebywają dzieci i młodzież z Ukrainy. Pokazujemy je również w naszym kinie dla grup zorganizowanych. Wierzymy, że wojna się skończy, a doświadczenie i wiedzę z poznania obu kultur wzbogacą nasze współistnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto