Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest już nowy przewodnik po Farze. Promocja wydawnictwa odbyła się na spotkaniu „Radomska Fara na przestrzeni dziejów”. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
O historii Fary mówił profesor doktor habilitowany Dariusz Kupisz.
O historii Fary mówił profesor doktor habilitowany Dariusz Kupisz. Tadeusz Klocek
Proboszcz parafii świętego Jana Chrzciciela w Radomiu, ksiądz kanonik Mirosław Nowak oraz Zarząd Fundacji świętego Michała działającej przy Farze, zaprosili w sobotę, 19 listopada, na spotkanie pod hasłem „Radomska Fara na przestrzeni dziejów”. Było ono okazją do promocji nowego przewodnika po Farze.

Promocja przewodnika „Radomska Fara na przestrzeni dziejów”

Na spotkanie w kościele Świętego Jana przyszło bardzo wielu radomian, zainteresowanych historią zabytkowej Fary. O jej historii mówił profesor doktor habilitowany Dariusz Kupisz.

Kościół Farny świętego Jana Chrzciciela w Radomiu erygowany był przypuszczalnie po 1325 roku, a prawdopodobnie przed kazimierzowską lokacją miasta. Król Kazimierz Wielki lokował Nowy Radom najpierw na prawie średzkim około 1340-1360 roku, potem w 1364 roku na prawie magdeburskim. Wraz z miastem uposażył nową parafię pod wezwaniem świętego Jana.

O pięknych, odnowionych zabytkach radomskiej Fary pisaliśmy ostatnio

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1408 roku (przed 27 lipca 1408). Około 1360-1370 roku został wzniesiony z czerwonej cegły pierwotny, jednonawowy kościół, fundacji Kazimierza Wielkiego. W wiekach XV i XVI dobudowano kaplice boczne.

Święty Kazimierz Jagiellończyk, rezydując w Radomiu z polecania ojca w latach 1481-1483, traktował świątynię pod wezwaniem świętego Jana jako zamkową i częste miejsce swej modlitwy. W 1495 roku inny syn króla Kazimierza IV Jagiellończyka, Fryderyk, w kościele tym uroczyście otrzymał bullę nominującą go do godności kardynalskiej z przynależnymi jej oznakami.

W początkach XIX wieku kościół był poważnie uszkodzony. Jego restaurację podjęto w latach 1817-1838: podwyższono ściany nawy, która została nakryta stropem drewnianym, założono nowy dach na sygnaturkę, podwyższono wieżę i otynkowano elewację. W wyniku tych zmian fasada zachodnia otrzymała wystrój neogotycki. W latach 1837-1840 odnowiono malowidła na sklepieniu w prezbiterium. Po tych zmianach kościół został rekonsekrowany w 1844.

W latach 1881-1889 odrestaurowano i podwyższono o piątą kondygnację wieżę kościoła. W 1888 restaurowano kaplicę Kochanowskich i odnowiono ogrodzenie od ulicy Rwańskiej, będące darem cara Aleksandra I. W latach 1908-1909, staraniem księdza infułata Piotra Górskiego, została fara gruntownie przebudowana według projektu architekta Józefa Dziekońskiego.

Kościół w wyniku tych wielokrotnych zmian jest neogotycki, jednonawowy z dobudowaną nawą boczną. Z dawnego kościoła obecnie zachowane są prezbiterium, północna ściana nawy z kaplicą różańcową i wieżą oraz kaplica Kochanowskich.

Kościół ponownie był restaurowany w latach sześćdziesiątych XX wieku, polichromia została wykonana w 1972 roku, a restauracji zewnętrznej dokonano w roku 1973. Polichromia swoim stylem nawiązuje do gotyckiego wnętrza.

W kościele pod wezwaniem świętego Jana została ochrzczona 22 maja 1822 roku Sługa Boża Wanda Malczewska, a w 1854 roku malarz Jacek Malczewski. W budynku parafialnym obok kościoła i obok plebani - dawnego zamku - w nocy 24 stycznia 1941 roku został aresztowany błogosławiony ksiądz Kazimierz Grelewski, który następnie został zesłany do Dachau, gdzie powieszono go 9 stycznia 1942 roku. W kościele znajduje się między innymi tablica upamiętniająca pobyt kardynała Karola Wojtyły dnia 21 sierpnia 1977 roku.

We wnętrzu kościoła zachowane były tablice epitafijne z XIX wieku. Z pewnością istniały też starsze, lecz uległy zniszczeniu w związku ze zniszczeniami i renowacjami kościoła. Przy kościele znajdował się cmentarz, który zamknięto do celów grzebalnych w 1797 roku.

Łukasz Zaborowski opowiadał o swoim przewodniku po radomskiej Farze

Przewodnik „Sanctuarium Praecursorum Fara Świętego Jana Chrzciciela w Radomiu” przedstawił jego autor Łukasz Zaborowski.
Książka jest bardzo obszerna, ma kilka działów i bardzo ciekawą grafikę, Zawiera też dużo ciekawostek. Wzbogaca dotychczasowe piśmiennictwo o radomskim kościele.

W jego edycji pomogła Fundacja świętego Michała, która działa przy radomskiej Farze i której celem jest działanie na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz spółka Enea Wytwarzanie.

Wysoko ocenili nowe wydawnictwo biskup radomski, Marek Solarczyk i proboszcz parafii świętego Jana Chrzciciela, ksiądz kanonik Mirosław Nowak, uznając je za kolejny cenny przyczynek do dziejów Fary.

Oprawę muzyczną spotkania zapewnił działający przy Farze zespół Cantus Miraculus pod kierunkiem Roberta Pluty z zaproszonymi gośćmi.

Zobaczcie zdjęcia z promocji nowego przewodnika

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto