Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" to kolejna wystawa w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
O wystawie "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" mówi jej kuratorka: Dorota Pogodzińska, obok Katarzyna Stańczuk i Paweł Pogodziński.
O wystawie "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" mówi jej kuratorka: Dorota Pogodzińska, obok Katarzyna Stańczuk i Paweł Pogodziński. Tadeusz Klocek
"Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" to kolejna wystawa w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, którą otwarto w piątek, 10 lutego. To znakomita propozycja na ferie.

Wystawa "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" w Radomiu

Otwarcie ekspozycji zgromadziło dużą grupę najmłodszych, dla których komiks stanowi jedną z głównych form poznawania świata.
Przywitał małych gości i ich opiekunów Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum.

O wystawie mówili jej organizatorzy: Katarzyna Stańczuk i Dorota Pogodzińska, kuratorki ze strony radomskiego muzeum i Paweł Marek Pogodziński, kuratorem ze strony Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, w którym powstała ekspozycja.

Ekspozycja prezentuje cenne i wyjątkowe zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, połączone ze zbiorami Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Pokazane na tle komiksu z popularnymi bohaterami Kajkiem i Kokoszem mają połączyć wiedzę archeologiczną i historyczną z poczuciem humoru i przygodą.

- Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów - podkreślali kuratorzy. - Wystawa ma więc bawiąc – uczyć.

Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju.

Wystawa przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Ekspozycja została uzupełniona archiwalnymi komiksami z prywatnych zbiorów Grzegorza Wójcika, Sławomira Zawadzkiego i Mariusza Króla oraz rekonstrukcjami ubioru średniowiecznego wykonanymi przez Monikę Kępkę. (Fragmenty komiksów zostały wykorzystane do celów wystawienniczych za zgodą wydawnictwa Egmont.)

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” została przygotowana przez „Grodzisko” w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdański w 2014 roku. Po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego połączyła archeologię z komiksem, porównując dwa światy znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy.

Pierwszy komiks Christy pokazał się 10 sierpnia 1972 roku, na łamach lokalnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”. Wkrótce Kajko i Kokosz trafili na łamy gazety „Świat Młodych”, magazynu „Relax” oraz do wydań albumowych.

Wystawę tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku tworzą Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „ Na plasterki‼!”.

Wystawa zorganizowana w podziemiach "Malczewskiego" czynna będzie do 30 czerwca.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto