Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kinowe gwiazdy Daniel Olbrychski i Jan Nowicki, a być może też Magdalena Zawadzka odsłonią pomnik Zagłoby w Radomiu

Janusz Petz
Janusz Petz
Na tle ukończonego pomnika Zagłoby od lewej: Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, artysta rzeźbiarz Dominik Wdowski i Wojciech Zgorzelak.
Na tle ukończonego pomnika Zagłoby od lewej: Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, artysta rzeźbiarz Dominik Wdowski i Wojciech Zgorzelak. Jarosław Kowalik
Filmowy Ketling, Azja i być może Barbara Wołodyjowska odsłonią w Radomiu pomnik Onufrego Zagłoby. Piknik historyczny, który z tej okazji odbędzie się 25 września, zapowiada się imponująco.

Swój udział w imprezie, która odbędzie się na skwerze Unii Radomsko Wileńskiej potwierdzili Daniel Olbrychski, który w kinowej i serialowej wersji ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego” grał rolę Azji oraz Jan Nowicki, który zagrał rolę Ketlinga tylko w kinowej wersji Pana Wołodyjowskiego. Przypomnijmy, w serialu pod tytułem „Przygody pana Michała” tą rolę grał już Andrzej Łapicki. W obu wersjach rolę Baśki Wołodyjowskiej zagrała Magdalena Zawadzka Holoubek, która również być może w ciągu najbliższych dni potwierdzi swój udział w radomskiej imprezie.

Ma być to nie tylko odsłonięcie pomnika legendarnej postaci sienkiewiczowskiej trylogii, ale też impreza popularyzująca historię dawną Radomia. Będzie między innymi „namiot tatarski”, walki rycerskie, a salut armatni będzie oddany aż z 11 dział.
Pomnikowa postać przypominająca bohatera Trylogii Henryka Sienkiewicza ma stanąć na skwerze Unii Radomsko – Wileńskiej w Radomiu na wysokości ulicy Lekarskiej.

Pomnik z obliczem pierwszego filmowego odtwórcy Zagłoby Mieczysława Pawlikowskiego wykonano techniką odlewniczą w brązie. Zgodę na umieszczenie Onufrego Zagłoby nieopodal murów Miasta Kazimierzowskiego wydała Rada Miasta Radomia.

Zdaniem pomysłodawców pomnika, postać szlachcica nawiązuje do zjazdów szlacheckich w Radomiu, gdzie na przełomie XVII i XVIII wieku obradował Koronny Trybunał Skarbowy.

Wzmianka o pobycie Zagłoby w Radomiu pojawia się w pierwszej części Trylogii, w „Ogniem i mieczem”. Znany z dużej fantazji szlachcic miał początkowo mówić, że to w tym mieście dostał cios w głowę kuflem, po którym została mu dziura w czole.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto