Klasztor Bernardynów w Radomiu został oficjalnie Pomnikiem Historii. Jak wyglądał 200 lat temu?

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W lutym 2023 roku zespół klasztorny Bernardynów w Radomiu został oficjalnie wpisany na listę Pomników Historii
W lutym 2023 roku zespół klasztorny Bernardynów w Radomiu został oficjalnie wpisany na listę Pomników Historii
3 lutego 2023 roku zespół klasztorny Bernardynów w Radomiu został oficjalnie wpisany na listę Pomników Historii. Jego niezwykła historia sięga XV wieku. Zobaczcie zdjęcia w galerii. Tak zmieniał się na przestrzeni lat.

Klasztor Bernardynów w Radomiu został oficjalnie Pomnikiem Historii. Jak wyglądał 200 lat temu?

Fundatorem klasztoru Bernardynów w Radomiu był król Kazimierz Jagiellończyk. Zakonnicy przybyli do miasta w 1468 roku, a na ich siedzibę wybrano obszar na Przedmieściu Jedlińskim (Lubelskim), obok murów miejskich Nowego Radomia. Radomski zespół był szesnastym klasztorem tego zgromadzenia w granicach ówczesnego państwa polskiego.

Na stronie poświęconej Pomnikom Historii możemy przeczytać:

Murowany kościół oraz budynki klasztorne wzniesiono do początku XVI wieku. Przypuszcza się, że na początku XVII wieku, z uwagi na wady konstrukcyjne, prezbiterium zburzono i zbudowano powtórnie. W czwartym ćwierćwieczu XVI wieku dobudowano kaplicę św. Anny. Kościół i klasztor były restaurowane w XVII wieku (barokizacja wystroju kościoła) i XIX wieku (budowa kaplicy świętej Agnieszki). Kolejne prace w obrębie świątyni, miały miejsce od 1911 roku, według projektu Stefana Szyllera. Połączono wówczas kaplice świętej Anny i świętej Agnieszki (została przebudowana) tworząc rodzaj nawy bocznej, dobudowano kruchtę północną i przebudowano zachodnią

Zobacz wiecej:

W 1863 roku klasztor przejęto i zamieniono na więzienie. Rok później, na podstawie ukazu carskiego, nastąpiła kasata klasztoru, jego majątek stał się własnością Skarbu Królestwa Polskiego, a bogate i niezwykle cenne zbiory biblioteczne przeniesiono do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Bernardyni powrócili do Radomia w latach 30. XX wieku W latach 50. XX wieku pożar strawił dachy kościoła i klasztoru, jego skutki usunięto do roku 1962. Szeroko zakrojone prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzono w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku.

Zobacz więcej:

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona Pomników Historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne. Do dziś to wyróżnienie nadano 123 zabytkom.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie