Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcję dzieł sztuki Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogacił kolejny obraz, zakupiony przez Samorząd. Zobacz ile zapłacono

Barbara Koś
Obraz przekazał dyrektorom muzeum, Leszkowi Ruszczykowi i Adamowi Duszykowi, Rafał Rajkowski, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Obraz przekazał dyrektorom muzeum, Leszkowi Ruszczykowi i Adamowi Duszykowi, Rafał Rajkowski, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego. Więcej na kolejnych zdjęciach. Muzeum Malczewskiego Facebook
Kolekcję dzieł sztuki Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogacił kolejny obraz, zakupiony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Jest to dzieło "Impromptu" ("Carmen" Bizeta), 1889, namalowany przez Pawła Merwarta, olej na płótnie. Przedstawia kobietę grającą na fortepianie. Uroczystość przekazania dzieła odbyła się w poniedziałek, 25 lipca, w sali głównej muzeum. Obraz przekazał dyrektorom muzeum, Leszkowi Ruszczykowi i Adamowi Duszykowi, Rafał Rajkowski, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

O nowym zakupie do radomskiej kolekcji mówiła Paulina Szymalak - Bugajska, kierownik działu sztuki dawnej muzeum.

Paweł Merwart urodzony w 1855 roku w Marianówce, gubernia chersońska, to francuski malarz i ilustrator polskiego pochodzenia. Wychował się w mieszanej rodzinie: jego ojciec był Francuzem a matka Polką. Do szkoły uczęszczał we Lwowie, a następnie kształcił się w kierunku technicznym we Lwowie i w Grazu.

Po podjęciu decyzji o karierze artystycznej studiował w Wiedniu, Monachium i Düsseldorfie, następnie w Paryżu. W czasie studiów pracował jako dziennikarz w Le Monde Illustré, pisał korespondencje z Rosji i Austro-Węgier.

Po studiach przyjął obywatelstwo francuskie i zamieszkał w Paryżu. W 1896 został mianowany malarzem departamentu kolonii. Jako urzędnik francuskiego ministerstwa marynarki odbywał liczne podróże - na Wyspy Kanaryjskie, do Sudanu, Somalii oraz do francuskich kolonii - był w Senegalu, Kongo, Tunezji, Mauretanii i w Gujanie. Pod wpływem tych podróży w jego pracach pojawiała się tematyka egzotyczna.

W kwietniu 1902 został wysłany na wyspę Martynikę jako członek komisji rządowej badającej wznowienie działalności wulkanu Mont-Pelée. Zginął 8 maja 1902 wskutek niespodziewanej erupcji tego wulkanu wraz z 28 tysiącami mieszkańców miasta Saint -Pierre.

Prezentowany obraz jest migawką z życia XIX-wiecznego, zapewne paryskiego mieszczańskiego domu. Odtwarza przed oczami widza wnętrze i ukazuje jego mieszkankę przy codziennej czynności. Pełno tu przedmiotów, które, rozrzucone w nieładzie, sprawiają wrażenie naturalności. Pozorny nieporządek jest tu jednak zamierzony: świadczyć ma o dobrobycie skrytym w mieszczańskim wnętrzu.

Obraz Merwarta to świetny dokument belle époque, ale także artystyczne dziecko swoich czasów. Wpisuje się bowiem w szerszy nurt malarstwa „muzycznego”.

- Widzimy, że ostatnio przyśpieszyła kwestia zakupu dzieł, co mnie bardzo cieszy a my jako samorząd potrafimy szybko reagować zabezpieczając finanse – mówił Rafał Rajkowski. - Dlatego cieszymy się z efektów udziału muzeum w aukcjach. Dobrze że państwo w muzeum czuwacie nad tym, aby jego kolekcja się powiększała.

Obraz zakupiony został na aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum, a zakup - sfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, wynosi 26 tysięcy 400 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto