Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja na temat chorób onkologicznych "Rozmawiajmy ze Światem" w Radomiu już w sobotę. Tematem choroby onkologiczne. Zobacz program

Patryk Samborski
Patryk Samborski
W zeszłym roku konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizatorzy liczą na podobny odzew również i tym razem.
W zeszłym roku konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizatorzy liczą na podobny odzew również i tym razem. Facebook/Rozmawiajmy Ze Światem
W najbliższą sobotę, 3 czerwca w Mazowieckim Centrum sztuki Współczesnej "Elektrownia" odbędzie się czwarta edycja wydarzenia społeczno-kulturalnego "Rozmawiajmy ze Światem". Spotkanie ma na celu przełamywanie mitów na temat chorób onkologicznych oraz zwiększenia wiedzy na temat nowotworów. Będą wykłady, panel dyskusyjny, występy artystyczne. Rozpoczęcie o godzinie 10. Wstęp wolny.

Konferencja "Rozmawiajmy ze Światem o Chorobach Onkologicznych" już w najbliższą sobotę w Radomiu

Temat przewodni IV edycji wydarzenia, czyli „Skuteczność Czasu” kryje w sobie bardzo istotne treści i bardzo ważny przekaz a nawet nakaz: działaj szybko, jeśli tylko podejrzewasz chorobę nowotworową! Podczas spotkania poruszone zostanie, dlaczego ten czas w onkologii jest tak szczególnie ważny i czym tak naprawdę jest profilaktyka.

Wyjaśnimy, od czego zależy ryzyko pojawienia się w przyszłości przerzutów, dlaczego niebezpieczne jest odwlekanie wizyt i badań w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej nawet o tydzień, miesiąc gdy czasem już dni mają znaczenie. Jaki to ma wpływ na zapobieganie rozwoju choroby i rodzaj leczenia, a tym samym na jakość i długość życia

- mówi Alina Lament, organizatorka Rozmawiajmy ze Światem w Radomiu.

W nawiązaniu do tych zagadnień gość specjalny wydarzenia – psychoonkolog Adrianna Sobol, zaprezentuje książkę „Oswoić Raka”, którą napisała razem z Agnieszką Witkowicz-Matolicz. To bardzo istotne, aby w dzisiejszych czasach wyzbyć się nadmiaru strachu, a otworzyć na wiedzę i przekaz płynący od tych, którzy już przeszli, czy nadal przechodzą, ścieżkę leczenia i którym bardzo zależy, aby inni nauczyli się korzystać z ich doświadczeń.

Może pomoc im to łatwiej przechodzić przez leczenie, gdy już to chorowanie się zacznie. Ale może też sprawić, że wiele osób nauczy się innego patrzenia na raka i będzie umieć uchronić się przed nim lub zatrzymać na bardzo wczesnym etapie. Książka zawiera opisy historii choroby dziewięciu osób, które z otwartością przekazują własne podejście do problemu chorowania, sposoby radzenia sobie.

Osoby te na łamach książki nie kryją własnych emocji i nie stronią od szczerości. Warto to docenić, warto zakupić tę książkę. Tym bardziej, że druga jej część jest swoistym przewodnikiem po emocjach. Uczy rozpoznawania i rozumienia, dobrych wyborów, akceptacji, daje podpowiedzi, jak radzić sobie na ścieżkach leczenia oraz wskazówki na realną poprawę jakości życia w chorobie. Książka ta będzie do nabycia w dniu wydarzenia, w Elektrowni.

Wypowiedzi uznanych lekarzy, profesora Tadeusza Pieńkowskiego, doktora Roberta Wiraszki, chirurga onkologa Wojciecha Majchrzaka wypełnią temat merytorycznie i z eksperckim przekazem. Ponadto w trakcie konferencji wypowiedzą się same pacjentki, dając też przykład wykrycia choroby na wczesnym etapie, gdy rak jest jeszcze w fazie przedinwazyjnej.

Podniesiony zostanie również problem uzależnień, który w życiu pacjentów onkologicznych także występuje i dodatkowo utrudnia proces leczenia i zdrowienia. Nie zabraknie też odniesienia do dylematów wyboru leczenia alternatywnego w porównaniu z leczeniem systemowym, medycznym. Dużo uwagi skierowane zostanie na stany psychiczne towarzyszące pacjentowi przez wszystkie etapy, w jakie wprowadza go rak, oraz na aspekty duchowe.

Do uczestnictwa oraz dyskusji zaprosiliśmy Wydział Kultury i Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w Radomiu, Dyrekcję RCO, obecna będzie także wiceprezes zarządu Federacji Stowarzyszeń Amazonki a jednocześnie prezes Częstochowskich Amazonek Elżbieta Markowska

- dodaje Alina Lament.

Moderację konferencji poprowadzi Izabela Brejtkop, aktorka radomskiego teatru. Nie zabraknie akcentu artystycznego – wydarzenie poprzedzi występ wokalny Adriana Majewskiego, będą też prezentowane fragmenty książki.

Wydarzenie dedykowane jest wszystkim, każdej grupie społecznej. Taka wiedza potrzebna jest każdemu, bez wyjątku. Każda edycja Rozmawiajmy Ze Światem ma przybliżać do umiejętności lepszego dbania o własne zdrowie, o wykorzystanie dobrodziejstwa profilaktyki, zdobycia wiedzy, zrozumienia "zachowań" raka i w efekcie do skuteczniejszej ochrony zdrowia.

Wydarzeniu patronuje Prezydent Miasta Radomia, finansowane jest ze środków Gminy Miasta Radomia.

Zobacz na plakacie poniżej szczegółowy program Rozmawiajmy ze Światem 2023:

Konferencja na temat chorób onkologicznych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto