Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Kary za brak maseczki od policji i Straży Miejskiej. Także radomski sąd wydaje wyroki na łamiących przepisy

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Radomianie w większość przyzwyczaili się do nowych zasad i nosi maseczki także na ulicach.
Radomianie w większość przyzwyczaili się do nowych zasad i nosi maseczki także na ulicach. Tadeusz Klocek
Noszenie maseczek to obowiązek, usta i nos musimy zasłaniać w pomieszczeniach, ale też na ulicach. Trwają kontrole, sypią się też mandaty. Pierwszy wyroki na łamiących przepisy wymierzył już sąd, a kolejne sprawy czekają na rozstrzygnięcie. Liczba zakażonych rośnie w zatrważającym tempie, więc do życia z obostrzeniami i maseczek musimy się przyzwyczaić.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Specjaliści przypominają, że noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego to teraz jedyne i skuteczne metody ograniczenia transmisji SARS-CoV-2. Obostrzenia wprowadzone przez rząd sprawiły, że obowiązek zasłaniania nosa i ust mamy już nie tylko w sklepach i autobusach i innych miejscach, w których nie mamy szansy na zachowanie dystansu, ale także na ulicach.

Kontrole i mandaty

Większość z nas już przyzwyczaiła się do noszenia maseczek, ale wciąż nie brakuje osób, które unikają tego obowiązku. Stąd stałe kontrole prowadzone przez strażników miejskich i policjantów. Tylko w ciągu pierwszych dwóch dni obowiązkowego zasłaniania ust w otwartej przestrzeni mazowieccy policjanci mandaty wystawili 846 osobom, a wobec 221 skierowano do sądu wnioski o ukaranie, niemal 400 osób zostało pouczonych. W rażących przypadkach łamania przepisów o sytuacji informowane są służby sanitarne, które wdrażają postępowanie administracyjne, mogące zakończyć się nałożeniem kary finansowej sięgającej nawet 30 tysięcy złotych.

Jak ustaliliśmy teraz policja nie prowadzi już statystyk, ale jak zapewnia Katarzyna Kucharska, rzecznik prasowy mazowieckiej policji kontrole są kontynuowane.

To, czy przestrzegane są zasady dotyczące zasłaniania nosa i ust sprawdza też radomska Straż Miejska. Tylko od 16 do 20 października funkcjonariusze przeprowadzili 60 kontroli osób, nałożyli 30 mandatów, a 17 mieszkańców pouczono. 11 spraw strażnicy skierowali do sądu, a trzy do sanepidu.

Jak wylicza Grzegorz Sambor, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu w tym czasie przeprowadzono ponad 450 kontroli w autobusach, funkcjonariusze przeprowadzili 87 kontroli sklepów. Sprawdzali też, czy maseczki noszą odwiedzający cmentarze i robiący zakupy na targowiskach.

Grzywna od sądu

Do tej pory radomski sąd rozpatrzył trzy sprawy związane z łamaniem przepisów o łamaniu obowiązku zakrywania ust i nosa. Grzywną wysokości 50 złotych została ukarana kobieta, która nie miała maseczki, skontrolowano ją przy ulicy Głównej w Radomiu. Nie odwołała się i wyrok jest już prawomocny.

- Drugi wyrok nakazowy został wydany wobec mężczyzny, który został uznany za winnego i został ukarany naganą za niezakrywanie ust i nosa w galerii handlowej - mówi sędzia Arkadiusz Guza, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Radomiu. - Grzywnę wysokości 200 złotych sąd nałożył na mężczyznę, który nie zakrywał ust i nosa w jednym ze sklepów przy ulicy Okulickiego w Radomiu. te dwa wyroki sa nieprawomocne.

Jak informuje sędzia Guza wyznaczono już terminy trzech kolejnych rozpraw, mają się one odbyć jeszcze w listopadzie. Kolejne sprawy czekają na wskazanie terminów rozpatrzenia. Sprawy odbywają się bez udziału stron, obwinionym przysługuje odwołanie od wyroku sądu.

Cała Polska w czerwonej strefie

Przypomnijmy, w związku z lawinowym wzrostem liczby zakażeń cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Z tego wynika cały szereg obostrzeń i ograniczeń. Obowiązek noszenia maseczek jest tylko jednym z nich. Poza tym w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym. W podstawówkach w klasach 4-8 - również nauczanie w trybie zdalnym. Zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności. Lokale gastronomiczne są zamknięte dla klientów. Mogą tylko wydawać posiłki na wynos. Zawieszono działalność aquaparków, basenów, parków rozrywki. Jest zakaz organizacji imprez takich jak wesela, czy śluby. Kina - udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni, z tym, że nie więcej niż 25% liczby miejsc, widzowie zasłaniają usta i nos. Obowiązuje zakaz zgromadzeń, jeśli w grupie jest powyżej 5 osób. Dzieci do 16 roku życia w godzinach 8-16 mogą wychodzić tylko pod nadzorem opiekunów. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto