Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Seniorzy 80+ już zapisują się na szczepienia przeciw COVID-19. W radomskich przychodniach chętni ustawiają się w kolejkach

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
- Bardzo czekałem na szczepienia, dlatego zapisałem się już pierwszego dnia. Teraz czekam na telefon z przychodni, kiedy mam się zgłosić - mówi Tadeusz Bałenkowski.
- Bardzo czekałem na szczepienia, dlatego zapisałem się już pierwszego dnia. Teraz czekam na telefon z przychodni, kiedy mam się zgłosić - mówi Tadeusz Bałenkowski. Izabela Kozakiewicz
Od rana seniorzy ustawiali się przed radomskimi przychodniami, żeby zarejestrować się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Wpisanie się do rejestru to dopiero połowa sukcesu, teraz trzeba czekać na termin, a ten zależy od dostępności preparatu. - Na liście jestem, ale kiedy będzie szczepienie nie wiadomo - mówi Tadeusz Bałenkowski, którego spotkaliśmy przed przychodnią na Borkach w Radomiu.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przypomnijmy, w piątek 15 stycznia ruszyły zapisy seniorów w wieku 80+. Rejestracji można dokonać za pomocą specjalnej infolinii 989, za pośrednictwem internetowego kwestionariusza oraz osobiście w wyznaczonym punkcie szczepień w swojej okolicy.

Osobiście najpewniej?

Wizytę w swojej przychodni wybrało wielu radomskich seniorów. Jak tłumaczyli woleli przyjść niż czekać na połączenie telefoniczne, bo to wcale łatwo nie jest. - Jak przyjdę to wiem, że będę na liście - tłumaczyli ci, których spotkaliśmy przed radomskimi przychodniami.

Wielkich kolejek nie było, ale seniorzy pojawili się w punktach od wczesnych godzin porannych. Przychodnie różnie organizowały zapisy. Na przykład w placówce przy ulicy Czarnoleskiej na radomskim osiedlu Południe personel wpisywał pacjentów do specjalnego zeszytu. Na Borkach wystawiono skrzynkę, do której seniorzy wrzucali kartki ze swoimi danymi. Wszędzie jednak trzeba podać, obok imienia i nazwiska, także numer pesel oraz numer telefonu.

- Wszystko odbywa się szybko, ale teraz muszę czekać na telefon z przychodni, kiedy mam się zgłosić - mówił Tadeusz Bałenkowski, który zapisał się na szczepienie na Borkach. - Mam nadzieje, że to będzie szybko. bardzo czekałem, aż szczepienia się zaczną. Mam 83 lata, chciałbym się zabezpieczyć. Dlatego przyszedłem już pierwszego dnia zapisów. Moja córka jest pielęgniarką, powiedziała mi i żonie, żebyśmy się szczepili i niczego się nie bali.

- No niestety, pani w przychodni powiedziała mi, że jak nie będzie więcej szczepionek to moja kolej będzie gdzieś za miesiąc - mówiła seniorka, którą spotkaliśmy przy ulicy 1905 Roku. - Trzeba czekać, nie ma wyjścia.

W nocy łatwiej się dodzwonić

Z przyjemnym zaskoczeniem spotkali się ci, którzy z kolei postanowili zarejestrować się na szczepienie lub zarejestrować na szczepienie kogoś bliskiego (na przykład dziadka, albo babcię), dzwoniąc na numer 989, o „godzinie 0” czyli po północy z czwartku na piątek.

- Po godzinie 2 można było się dodzwonić od razu - konsultant zgłosił się bez zwłoki. Po podaniu nazwiska i numeru pesel zainteresowanej osoby konsultant błyskawicznie zaproponował miejsce i godzinę szczepienia. Do wyboru był szpital przy ulicy Tochtermana w Radomiu, albo przychodnia na Mireckiego 10, przy czym od razu osoba przyjmująca zgłoszenie poinformowała, że może szukać innych lokalizacji - opowiada nasz czytelnik, który na szczepienie zapisał w nocy swoją mamę. - Był jeszcze „numerek” na najwcześniejsze szczepienie w pierwszym dniu szczepień, czy 25 stycznia o godzinie 8.30 w przychodni na Mireckiego. Zaraz po zarejestrowaniu przyszedł potwierdzający sms, a kolejny ma być wysłany jak będzie się zbliżała data szczepienia.

Niestety, rano było już gorzej. Dodzwonienie się na infolinię było bardzo trudne. Jak poinformowała strona rządowa w ciągu pierwszych 90 minut zadzwoniło 84 tysiące osób. Do godziny 11 na szczepienia zapisało się ponad 120 seniorów!

Kolejne grupy czekają na zapisy

W następnej kolejności od 22 stycznia będą mogli rejestrować się osoby powyżej 70 roku życia. Wszyscy zarejestrowani seniorzy powyżej 70. roku życia od 25 stycznia będą mogli się szczepić w blisko 6 tysiącach punktów w całej Polsce. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało około 70 procent mieszkańców Domów Pomocy Społecznej w całej Polsce. Mieszkańcy tych placówek będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów. Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. Mają się tym zająć gminy. Informacje, gdzie należy zgłaszać się, aby podwieziono nas do punktu szczepień trzeba szukać na stronach urzędów gmin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto