Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. W miejskim szpitalu prawie wszystkie łóżka zajęte, komplet chorych też na Józefowie. Lecznice apelują: potrzebujemy lekarzy

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W radomskim szpitalu tymczasowym przy ulicy Narutowicza jest miejsce dla 80 chorych na COVID-19.
W radomskim szpitalu tymczasowym przy ulicy Narutowicza jest miejsce dla 80 chorych na COVID-19. Joanna Gołąbek
Trzecia fala pandemii koronawirusa przetacza się przez szpitale. Chorych na COVID-19 przybywa, niestety także tych w najcięższym stanie, zajęte są wszystkie łóżka respiratorowe. Potrzeba więcej personelu, a ze znalezieniem lekarzy, czy pielęgniarek są olbrzymie problemy. - Apelujemy, prosimy, natychmiast zatrudnimy anestezjologów, internistów, czy pulmunologów - mówi Andrzej Cieślik, zarządzający Radomskim Szpitalem Specjalistycznym.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

W piątek 16 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 332 nowych zakażeniach koronawirusem w regionie radomskim. To nieco mniej niż w marcu, czy na początku kwietnia, ale właśnie teraz do szpitali trafiają chorzy, którzy zarazili się w piku zakażeń. Niestety, bardzo często ich stan jest na tyle ciężki, że lekarzom pozostaje podłączenie ich do respiratorów.

Trudna sytuacja w miejskiej lecznicy

W piątek rano w radomskim Szpitalu Specjalistycznym było 188 pacjentów z COVID-19, w tym 65 w szpitalu tymczasowym. Zajęte były wszystkie respiratorowe.

- Zaznaczam, że to są dane z raportu z godziny 8 rano, a sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Każdego dnia przyjmujemy wielu chorych z COVID-19. Jeśli mamy rezerwę to jest ona niewielka. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna - podkreśla Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra zdrowia zarządzający Radomskim Szpitalem Specjalistycznym. - W ciągu doby wypisaliśmy 21 pacjentów, to dobra informacja, ale czekamy, też aż zacznie spadać liczba osób przyjmowanych na oddziały.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie w piątek było 96 zakażonych pacjentów. To oznacza, ze zajęte były wszystkie przygotowane dla nich miejsca, w tym 15 respiratorowych! Także w tej placówce nie maleje liczba osób wymagających leczenia na oddziałach.

Pilnie potrzebują medyków

Wolne łóżka, nawet jeśli są nie rozwiązują wszystkich problemów, bo brakuje medyków, którzy zajmowaliby się pacjentami. Radomski Szpital Specjalistyczny od dawna szuka anestezjologów, ale też internistów, czy pulmunologów. Jak opowiada Andrzej Cieślik lecznica wykorzystuje także prywatne kontakty, także w innych województwach. Korzysta też z usług firm zajmujących się rekrutacją.

- Dostajemy nawet listy nazwisk, ale cóż z tego. Opowiem tylko dwie historie. zadzwoniliśmy do lekarza z takiego wykazu, okazało się, że to wiceprezes szpitala w Gdyni. Był mocno zdziwiony, że znalazł się na takiej liście, przeprosiliśmy go. W drugim przypadku odebrała żona i z żalem powiedziała, że mąż niestety nie żyje - mówi Andrzej Cieślik. - Sytuacja jest bardzo zła, prosimy, apelujemy, przyjmiemy lekarzy natychmiast.

Na szczęście lecznicy udało się znaleźć kilka pielęgniarek, będą do radomskiego szpitala przyjeżdżać na dyżury. - To pielęgniarki z Radomia, ale też na przykład ze Starachowic - mówi Andrzej Cieślik. - W tej sprawie coś drgnęło, może uda się zapewnić personel pomocniczy.

Józefów szuka personelu do puntu szczepień

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ogłosił z kolei rekrutację dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych do punktu szczepień przeciw COVID-19.

- Wobec zapowiedzi Rządu dotyczących zwiększenia liczby dostaw szczepionek przeciw COVID-19, w ramach przygotowania Szpitala do ewentualnej realizacji szczepień masowych, opublikowaliśmy oferty pracy. Odpowiedź na oferty, będzie dla nas wyznacznikiem ile stanowisk szczepień moglibyśmy w przyszłości stworzyć - wyjaśnia Karolina Gajewska, rzecznik prasowy mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Teraz w punkcie szczepień szpitala na Józefowie szczepienia pracuje siedem osób z personelu medycznego. Każdego szczepi się tam około 130 osób. - Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15. Jest usytuowany na parterze szpitala w pomieszczeniach za bufetem, zatem osoby oczekujące na szczepienie nie stoją na dworze. Pacjenci zgłaszają się na szczepienie zgodnie z wcześniej ustalonym terminem. Dzięki temu oraz dzięki sprawnej rejestracji i kwalifikacji do szczepienia, nasi pacjenci nie stoją w kilkugodzinnych kolejkach. Do tej pory nie było żadnego niepokojącego zdarzenia, które byłoby konsekwencją szczepienia - mówi Karolina Gajewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto