Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Radomiu. Ruszą prace przy tworzeniu szpitala tymczasowego, najpierw w starym zakładzie rehabilitacji

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Nowowybudowane centrum rehabilitacji przy ulicy Tochtermana ma pełnić role szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19.
Nowowybudowane centrum rehabilitacji przy ulicy Tochtermana ma pełnić role szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Radomski Szpital Specjalistyczny/Elżbieta Cieślak
W pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym będzie 40 miejsc dla chorych na COVID-19. Na początek Totalizator Sportowy zajmie się dostosowaniem do potrzeb lecznicy pomieszczeń starego zakładu rehabilitacji dziennej w głównym budynku szpitala. Później łóżka będą szykowane w nowym centrum rehabilitacji przy ulicy Narutowicza.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Szpital tymczasowy w Radomiu dla chorych na COVID-19 będzie jedną z 16 tego typu placówek tworzonych w kraju przez spółki skarbu państwa. W naszym mieście za jego utworzenie od strony organizacyjnej i inwestycyjnej odpowiada Totalizator Sportowy. Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu państwa.

Szpital udostępnia rehabilitację

Totalizator rozpatrywał kilka lokalizacji. Miasto zaproponował nowowybudowane Centrum Rehabilitacji przy ulicy Narutowicza, budynek należy do kompleksu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który będzie patronował lecznicy tymczasowej oraz dodatkowo pomieszczenia starego zakładu rehabilitacji dziennej w budynku głównym przy ulicy Tochtermana. Ostatecznie oba miejsca zostaną wykorzystane na potrzeby nowej placówki.

- Już w przyszłym tygodniu zaczną się prace remontowe w starej części szpitala - mówił Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych podczas czwartkowej wizyty w Radomiu. - Tam będzie można utworzyć około 40 łóżek szpitalnych dla chorych - dodaje.

Ta część powinna być gotowa jeszcze w listopadzie. Do końca roku z kolei mają być gotowe łózka covidowe w nowym centrum rehabilitacji przy ulicy Narutowicza. Jak pisaliśmy formalnie obiekt jest jeszcze placem budowy. Wykonawca, firma Erekta czas na zakończenie prac ma do końca listopada. Potrzebne są między innymi odbiory techniczne. Erekta wystąpiła już o ich przeprowadzenie do sanepidu i straży pożarnej.

- Kiedy formalności będą już dopełnione zacznie się adaptacja budynku do potrze szpitala tymczasowego. Tam, w zależności od potrzeb będzie można przygotować od 60 do 100 łóżek- mówił w Radomiu Adam Bielan, erodeputowany.

Totalizator zapewni sprzęt potrzebny w placówce tymczasowej. Pokryje też koszty dwukrotnego zwiększenia pojemności tlenowni. Instalacja oraz wyposażenie mają później pozostać w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Kto będzie leczył pacjentów?

W szpitalu tymczasowym nie będzie oddziału intensywnej opieki medycznej. Ale, jak zapewnia wiceminister Grygiel będą tam łóżka z respiratorami. - To nie będzie izolatorium. Będą to chorzy, którzy wymagają kuracji tlenowej i część z nich będzie też leczona respiratorami. Tak jak w całym kraju, w szpitalach tymczasowych będzie możliwe korzystanie z niezbędnej aparatury, w tym tomografu - zapewnia wiceminister Gryglas.

Nie wiadomo nie wiadomo ilu medyków będzie potrzebnych, aby zapewnić opiekę pacjentów w placówce tymczasowej. - Tutaj w Radomiu mamy bodaj najlepszą sytuację w całym kraju, dlatego że personel będzie mógł być przesuwany z zadań, które wykonuje w innych częściach szpitala do tych najbardziej pilnych. Przewidujemy też zatrudnienie nowych osób - twierdzi wiceminister Zbigniew Gryglas.

Czekając na umowę

Wszystkie kwestie formalne powinna rozwiązać umowa, którą wojewoda ma podpisać z Urzędem Miejskim oraz firmą Erekta. Jak zapewnia Adam bielan "to kwestia godzin". Do uregulowania są między innymi sprawy dostaw leków, posiłków, a wreszcie umów z personelem, który zajmie się chorymi.

- Uważamy, że w tym miejscu będzie najłatwiej zabezpieczyć zdrowie i życie pacjentów, ponieważ pozwala na to bezpośrednie sąsiedztwo szpitala patronackiego. Przy ewentualnych problemach personalnych, zawsze łatwiej przejść lekarzom z jednego budynku do drugiego - zaznacza Jerzy Zawodnik.

Wiceprezydent zadeklarował, że miasto dołoży wszelkich starań, by ten szpital powstał, a radomianie nie martwili się o miejsca dla swoich bliskich. - By byli pewni, że mają należytą opiekę w dobrym miejscu, przez dobrych lekarzy - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto