Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Radomiu potrzebuje pieniędzy oraz przewoźników - to wniosek zagranicznej firmy doradczej

Izabela Kozakiewicz
Port Lotniczy Radom od początku istnienia zmaga się z brakiem pieniędzy i małym zainteresowaniem przewoźników. Teraz potwierdził to raport brytyjskiej spółki ASM.
Port Lotniczy Radom od początku istnienia zmaga się z brakiem pieniędzy i małym zainteresowaniem przewoźników. Teraz potwierdził to raport brytyjskiej spółki ASM. archiwum
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej spółka Port Lotniczy Radom zapoznała radnych z wynikami analiz, jakie na jej zlecenie przygotowała brytyjska firma ASM.

Spółka ASM przeprowadziła między innymi analizę mocnych i słabych stron Sadkowa oraz zagrożeń dla jego funkcjonowania. Wśród tych ostatnich, co zresztą wielokrotnie podkreślali sceptycy, jest zbyt silna pozycja warszawskiego Okęcia, które jest poza konkurencją. Co też nie jest niespodzianką, niebezpieczna jest niechęć przewoźników i brak pieniędzy na kolejne inwestycje.

Brakuje pieniędzy

Na ten rok spółka zaplanowała inwestycje za ponad 6,5 miliona złotych. To między innymi 350 tysięcy złotych na stację paliw i najważniejsza - przebudowa i przedłużenie pasa startowego. Na ten rok zaplanowano 1 milion złotych.

Takich pieniędzy póki co nie ma. Na działalność operacyjną port potrzebuje kolejnych 12 milionów złotych, a na spłaty zobowiązać 3,6 miliona złotych. A są jeszcze inne wydatki. Na początku roku spółka miała 2,3 miliona złotych. To oznacza, że na koniec roku może być 19,5 miliona złotych na minusie.

Jako źródła finansowania „luki finansowej” spółka wskazuje 45 milionów złotych z umowy z inwestorem zastępczym. W połowie tego roku prezydent planuje też emisję akcji spółki.

Gdzie latamy?

Od kwietnia z radomskiego Sadkowa będzie można polecieć do Gdańska, Wrocławia, Berlina i Pragi. Ale nie na takie kierunki najbardziej czekają mieszkańcy regionu. Potrzebny jest Londyn. - Jeśli ma nam się udać, musimy znaleźć przewoźnika, który będzie wykonywał loty na Wyspy Brytyjskie - przyznaje prezydent Radosław Witkowski.

Podczas niedawnej sesji mówił, że „najbliższe miesiące będą w tej sprawie decydujące”. Rozmowy z przewoźnikami trwają.

Dowiedzieliśmy się także, że kierunki, które zostaną uruchomione w kwietniu, wynikają z badań przeprowadzonych na zlecenie spółki. - Oni mają dostęp między innymi do informacji na temat miejsca zamieszkania pasażerów poszczególnych linii lotniczych - wyjaśniał Grzegorz Tuszyński z Portu Lotniczego Radom.

Na tej podstawie powstała lista miast, do których najczęściej latali mieszkańcy regiony radomskiego w 2015 roku. Na czele jest oczywiście Londyn. Następnie Paryż, Bruksela, Wrocław, Rzym i Gdańsk.

Siatka połączeń na miarę

ASM przygotowała też zestawienie kierunków, które w Radomiu mają największą szansę powodzenia. Jak zapewniają przedstawiciele spółki, wśród tych o największym stopniu powodzenia są Wrocław, Gdańsk i Praga. Berlin ma mieć średni stopień powodzenia.

Zobacz też: pierwszy lot Air Czech z lotniska w Radomiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto