Łukasz Rudecki nowym dyrektorem do spraw artystycznych Mazowieckiego Centrum Elektrownia w Radomiu

Barbara Koś
- Oddycham sztuką, żyję sztuką i mam nadzieję, że będą mógł być jakąś wartością dla tej instytucji - podkreślił nowy dyrektor artystyczny Elektrowni, Łukasz Rudecki.
- Oddycham sztuką, żyję sztuką i mam nadzieję, że będą mógł być jakąś wartością dla tej instytucji - podkreślił nowy dyrektor artystyczny Elektrowni, Łukasz Rudecki. Tadeusz Klocek
Udostępnij:
Profesor Łukasz Rudecki, artysta malarz, pracownik dydaktyczny Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, jest nowym dyrektorem do spraw artystycznych Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Swojego zastępcę przedstawił podczas konferencji prasowej, w środę, 5 stycznia, dyrektor naczelny Elektrowni, Włodzimierz Pujanek. W spotkaniu wzięli także udział zastępca dyrektora, Wioletta Kotkowska i wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski.

Nowy dyrektor artystyczny obejmie tę funkcje po Zbigniewie Belowskim, który latem 2021 roku przeszedł na emeryturę. Łukasza Rudeckiego przedstawił Włodzimierz Pujanek.

Doktor habilitowany Łukasz Rudecki, profesor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu urodził się w 1979 roku w Radomiu. Jest absolwentem Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej (obecnie Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu). Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa otrzymał w pracowni profesora Aleksandra Olszewskiego, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni doktora habilitowanego, Krzysztofa Wyznera.

Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Zrealizował dwanaście wystaw indywidualnych (Kielce, Radom, Siedlce, Szczecin, Łódź, Magdeburg, Warszawa). Uczestniczył w około siedemdziesięciu wystawach zbiorowych (m.in. Berlin, Częstochowa, Koszyce, Toruń, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Zakopane), na których był kilkakrotnie nagradzany.

Od 2008 roku zatrudniony był jako asystent, następnie od 2010 roku jako adiunkt w Katedrze Malarstwa i Rysunku, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. W 2009 na podstawie rozprawy przygotowanej pod kierunkiem profesora, Jana Trojana, zatytułowanej "N-FIGURY. Konkret, aluzja, symbol w moim malarstwie" otrzymał stopień doktora sztuk plastycznych. W 2018 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego.

Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. W ostatnich miesiącach minionego roku Łukasz Rudecki namalował murale przedstawiające obrazy Jacka Malczewskiego.( Projekt Budżetu Obywatelskiego). Jeden z nich - na budynku Wydziału Sztuki przy ulicy Malczewskiego. Jest znanym organizatorem wystaw, także dla swoich studentów.

Nowemu dyrektorowi gratulowali zastępca dyrektora, Wioletta Kotkowska i wicemarszałek Mazowsza, Rafał Rajkowski, który jako "gospodarz" Elektrowni życzył jej udanego roku artystycznego.

- Podjęcie tego wyzwania, jakim jest bycie zastępca dyrektora do spraw artystycznych w takiej instytucji o takich możliwościach, takiej rangi jest dużym wyróżnieniem i honorem - mówił Łukasz Rudecki. - Jestem zmotywowany do działania, na pewno będę musiał włożyć pewien wysiłek, aby pogodzić różne dziedziny mojej działalności, bo wciąż jestem dydaktykiem, nauczycielem akademickim, wciąż też zamierzam tworzyć, działać w sferze sztuki, która jest dla mnie bardzo ważna. Oddycham sztuką, żyję sztuką i mam nadzieję, że będą mógł być jakąś wartością dla tej instytucji -podkreślił nowy dyrektor.

Plan wystaw na 2022 rok przedstawił Włodzimierz Pujanek. Wygląda on następująco:

 • Wystawa Poli Dwurnik, czynna od 23 lutego – 10 kwietnia 2022 .
 • Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”, Edward Lutczyn, projekt dostępny od 1 marca - 31 maja 2022 roku, kuratorka Monika Małkowska.
 • Wystawa Barbary Bańdy, czynna od 29.04 – 26.06.2022
 • Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”, projekt dostępny od 1.07 – 30.09.2022 roku, kuratorka Monika Małkowska
 • Wystawa Artystów Galerii XX1, czynna od 15.07 – 25.09.2022, kuratorka Eulalia Domanowska
 • Wystawa Longina Pinkowskiego, czynna od 7.10 – 6.11.2022, kurator Mariusz Jończy
 • Wystawa Ewy Banaszczyk, czynna od 7.10 – 6.11.2022, kurator Mariusz Jończy
 • Wystawa Sebastiana Kroka, czynna od 14.10 – 12.11.2022, kurator Mariusz Jończy
 • Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”, projekt dostępny od 21.10 – 31.01.2023 roku, kuratorka Monika Małkowska
 • Wystawa Artura Winiarskiego, czynna od 18.11 – 22.01.2023
 • Ogólnopolskie Biennale Sztuki – 47. Salon Zimowy, czynna od 12.12 – 29.01.2023, kurator Andrzej Markiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Materiał oryginalny: Łukasz Rudecki nowym dyrektorem do spraw artystycznych Mazowieckiego Centrum Elektrownia w Radomiu - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie