Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz życia i nadziei odbył się w Radomiu. Stowarzyszenie Amazonki – Dana mówiły o profilaktyce raka piersi. Zobacz zdjęcia

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Panie ze Stowarzyszenia Amazonki – Dana przeszły ulicami miasta w marszu promującym profilaktykę raka piersi.
Panie ze Stowarzyszenia Amazonki – Dana przeszły ulicami miasta w marszu promującym profilaktykę raka piersi. Łukasz Wójcik/UM Radom
W piątek, 20 października ulicami Radomia przeszedł „Marsz życia i nadziei”. Zorganizowały go panie ze Stowarzyszenia Amazonki - Dana w Radomiu. To wydarzenie promuje profilaktykę nowotworów piersi.

Marsz życia i nadziei był w Radomiu

Marsz życia i nadziei wyruszył w piątek, 20 października, o godzinie 15.30 spod Poradni Chorób Piersi przy ulicy Lekarskiej 4 w Radomiu i przeszedł ulicami: Lekarską, Tochtermana, Traugutta, Żeromskiego do budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Żeromskiego 53. Przed urzędem odbył się krótki happening poświęcony profilaktyce raka piersi.

Wraz z Amazonkami w marszu uczestniczył Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i uczestników wydarzenia. Padał deszcz i masz odbył się bardzo szybko i zakończył przed planowanym czasem.

W Radomiu „Marsz życia i nadziei” organizowany jest od 1998 roku przez Stowarzyszenie Amazonki – Dana. W tym roku współudział zapowiedziały Poradnia Chorób Piersi Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Medyk w Radomiu.

- Ideą marszu jest zaznajomienie społeczeństwa z problematyką wczesnego wykrywania raka piersi. Podczas marszu nagłaśniamy jak ważna jest profilaktyka, zachęcamy kobiety do wykonywania badań, tych w gabinetach diagnostycznych i tych najprostszych, a najszybszych, czyli samobadania piersi. Statystyki mówią, że 80 procent zmian jest wykrywanych przez kobiety, z czego 75 procent okazuje się zmianami łagodnymi. Samobadanie jest podstawowym i ważnym elementem profilaktyki. My amazonki, idąc w tym marszu chcemy pokazać, że rak to nie wyrok, wcześnie wykryty jest uleczalny. Wiele z nas jest po leczeniu kilkanaście, a nawet dwadzieścia kilka lat. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby, szybkiej reakcji i podjętej terapii możemy cieszyć się życiem i zdrowiem. W życiu najważniejsze są dwie rzeczy miłość i zdrowie. O zdrowie musimy zadbać sami - informuje Bożena Grzybowska ze Stowarzyszenia Amazonki - Dana.

- Statystyki pokazują, że choroba zbiera żniwo. To w jaki sposób i jak dalece rozwinie się choroba zależy od samych pacjentek, przede wszystkim od tego jak wcześnie otrzymają pomoc od lekarza. By lekarz mógł pomóc kobieta musi się do niego zgłosić. Z tym jest jednak problem. Strach sprawia, że panie nie korzystają z badań. Są przypadki, gdy zgłaszają się do lekarza z bardzo zaawansowanym nowotworem. Apeluję, by korzystały z badań profilaktycznych: USG i mammografii - mówi Danuta Krajewska, chirurg z Poradni Chorób Piersi Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Radosław Witkowski, prezydent Miasta Radomia.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto