Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2021 język polski poziom rozszerzony w Radomiu - analiza wierszy i rozprawka na egzaminie

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Daliśmy radę z maturą z polskiego - mówili Adrian, Klaudia i Weronika, absolwenci V LO im. Traugutta w Radomiu.
- Daliśmy radę z maturą z polskiego - mówili Adrian, Klaudia i Weronika, absolwenci V LO im. Traugutta w Radomiu. Antoni Sokołowski
-Analiza porównawcza dwóch wierszy o tym samym tytule - “Labirynt”, albo rozprawka o przestrzeni w dramacie - z takimi tematami zmierzyli się maturzyści, którzy w poniedziałek pisali maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

- Matura rozszerzona, to zupełnie inna bajka, niż polski na poziomie podstawowym. Tu trzeba wykazać się analitycznym sposobem myślenia, przedstawić odpowiednie argumenty, tezy - mówili maturzyści z V Liceum Ogólnokształcącego imienia Romualda Traugutta w Radomiu, którzy wczoraj zmagali się z tym egzaminem.

Jak zaznaczali zdający, tematy były ciekawe i zapewne większość wybierała temat na rozprawkę. Odnosiła się ona do tekstu krytycznoliterackiego nieżyjącego profesora Jana Błońskiego, jednego z najwybitniejszych znawców literatury polskiej. Chodziło o problem przestrzeni w dramacie. Zadaniem piszącego było określenie problemu podjętego przez autora podanego tekstu, stawianą przez niego tezę, a także określenie swojego stanowiska odnośnie tego, co pisze autor. Przy tym należało odwołać się do innych tekstów.

Maturzyści mogli także wybrać drugi temat i zająć się analizą porównawczą dwóch wierszy o tym samym tytule - „Labirynt”, autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz noblistki Wisławy Szymborskiej.

- Ja zdecydowałem si na rozprawkę. Tekst Jana Błońskiego nie był skomplikowany, ale trzeba było starannie dobrać argumenty, by przedstawić swój punkt widzenia - mówił Adrian, już absolwent V LO w Radomiu.

Na napisanie całego egzaminu abiturienci mieli trzy godziny. Jak twierdzili, czasu wystarczyło na cały egzamin.

Maturzyści piszący język polski na poziomie rozszerzonym zdają egzamin pod katem swoich przyszłych studiów. Przedmiot ten jest punktowany na takich kierunkach studiów takich, jak archeologia, polonistyka, architektura wnętrz,
biotechnologia medyczna, historia sztuki, kulturoznawstwo czy dziennikarstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto