Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na otwarcie muralu Franciszka Maśluszczaka

Barbara Koś
Jeden z obrazów Franciszka Maśluszczaka.
Jeden z obrazów Franciszka Maśluszczaka. materiały Elektrowni
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu przy ulicy Kopernika 1 zaprasza w piątek, 21 maja, o godzinie 14.00 na otwarcie muralu Franciszka Maśluszczaka. Projekt prezentowany jest w ramach cyklu „Kadry pod napięciem”.

Kuratorka Galerii "Kadry pod napięciem", Monika Małkowska, tak pisze o pracach Franciszka Maśluszczaka:

- "Prace, które wybrałam do 14. projektu „Kadrów pod napięciem”, to wymyślona przeze mnie opowieść o spotkaniu malarza z mieszkańcami małej miejscowości (może być Cegłów lub jakiekolwiek inne miejsce).
Wybrany zestaw zatytułowałam „Podziwianie” – jako że jeden z obrazów nosi nazwę "Podziwiający" i, jak sądzę, przedstawia grupkę tych, którzy adorują sztukę Mistrza (domyślamy się, że tak ich postrzega Maśluszczak).
Jednak artysta nie wpada w samozachwyt. Ma do siebie dystans i potrafi zaśmiać się w sytuacjach podniosłych, zarazem groteskowych.
Spróbujmy iść tropem wydarzeń, które artysta zarejestrował na papierach czy płótnach.

Obraz "Wsparcie" uświadamia, jak nawet drobny doping i zaufanie może wynieść człowieka do rozmiarów giganta.
Potem jest scena miłosna: faun uderza w konkury do panny i widać w tym zauroczenie Malczewskim, Wojtkiewiczem, Wyspiańskim. Dwa kolejne kadry – to o malowaniu. I tu właśnie podziwiamy "Podziwianie". I Coś jeszcze (tytuł obrazu): sny, przewidzenia, marzenia, nadzieje. Potem ucieka w przeszłość..."

Artysta i Monika Małkowska będą obecni na wernisażu.

Franciszek Maśluszczak

Ur. 1948 roku w Kotlicach koło Zamościa. Mieszka i pracuje w Warszawie. Malarz, rysownik, grafik. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1974 roku uzyskał dyplom w pracowni grafiki pod kierunkiem. Juliana Pałki. Pracuje w katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1970 współpracuje jako grafik i rysownik z czasopismami, m.in. „Ty i Ja”, „Literatura”, „Szpilki”, „Sztuka”, „Polityka”, „Tygodnik Literacki”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Arkusz”.

Oprócz obrazów i rysunków, tworzy plakaty oraz ilustracje do książek dla dzieci i dorosłych. Jest również autorem fresków Drogi Krzyżowej w jednym z ursynowskich kościołów.

Twórczość Franciszka Maśluszczaka zaliczana bywa do nurtu metaforycznego w sztuce polskiej. Na jego pracach pojawiają się surrealistyczne wizje i baśniowa atmosfera a kreowane przez niego postacie poddawane są artystycznej stylizacji, która polega na
charakterystycznej deformacji ciała.

Losy artysty zostały opisane przez Hannę Krall w opowiadaniu "Malarnia z o.o." umieszczonym w książce "Taniec na cudzym weselu".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na otwarcie muralu Franciszka Maśluszczaka - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto