Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu obchodzi jubileusz 15-lecia, ale tylko w sieci

Barbara Koś
Na dziedzińcu Elektrowni można oglądać prezentację fotograficzną, przedstawiającą najważniejsze momenty w historii budynku.
Na dziedzińcu Elektrowni można oglądać prezentację fotograficzną, przedstawiającą najważniejsze momenty w historii budynku. Marcin Kucewicz - Elektrownia
W tym roku Elektrownia obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Niestety, zaplanowane obchody przerwała pandemia i decyzja o zamknięciu placówek kultury. Z tego też powodu wszystkie działania placówki zostały przeniesione do Internetu: można je obserwować na stronie Elektrowni oraz w jej mediach społecznościowych.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Na www.mcswelektrownia.pl Elektrownia udostępnia dokumentację z tymczasowo zamkniętej wystawy „Geometria i….” ( fot. Marcin Kucewicz).

Wirtualna wystawa

„Geometria i …” to wystawa, która pokazuje fragment kolekcji nurtu geometrycznego w zbiorach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Zbioru liczącego 415 prac autorstwa osiemdziesięciu jeden artystów.

Kolekcja ta powstała w latach 2009 – 2018, jest pokłosiem Międzynarodowych Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, organizowanych w Pałacu w Radziejowicach przez Elektrownię, pod kierownictwem i merytorycznym nadzorem dr Bożeny Kowalskiej.

Plenery te były kontynuacją cyklu tworzonego i kierowanego przez tę wybitną historyczkę sztuki i krytyczkę, od 1985 roku. Łącznie było ich trzydzieści sześć i zaowocowały kolekcjami sztuki współczesnej, nurtu geometrycznego, w Chełmie (Galeria 72), Orońsku (Centrum Rzeźby Polskiej i Radomiu (Elektrowni).

Nie sposób, na jednej wystawie, pokazać wszystkie prace kolekcji Bożeny Kowalskiej, będącej częścią Radomskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej znajdującej się dziś w Elektrowni. Dokonano wyboru, którego podstawą były sugestie samej autorki Plenerów. Propozycja dotyczyła 194 prac.

Wystawie towarzyszy katalog „10 Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii”, obejmujący prace artystów tworzących w nurcie abstrakcji geometrycznej, uczestniczących w latach 2009 – 2018 w międzynarodowych plenerach, organizowanych przez Bożenę Kowalską. Można go zamówić pod adresem [email protected], cena 35 złotych.

Komisarzem wystawy jest Zbigniew Belowski. Dokumentację fotograficzną wystawy przygotował Marcin Kucewicz.

Wystawa czynna do 31 grudnia 2020 roku.

Film na 15-lecie

Jest także film "15 lat MCSW Elektrownia", będący podsumowaniem dotychczasowej działalności instytucji.

W filmie zrealizowanym przez Michała Grabowskiego, najważniejsze wydarzenia oraz proces kształtowania się instytucji wspominają jej dyrektorzy: Włodzimierz Pujanek oraz Zbigniew Belowski.

Działalność placówki podsumowuje także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W filmie zobaczyć można fragmenty bogatego archiwum video, które oddają charakter przemian infrastruktury miejsca.
Film prezentuje także najważniejszy element Elektrowni, odwiedzającą ją od 15 lat publiczność oraz artystów.

Dla najmłodszych zajęcia z Gosią

Dla dzieci Elektrownia proponuje cykl " Artystyczne zajęcia edukacyjne z Gosią", (zakładka edukacja/filmy edukacyjne.)

Pomysł warsztatów jest odpowiedzią na pandemię, która zatrzymała nas w domach, ograniczając możliwość organizacji zajęć edukacyjnych w budynku. Bohaterem każdego odcinka jest jeden artysta, którego dzieło znajduje się w zbiorach Elektrowni. Na jego przykładzie prowadząca proponuje działania twórcze, które można przeprowadzić wykorzystując ogólnodostępne materiały. Zajęcia zostały przygotowane w formie filmu, dzięki czemu można wziąć w nich udział w dowolnym miejscu i czasie.

Spotkania prowadzi Małgorzata Jagielska, pracownik działu edukacji Elektrowni.
Ćwiczenia edukacyjne, zakładka edukacja/materiały do pobrania

Wystawa w plenerze

Na dziedzińcu Elektrowni można oglądać prezentację fotograficzną, przedstawiającą najważniejsze momenty w historii budynku. Na kilkudziesięciu zdjęciach pokazane jest, jak wyglądał proces adaptacji dawnej elektrowni miejskiej na Centrum Sztuki Współczesnej oraz przypomniane są kluczowe daty dotyczące historii Elektrowni. Pokaz kończy się na wydarzeniach organizowanych współcześnie. Autorem zdjęć jest Marcin Kucewicz.

Przed Elektrownią stoi tez podświetlana rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego „Oedipus Rex”.

Stalowa instalacja została zrealizowana 10 lat temu podczas pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i przypomina wyrastające z ziemi drzewo, którego pień i gałęzie mają formę różnej wielkości lasek. Nawiązuje ona do „lasek Edypa” – motywu, który często pojawia się w twórczości Bednarskiego. Rzeźba ma 4,4 metra wysokości i jest podświetlana, co sprawia, że efektownie wygląda po zmroku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu obchodzi jubileusz 15-lecia, ale tylko w sieci - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto