Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na spotkanie z pisarką i grupą opowiadaczy

Barbara Koś
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu organizuje dwa wydarzenia - 23 sierpnia zaprasza na spotkanie z Sylwią Zientek, autorką między innymi "Polek na Montparnassie", a 28 sierpnia, wraz z Radomską Grupą Opowiadaczy, na Ogólnopolskie Spotkanie Opowiadaczy - Festiwal Opowieści w Radomiu.

Sylwia Zientek, to autorka między innymi wydanej w tym roku książki "Polki na Montparnassie”.

Książka o malarkach, wyzwolonych kobietach

To nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża. W Warszawie i Krakowie nie tylko zabraniano im portretowania nagich modeli, ale nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści z Matejką na czele uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Najodważniejsze wsiadały więc w pociąg do Paryża, by tam uczyć się, rozwijać i spełniać marzenia o karierze. W dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, żyło blisko dwieście Polek. Malowały, nierzadko przymierały głodem, ale kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia. Ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki.

Anna Bilińska-Bohdanowicz, przedwcześnie zmarła, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, żyjącej w nędzy, dziś poszukiwanie są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie. Żyły wreszcie jak chciały.

Maria Dulębianka, propagatorka równouprawnienia kobiet, została partnerką życiową Marii Konopnickiej. Aniela Pająkówna utrzymywała ojca jej córki, Stanisława Przybyszewskiego, niewiernego kochanka. Irena Reno, bezpruderyjna, umiejąca cieszyć się życiem, nie bała się żyć w trójkącie z dwoma mężczyznami.

Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła tę napisaną z pasją i miłością książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedie II wojny światowej.

Spotkanie odbędzie się 23 sierpnia (poniedziałek) o godz. 17.30 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12). Poprowadzi je Dariusz Wróbel, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wstęp jest wolny.

Będzie Festiwal Opowieści

Kolejne wydarzenie daje możliwość spotkania z żywym słowem. W bibliotecznym ogrodzie pojawią się bajarze, gawędziarze, opowiadacze i bardowie nie tylko z Radomia, ale i z wielu zakątków Polski. Jak przed setkami lat zasiądziemy w kręgu i posłuchamy legend i baśni z całego świata.

Opowiadacze, którzy zawitają na nasz Festiwal zaprezentują najróżniejsze historie. Wystarczy przyjść, wygodnie się rozsiąść i słuchać. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

W sobotę, 28 sierpnia będą opowieści dla dzieci, godzina 10, ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej, ulica Piłsudskiego 12. Wszystkie dzieci, zarówno te mniejsze, większe, jak i te całkiem duże biblioteka zaprasza na spotkanie z bajką, baśnią, legendą. Opowiadacze, bajarze i gawędziarze z całej Polski opowiedzą naszym pociechom niesamowite historie z całego świata. Może będzie o smokach i niepokonanych rycerzach, może o niesamowitych zwierzętach i dzielnych małych chłopcach i dziewczynkach, a może jeszcze o czymś innym?

- Zabierzcie koce, karimaty, a jeśli nie macie własnych – skorzystacie z naszych. Siądziemy na trawie i przeniesiemy się w niesamowity świat gawędy!- apeluje biblioteka.

Średniowieczny spacer z opowieściami rozpocznie się o godzinie 12, zbiórką na grodzisku Piotrówka. Radom to pradawny gród, pełen niezwykłych historii i legend. - Każdy, kto tylko ma ochotę, niech wybierze się z nami na spacer po tym niezwykłym mieście. Zaczniemy na Grodzisku Piotrówka. Wędrując między innymi w okolice niegdysiejszego zamku królewskiego oraz przez rynek Starego Miasta. Posłuchamy opowieści ze średniowiecznego Radomia i nie tylko. Poznamy niesamowite legendy i historie z czasów, kiedy każdy młodzian marzył o przywdzianiu zbroi - wyjaśnia Justyna Dąbrowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Noc opowieści rozpocznie się o godzinie 21, w ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ulicy Piłsudskiego 12.

- U progu nocy zbierzemy się w bibliotecznym ogrodzie. Opowiadacze z całej Polski, i nie tylko, uraczą nas żywym słowem. Będą opowiadać, gawędzić, bajdurzyć i snuć swady – tak długo, jak tylko znajdą się śmiałkowie chcący ich słuchać – choćby i do bladego świtu. Jedne historie będą straszne, inne śmieszne. Jedne będą miały morał i przestrogę, inne zaś będą tylko ku naszej uciesze. Zabierzcie ze sobą koce, pledy albo skorzystajcie z bibliotecznych. A kto odważny, niech usiądzie wprost na trawie i posłucha... Opowieści będzie bez liku - zapewnia Justyna Dąbrowska.

Opowiadać będą: Agata Dzik, Agnieszka Ayşen Kaim, Alia Jakovuk, Ania Woźniak, Bartłomiej Kopiński, Dariusz Wróbel, Jerzy Szufa, Jolanta Żytkiewicz, Lidia Mikocka-Rosińska, Łukasz Bernady, Łukasz Szypkowski, Mirella Gliwińska, Ryszard Ryziewcz, Zofia Szpor, Zuza Janiak i Robert Czupryn.

Współorganizatorem wydarzenia jest Radomska Grupa Opowiadaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na spotkanie z pisarką i grupą opowiadaczy - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto