Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Radomia uczcili Święto Niepodległości. Było nabożeństwo, marsz i apel na Rynku pod pomnikiem

Sok
Ułani z grypy rekonstrukcyjnej wyróżniali się z całego, wielkiego orszaku, jaki przeszedł 11 listopada ulicami Radomia.
Ułani z grypy rekonstrukcyjnej wyróżniali się z całego, wielkiego orszaku, jaki przeszedł 11 listopada ulicami Radomia. Tadeusz Klocek
- Składamy hołd pokoleniom Polaków, którzy walczyli, by nasza ojczyzna była wolna i niepodległa - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia, pod Pomnikiem Czynu Legionowego na Rynku, w czasie oficjalnych obchodów Święta Niepodległości.

W poniedziałek w Radomiu odbyły się główne uroczystości obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości.

Nabożeństwo w katedrze

O godzinie 11.00 w katedrze pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Msza rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. - Dziękujemy za ludzi, którzy zdobywali dar wolności. W duchu wiary modlimy się o nagrodę wieczną dla tych, którzy oddawali swoje życie za wolność - powiedział biskup Henryk Tomasik, który celebrował mszę świętą.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Na nabożeństwie stawili się przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzyści, kompania honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe ze szkół, związków kombatantów, organizacji społecznych. Przede wszystkim przyszło tysiące radomian, a wielu miało wpięte kotyliony w klapy ubrań, niosło w rękach biało-czerwone chorągiewki, wiatraczki, lub szaliki w narodowych barwach.

- Zawsze staramy się przychodzić całą rodziną na dzień 11 listopada. Dziś zresztą jest piękna pogoda i nie warto siedzieć w domu, skoro można przejść w marszu ulicami naszego miasta - mówił Waldemar Tomaszewski, który wraz z żoną i dziećmi.

Później rozpoczął się marsz sprzed katedry prowadzony przez orkiestrę wojskową. Na czele szła kompania reprezentacyjną 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Za nimi szła klasa mundurowa szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego, policjanci, strażnicy miejscy, Bractwo Kurkowe, grupa rekonstrukcyjna radomskich ułanów. Wszystkich ich pozdrawiali radomianie zgromadzeni wzdłuż całej trasy pochodu, a wielu z nich dołączało do orszaku. Wszyscy uczestnicy przeszli do radomskiego Rynku pod pomnik Czyny Legionowego.

Tłumy na Rynku

Przed pomnikiem Czynu Legionowego odbyły się główne uroczystości. Wartę honorową pod pomnikiem wystawili żołnierze z 42 Bazy na Sadkowie, 62 batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, służba więzienna.

Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, oraz wciągnięciu flagi na maszt został odegrany hymn narodowy. Następnie wręczono awanse na wyższe stopnie oficerskie, podoficerskie żołnierzom z radomskiej jednostki wojskowej. Były wręczane także wyróżnienia dla kombatantów, zasłużonych radomian na rzecz kultywowania pamięci historycznej.

Radom był pierwszy

- Warto pamiętać, że Radom był pierwszym miastem w Królestwie Polskim, które ogłosiło niepodległość. Dokonali tego sami radomianie, reprezentowani przez tak zwany Komitet Pięciu. Już 2 listopada 1918 roku doprowadzili oni do rozbrojenia austriackiego garnizonu, który stacjonował w Radomiu, przejęli władzę i ogłosili wolne miasto wolnych obywateli Republiki Radomskiej dysponującym własnym rządem, policja i wojskiem - powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Prezydent dodał, że obecne pokolenie może dziś dziękować za dar niepodległości i wolności i wyrażać wdzięczność i składa hołd tym pokoleniom, które przez lata utraconej wolności walczyli o niezależność.

- Bądźmy dumni z osiągnięcia godnego miejsca w europejskiej wspólnocie wolnych, demokratycznych narodów. Umacniajmy tę wspólnotę - powiedział Radosław Witkowski.

Wieńce pod pomnikiem

Podczas uroczystości odczytano też Apel Pamięci, była też salwa honorowa. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionowego.

W Radomiu obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości potrwają jeszcze do 24 listopada. Już 12 listopada, o 18 - koncert muzyki polskiej nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych. Z kolei w najbliższy czwartek, 14 listopada, o godzinie 18 - „Naszej Niepodległej”. Wieczór poezji patriotycznej będzie w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Radomia uczcili Święto Niepodległości. Było nabożeństwo, marsz i apel na Rynku pod pomnikiem - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto