Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Radomia wybrali się w sobotę w trasę pełną grozy w ramach Anima Urbis 2021 „Wzburzona krew”

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Starym Ogrodzie król Zygmunt August mógł spotkać Barbarę Radziwiłłównę.
W Starym Ogrodzie król Zygmunt August mógł spotkać Barbarę Radziwiłłównę. Antoni Sokołowski
Gdzie król Zygmunt August spotykał się ze swoją kochanką, Barbarą Radziwiłłówną? Jaki był inny cel zamachu Stasia Wernera, niż tylko zgładzenie pułkownika von Płotto? Jakie są techniki śledcze radomskich policjantów? Te i inne zagadki mogli poznać radomianie na kolejnej nocnej akcji w ramach cyklu Anima Urbis – Ducha Miasta.

Resursa Obywatelska w Radomiu zaprosiła radomian w sobotę, 9 października, na Anima Urbis 2021 „Wzburzona krew”. Na miejsce zbiórki, czyli plac księdza Zdzisława Domagały, niedaleko ulicy Stanisława Wernera przybyło kilkudziesięciu radomian. Plan zakładał nieco mroczny, a zarazem mrożący krew w żyłach spacer ulicami miasta. Stowarzyszenie Droga Mleczna przygotowało wiele zagadek na trasie, a uczestnicy, jak w miejskiej grze, musieli trafić na właściwe odpowiedzi, a przy okazji poznać niektóre kulisy historycznych wydarzeń, jakie działy się w Radomiu.

- Choć z pozoru miejsca, które odwiedzamy i przywoływane historie nie mają zbyt wiele wspólnego, to jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Miłość, emocje, intryga, spisek, zemsta, morderstwo – to historie wplecionych w dzieje Radomia – mówili organizatorzy.

Na pierwszym przystanku, przy pomocy rekonstruktorów, została przywołana postać Stanisława Wernera. Uczestniczył on w zamachu na szefa Radomskiej Żandarmerii Gubernialnej, pułkownika von Płotto, który za swe haniebne czyny w stosunku do więźniów, skazany został przez polskich patriotów na śmierć w 1906 roku.

Następnie grupa radomian przeszła na mostek zakochanych w Starym Ogrodzie. Tam pojawili się nietuzinkowi radomscy kochankowie, bo sam król Zygmunt August i jego wybranka, Barbara Radziwiłłówna. W role monarchów wcielili się aktorzy Teatru Resursa.

Kolejnym punktem na trasie były Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ulicy Saskiej. A przedostatni przystanek na drodze wędrówki stanowiła dawna zajezdnia MPK przy ulicy Odrzańskiej. Na miejscu można było chwilę odpocząć, posilić się. Tam też był koncert „szemranych” utworów w wykonaniu Patryka Walczaka grającego na akordeonie i Grzegorza Domańskiego na banjo.

Po koncercie był pokaz tańca Anety i Patryka Rejmerów. Slajdy przypominały najciemniejsze epizody przestępczych lat 90. w Radomiu. Była też prezentacja autentycznych artykułów z prasy radomskiej ukazujących przestępcze oblicze miasta.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto