Mieszkanie Plus w Radomiu - lokatorzy widzą coraz więcej minusów
Przy ulicy Tytoniowej w Radomiu zostały wbudowane dwa bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, są tam w sumie 124 mieszkania od kawalerek po M4 o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych. Budowa zakończyła się wiosną ubiegłego roku, w maju podpisano pierwsze umowy z najemcami i przekazano im klucze do nowych mieszkań. Każdy, kto chciał zamieszkać przy ulicy Tytoniowej przeszedł dwustopniową weryfikację. Sprawdzano między innymi ich sytuację finansową. Te mieszkania z założenia zostały wybudowane dla osób, których nie stać na komercyjny kredyt i zakup mieszkania na wolnym rynku. Ale także dla osób i rodzin, których dochody są na tyle duże, że nie mają szans na lokale socjalne od miasta.
Mieszkanie Plus w Radomiu - nowy rok i czynszowy szok przy Tytoniowej
Czynsze przy ulicy Tytoniowej od początku nie były najniższe, ale też poniżej opłat z wolnego rynku. Średnio wynosiły około 25 złotych za metr kwadratowy. W zamian lokatorzy wprowadzali się do mieszkań z ułożonymi podłogami, kafelkami, w stanie "pod klucz". Po wstawieniu mebli, sprzętów AGD, zabudowie kuchni można się było wprowadzać. Zgodnie z zasadami programu Mieszkanie Plus lokatorzy dostają też dopłaty do czynszów, to średnio około 360 złotych miesięcznie.
Czynsze sięgały od ponad 1 tysiąca złotych do 2,5 tysiąca złotych w przypadku największych mieszkań. W styczniu najemcy dostali decyzje o podwyżkach, to kilkuset złotych, wynoszą one nawet ponad 800 złotych miesięcznie. Opłaty podniesiono o wskaźnik inflacji. Niestety, w tym roku to 14,4 procent.
- I jest bardzo trudno, bo dla wielu z nas ta podwyżka jest przytłaczająca, przestaje nas być stać na te mieszkania. Inaczej płaci się 14 procent więcej liczone od 500 złotych, a inaczej od 2,5 tysiąca złotych. Na wolnym rynku można wynająć mieszkanie w podobnej cenie, a bez płacenia kaucji, z zabudowaną kuchnią. Nawet z tymi opłatami Mieszkanie Plus staje się za drogie - mówi jeden z naszych rozmówców.
Lokatorzy wskazują też na podwyżki opłat za sprzątanie budynku, ale też spadek jakości tych usług. Nie rozumieją też, dlaczego naliczane są im nieadekwatne do faktycznego zużycia zaliczki na poczet centralnego ogrzewania.
- W wielu przypadkach te zaliczki są wyższe niż faktyczna opłata. W moim przypadku w 2022 roku nadpłata wyniosła 1,7 tysiąca złotych. Po, co wpłacam te pieniądze spółce? Oni nimi obracają, a te kwoty powinny zostać w moim portfelu - przekonuje jeden z mieszkańców ulicy Tytoniowej.
Część osób już zastanawia się czy nie szukać innego lokum zanim Mieszkanie Plus stanie się jeszcze droższe i wydrenuje ich kieszenie.
Mieszkanie Plus w Radomiu z minusami, usterki i niedoróbki
Opłaty są bolesne, ale kłopotem zdaniem najemców są też odkrywane stopniowo usterki. Wśród nich wymieniają źle osadzone okna, co prowadzi do wilgoci w mieszkaniach. Pokazują pękające ściany, krzywo ułożone płytki, odchodzące listwy.
- Budynek osiada to raz. Dwa, że te bloki nie mają piwnic, tu jest mokro. Była sytuacja, że pękła szyba, bo doszło do takich napięć. Usterki są zgłaszane i mają być usuwane w ramach gwarancji, ale to dzieje się bardzo powoli - narzekają lokatorzy.
Jak mówią od dawna na przykład czekają na naprawę szlabanu, bo teraz na ich parking może wjechać każdy. Pokazują plac zabaw, z którego dzieciom trudno korzystać, bo okazało się, że pod cienką warstwą piasku jest ostry żwir.
- Tu nie jest tak kolorowo i na Plus - uważają.
Mieszkanie Plus - waloryzacja opłat zgodna z umową
PFR Nieruchomości odpowiada, że już na etapie ogłaszaniu naboru podawana była informacja o wysokości opłat za metr kwadratowy. Podwyżka czynszów nie jest niespodzianką dla najemców. Informację o corocznej tak zwanej waloryzacji opłat o wskaźnik inflacji jest zapisana w umowach, które podpisywali.
- Zasady rozliczeń za zużycie mediów również reguluje umowa najmu, w której najemca wyraża zgodę, by nadpłaty zostały zaliczone na poczet rozliczenia przyszłych okresów - przypomina Ewa Syta, dyrektor Biura Prasowego PFR Nieruchomości.
"Średnia stawka czynszu najmu w Radomiu po waloryzacji wynosi 27,90 zł/mkw. Oznacza to, że po waloryzacji czynsz najmu za 50 mkw. wynosi niespełna 1400 zł. Jest to różnica około 175 złotych względem 2022 roku. Analiza ofert występujących na radomskim rynku pokazuje, że średni czynsz na prywatnym rynku najmu wynosi około 45 zł/mkw. Oznacza to, że oferowana przez nas stawka jest blisko 40 % niższa." - czytamy w informacji z biura prasowego PFR Nieruchomości.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót