Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Radomiu. Radni PiS odrzucili regulamin naboru przyszłych lokatorów. Nie wiadomo, kto będzie mógł zasiedlić nowe bloki

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Bloki z rządowego programu Mieszkanie Plus są budowane na gminnej działce przy ulicy Tytoniowej, będą tam 124 mieszkania.
Bloki z rządowego programu Mieszkanie Plus są budowane na gminnej działce przy ulicy Tytoniowej, będą tam 124 mieszkania. PFR Nieruchomości
Mieszkanie Plus jest budowane w ramach rządowego programu, ale miasto jest partnerem i to na nim spoczywa obowiązek określenia regulaminu naboru lokatorów. Podczas poniedziałkowej sesji, głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, Rada Miasta odrzuciła dokument przedstawiony przez Urząd Miejski. Radni mieli zastrzeżenia do kryteriów naboru, ale własnej propozycji nie zgłosili. - Czekam teraz na ruch radnych, ale przypominam, że czas ucieka - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Dwa bloki z programu Mieszkanie Plus powstają przy ulicy Tytoniowej w Radomiu. Mają być gotowe w październiku 2021 roku, a nabór lokatorów zacznie się na pół roku przed zakończeniem prac. Ale zgodnie z harmonogramem opracowanym wspólnie z
Polskim Funduszem Rozwoju Nieruchomości, który buduje bloki, regulamin naboru ma być gotowy w tym roku. Musi być przyjęty w formie uchwały przez Radę Miejską.

Punkty dla najemców z ustawy

Projekt uchwały określający kryteria naboru lokatorów Radosław Witkowski przygotował na sesję, która odbyła się w poniedziałek 30 listopada. Zgodnie z nim osoby ubiegające się o najem nie mogą mieć innego mieszkania, budynku, czy spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Preferowane miałyby być między innymi osoby płacące podatki w Radomiu, osoby do 35. roku życia, rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne oraz osoby zamieszkujące w mieszkaniowym zasobie gminy, które zobowiążą się do rozwiązania obecnej umowy najmu i opróżnienia lokalu. Za spełnienie każdego z tych kryteriów byłyby przyznawane punkty.

Projekt pozytywnie zaopiniowała komisja gospodarki Rady Miejskiej, w której Prawo i Sprawiedliwość ma przecież większość. Niespodziewanie, w czasie sesji radni PiS zaprotestowali. Chociaż, jak zapewniał Radosław Witkowski miasto wybrało kryteria naboru z całego katalogu, który jest w sejmowej ustawie.

- Wybraliśmy kryteria, które przyniosą pozytywne efekty dla miasta - mówił Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.

Mieszkania, czyj to problem?

Kością niezgody okazało się kryterium wysoko punktujące osoby, które teraz zajmują mieszkania należące do miasta. W czasie naboru dostawałyby 10 punktów. Zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości to jest niesprawiedliwe, bo na starcie dyskryminuje osoby, które nie mieszkają w lokalu komunalnym, czy socjalnym.

- Kryteria powinny być dla wszystkich nie tylko dla tych, którzy mieszkają w lokalach gminnych - przekonywał Łukasz Podlewski, szef klubu radnych PiS.

Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz dodawała z kolei, że Mieszkaniem Plus prezydent chce rozwiązać problem braku lokali komunalnych i socjalnych, bo sam ich nie budował.

Na to zareagowała Magdalena Lasota z Koalicji Obywatelskiej i przypomniała, że prezydent chciał budować mieszkania na wynajem przy ulicy Narutowicza, ale nie zgodzili się na to radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Prezydent nie rozwiązuje swoich problemów, tylko problemy mieszkańców. Dzięki temu zwolnią się mieszkania komunalne, które są tańsze i będą dostępne dla tych, których nie stać na Mieszkanie Plus - odpowiadał z kolei Mateusz Tyczyński.

Poprawka też nie przekonała

Po wymianie zdań i wysłuchaniu argumentów Radosław Witkowski zdecydował, że zmniejszy do 5 liczbę punktów, dla osób zwalniających mieszkania z zasobu gminy. To też radnych PiS nie zadowoliło. Łukasz Podlewski przekonywał, że powinny to być dwa punkty tak, jak za każde dziecko w rodzinie ubiegającej się o Mieszkanie Plus. Jednak ani Łukasz Podlewski, ani nikt z klubu PiS nie zgłosił poprawki do projektu uchwały, choć rajcy mają do tego prawo.

- Jeśli zagłosują państwo przeciwko, to miejcie świadomość, że ruch będzie należał do państwa. Będę cierpliwie czekał na propozycje, ale miejcie na uwadze, że zasiedlanie mieszkań się opóźni - mówił Radosław Witkowski. - Wyobraźcie sobie, że mamy październik 2021 roku i mamy puste mieszkania. Ja Radosław Witkowski pierwszy napiszę do "Uwagi" TVN i "Alarmu" TVP, żeby pokazać, jak sztandarowy projekt rządu PiS, jest realizowany w Radomiu. Weźcie to pod uwagę, październik 2021 będzie szybciej niż się wydaje.

Radnych PiS nie przekonał także Jacek Strzałkowski, dyrektor z PFR, który chwalił miasto za współpracę przy budowie bloków Mieszkania Plus, radomskich urzędników stawiał za wzór, a o kryteriach mówił, że są dobrze przygotowane.

Ostatecznie, głosami radnych PiS uchwała przepadła. "Za" byli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i radny niezależny Kazimierz Woźniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto