Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo ciekawostek na Regionalnym Zlocie Kolekcjonerskim w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. Czego tam nie ma?! Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Podczas zlotu można było kupić, sprzedać zamienić, albo zobaczyć przeróżne rarytasy kolekcjonerskie.
Podczas zlotu można było kupić, sprzedać zamienić, albo zobaczyć przeróżne rarytasy kolekcjonerskie. Janusz Petz
W sobotę, 10 grudnia w Resursie Obywatelskiej w Radomiu odbył się Regionalny Zlot Kolekcjonerski. Można było zobaczyć wiele unikatowych zbiorów, ale też kupić, sprzedać, albo wymienić znaczki, monety, mapy, książki i wszystko co tylko może zaciekawić kolekcjonerów.

II Regionalny Zlot Kolekcjonerski w Radomiu

Na zlocie pojawili się pasjonaci, zbieracze, regionaliści, miłośnicy historii i wszystkie osoby zaciekawione starszą i nowszą historią miasta, regionu i nie tylko.

Podczas tegorocznych „Kazików” Resursa Obywatelska zorganizowała kiermasz regionalny, który cieszył się dużym zainteresowaniem i spotkał z entuzjastycznym przyjęciem samego środowiska kolekcjonerskiego. W związku z tym pojawił się pomysł, aby takie spotkania organizować w cyklu kwartalnym. Pierwsze spotkanie mamy już za sobą.

Podczas zlotu można było pooglądać kolekcje między innymi z takich dziedzin jak:

  • filatelistyka - zbiory znaczków pocztowych,
  • numizmatyka - stare i unikalne banknoty i monety,
  • filokartystyka - kolekcje pocztówek,
  • birofilystyka - akcesoria do piwa.

Nie zabrakło regionalnych publikacji, dokumentów i różnych ciekawostek.

Doktor Łukasz Zaborowski, znany regionalista, miłośnik historii i społecznik walczący o przywrócenie wojewódzkiego statusu dla miasta Radomia miał oryginalną mapę powiatową z lat 50. z zaznaczonymi granicami dokładnie takimi samymi jakie jeszcze funkcjonowały za czasów rosyjskiej guberni.

- Niewiele osób wie, że zanim zlikwidowano w latach siedemdziesiątych powiaty i utworzono województwo radomskie dokonana była korekta granic powiatowych i zlikwidowano granice obowiązujące jeszcze w czasach carskich. Takie mapy przypominają właśnie o mało znanych historiach – mówił Łukasz Zaborowski.

Podczas zlotu można było podziwiać między innymi bogate zbiory przedwojennych i starszych pocztówek, które przyniósł jeden z kolekcjonerów.

- Niestety mam niewiele pocztówek dotyczących Radomia. Mam za to oryginalne zdjęcia z Radomia, ale zupełnie nie wiem kto jest na tych zdjęciach – mówił kolekcjoner.

Były też starsze i nowsze monety. Niektórzy zbierają już monety całkiem nowe, bo z czasów PRL.

- Mam tutaj prawdziwe rarytasy, bo ordery z końca XIX wieku przyznawane w czasach Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Mam też kufel warecki wyprodukowany z okazji jubileuszu funkcjonowania browaru z bardzo małym „nakładem”. Mam też czapeczkę z kieleckiego browaru, który zaczął funkcjonować całkiem niedawno. Swoją wartość mają rzeczy stare i nowe. Dla mnie cenna jest przedwojenna mapa Lublina, albo stare mapy sprowadzone z Ukrainy – powiedział Wiesław Złotko, miłośnik historii, który znany jest kolekcjonowania gadżetów piwnych.

Jest on jednym z trzech największych w Polsce posiadaczy etykiet piwnych. Ma ich ponad 60 tysięcy. Każda jest inna.

- Ograniczyłem już zbieranie do browarów Mazowsza i Ziemi Lubelskiej oraz browarów rzemieślniczych, bo przerosło to już moje możliwości. Jak wyliczyłem browary wydają około 200 nowych rodzajów etykiet rocznie – powiedział Wiesław Złotko.

Podczas zlotu odbyła się promocja książki Krzysztofa i Marcina Lorków „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Katalog” i spotkanie z autorami , prezentacja idei miejskiego lapidarium oraz premiera filmu „Po prostu Marywil” opowiadającego historię radomskiej fabryki płytek i spotkanie z Martą Trojanowską i Tomaszem Staniszewskim, którzy przybliżyli dzieje tego zakładu.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto