Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu realizuje projekt dla osób niepełnosprawnych. Znamy szczegóły

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Muzeum w Radomiu realizuje projekt dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum w Radomiu realizuje projekt dla osób niepełnosprawnych. Tadeusz Klocek
W poniedziałek, 7 listopada w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu odbyła się konferencja dotyczącą projektu pod nazwą "Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym" realizowanego przez instytucję. Są jeszcze dalsze plany.

Muzeum w Radomiu realizuje projekt dla osób niepełnosprawnych

Projekt zakłada rozbudowanie rozpoczętej już ścieżki zwiedzania, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w sali z dziełami patrona dla osób niewidomych i niedowidzących, o kolejne tyflografiki z audiodeskrypcją. Tyflografika jest to graficzne odwzorowanie i przedstawienie rzeczywistości, przy zastosowaniu skali i proporcji, w sposób dostępny dotykowo. „Oglądanie” obrazu dotykiem przez osobę niewidomą lub niedowidzącą musi być uzupełniane komentarzem z audiodeskrypcji, czyli dźwiękowego opisu, za pomocą którego opisuje się dzieła wizualne osobom niewidomym i słabowidzącym. Dzięki precyzyjnemu użyciu języka obraz zostaje przełożony na słowa, które pobudzając odpowiednie skojarzenia, prowadzą do jego rekonstrukcji. Aby dodatkowo rozszerzyć ofertę edukacyjną Muzeum im. Jacka Malczewskiego instytucja może wzbogacić się o wygrzewarkę służącą do uwypuklania grafik z tak zwanym pęczniejącym papierem. Pozwala to na przeprowadzenie ciekawych warsztatów dla osób niewidomych i niedowidzących, zarówno dzieci jak i dorosłych, które samodzielnie mogą tworzyć małe tyflografiki i otrzymywać je na pamiątkę.

- Jeśli nasze inwestycje pójdą pomyślnie, to ten gmach będzie również dostosowany do tego, żeby na pierwszym piętrze zlokalizować sale wystawowe. Będzie się można tam dostawać windą, która powstanie na dziedzińcu

– mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W Radomiu brakuje udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących, zwłaszcza w instytucjach kultury, przez co oferta dla tej grupy odbiorców staje się mocno ograniczona. Dzięki temu projektowi można przybliżyć tej grupie twórczość urodzonego w Radomiu Jacka Malczewskiego. Oferta kulturalna dla osób niewidomych i niedowidzących przyczyni się także do tego, że instytucję będą odwiedzać także osoby z innych części województwa czy szerzej - kraju, które poszukują nowych możliwości uczestniczenia w życiu kulturalnym.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wydało na realizację tego projektu kwotę w wysokości ponad 500 tysięcy złotych. Dużą rolę odegrało dofinansowanie pochodzące z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na przystosowanie przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, które wynosiło 130 tysięcy złotych.

Zobaczcie zdjęcia z konferencji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto