Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wydało publikację "Arte Fakty". To ciąg dalszy Rocznika Muzealnego

Barbara Koś
Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i najważniejsze osoby: Adam Duszyk, inicjator wydawnictwa i Marcin Kępa, jego redaktor naczelny.
Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i najważniejsze osoby: Adam Duszyk, inicjator wydawnictwa i Marcin Kępa, jego redaktor naczelny. Muzeum Malczewskiego Facebook
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wydało publikację "Arte Fakty". To - po 42 latach przerwy ! kontynuacja Rocznika Muzealnego.

Powrót do zaniechanego przez lata wydawnictwa to okazja to muzealnego święta. Drugą radością dla tej zacnej placówki jest zyskanie nowego "mini oddziału" , jakim jest Apteka Kultury przy ulicy Rynek 12, czyli dawna apteka Kasprzykowskich.
Tu właśnie odbyła się w czwartek, 24 marca, konferencja prasowa w sprawie Arte Faktów", których oficjalna promocja odbędzie się w niedzielę, 27 marca, o godzinie 12, w tejże Aptece.

Podkreślił to wszystko Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, przedstawiając skład redakcji neo Rocznika "Arte fakty".(Nazwę wymyślił Marek Słupek, szef działu przyrody muzeum)". To Adam Duszyk, inicjator wydawnictwa i Marcin Kępa, jego redaktor naczelny.

- Większość artykułów w tym wydawnictwie jest pióra pracowników muzeum, ale jest to też przedstawienie naszego muzeum i taki dialog ze społeczeństwem na temat kultury, ale zarazem w tej publikacji prezentujemy nasz muzealny potencjał- mówił Leszek Ruszczyk. - To publikacja, ma zachęcić do dialogu na temat kultury - mówił Leszek Ruszczyk, zaznaczając, że muzeum chce zapraszać autorów spoza muzeum. Rocznik będzie przesłany wszystkim muzeom w kraju.

Jak mówił wicedyrektor muzeum, Adam Duszyk, „Arte Fakty. Rocznik Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu” będzie czasopismem naukowym, recenzowanym w formacie A4. Poświęcony będzie historii sztuki dawnej, sztuce nieprofesjonalnej, historii ogólnie, archeologii, przyrodzie, literaturze, ale także innym dziedzinom.

- Bardzo się cieszę, że wreszcie - po przerwie udało się nam ten Rocznik wznowić. Myślę, że jest to powód do dumy. Radom ma przecież duże tradycje piśmiennicze, że wspomnę tylko "Radomskie Studia Humanistyczne i "Kwartalnik Radomskiego Towarzystwa Naukowego - podsumował Adam Duszyk.

Treść Rocznika przedstawił Marcin Kępa, redaktor naczelny pisma. - To pismo popularno - naukowe, ale mieści także teksty lżejsze - mówił Marcin Kepa. - Pismo podzielone jest na takie dwa elementy "arte" i "fakty".To są takie dwa główne jego zręby. "Arte" czyli ta część związana bardziej ze sztuką, z literaturą, teatrem, natomiast "fakty" są bardziej związane z naukami ścisłymi.

Promocja publikacji "Arte Faktów. Rocznika Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, t. 1, Rok 2021" odbędzie się 27 marca w Aptece Kultury przy ulicy Rynek 12 o godzinie 12. Będzie okazja do spotkania z autorami pisma, a także do obejrzenia nowej placówki - Apteki Kultury.

Jak przypomniał Adam Duszyk, apteka działała od początku XIX wieku. W 1903 roku objął ją Julian Kasprzykowski. W 1951 roku została znacjonalizowana. Potem pracowała aż do 2011 roku . Potomkini właścicieli, Anna Fąfara, przekazała zabytkowe meble muzeum. Meble odnowiono i są już na swoim miejscu. Mottem działania Apteki Kultury są słowa "Kultura lekarstwem na wszystko".

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wydało publikację "Arte Fakty". To ciąg dalszy Rocznika Muzealnego - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto