Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy o "Radoskórze". Będą unikatowe eksponaty i fotografie

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Do udziału w wernisażu, a także do zwiedzania samej wystawy zachęcali (od lewej): Adam Duszyk - zastępca dyrektora, Leszek Ruszczyk - dyrektor "Malczewskiego" oraz Krzysztof Skarżycki - kurator wystawy.
Do udziału w wernisażu, a także do zwiedzania samej wystawy zachęcali (od lewej): Adam Duszyk - zastępca dyrektora, Leszek Ruszczyk - dyrektor "Malczewskiego" oraz Krzysztof Skarżycki - kurator wystawy. Patryk Samborski
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza w piątek, 1 marca, na wernisaż wystawy w 65. rocznicę powstania Radomskich Zakładów Przemysłu Skórzanego "Radoskór". Podczas ekspozycji zaprezentowane zostaną między innymi unikatowe fotografie z Archiwum Państwowego oraz prywatnych zbiorów udostępnionych przez mieszkańców. Nie zabraknie też innych eksponatów, w tym obuwia, gadżetów, sztandarów czy dyplomów.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy o "Radoskórze"

W tym roku mija 25 lat od ostatecznej likwidacji "Radoskóru". Przez dziesięciolecia Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia "Bata" S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców naszego miasta. Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w Radomiu. W 1985 roku "Radoskór" osiągnął szczyt zatrudnienia – łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników.

Dlatego też Muzeum imienia Jacka Malczewskiego chce przypomnieć radomianom, ale i także gościom odwiedzającym nasze miasto, historię tego przedsiębiorstwa. Na wystawie zaprezentowane zostaną artefakty pochodzące z kolekcji własnej muzeum, takie jak obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody, a także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach Kombinatu wypożyczone od osób prywatnych, oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia.

Eksponaty w większości pochodzą z naszej własnej kolekcji, ale część została również udostępniona przez takie instytucje, jak Archiwum Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Radomiu, XI Liceum Ogólnokształcące w Radomiu czy Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Ponadto eksponaty przekazały też osoby prywatne i od razu chcę im podziękować za zaufanie, którym mnie obdarzyli, przynosząc pamiątki - najczęściej po rodzicach - dokumentujące ich pracę w zakładzie. Gorące podziękowania kieruję w stronę pana Czarka Jaroszka oraz paniom Beacie i Natalii Siebulom, które udostępniły mi pamiątki po dyrektorze "Radoskóru", panu Andrzeju Foremniaku

- mówi Krzysztof Skarżycki, kurator wystawy Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Radoskór" 1959-1999.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 1 marca, o godzinie 17. w budynku Muzeum Historii Radomia (kamienice Gąski i Esterki) pod adresem Rynek 4/5.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy o
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto