Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na IV Spotkania z muzyką - muzyka wielu kultur. Jednym z gości będzie aktor Wojciech Wysocki

Barbara Koś
Barbara Koś
Znany aktor Wojciech Wysocki będzie gościem Spotkań z muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej.
Znany aktor Wojciech Wysocki będzie gościem Spotkań z muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej. Zoom Foto
Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę, 14 sierpnia, o godzinie 17, do kościoła świętej Doroty, na IV Spotkania z muzyką - muzyka wielu kultur.

Wystąpią: znany aktor telewizyjny i teatralny Wojciech Wysocki, który przybliży twórczość Jana Kochanowskiego i Władysława Reymonta oraz muzycy: Leszek Lorent - perkusja i Emanuel Bączkowski - organy.

Wojciech Wysocki ukończył warszawską PWST w 1976 roku.Związany był z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Zadebiutował w roli Krzysztofa w 1975 roku na szklanym ekranie w telefilmie "Dom moich snów"Gerarda Zalewskiego. Stworzył niezapomnianą kreację egoistycznego młodego pianisty Grzegorza, w melodramacie "Con amore"(1976)Jana Batorego.

Sławę zdobył jako kapitan Wiesnicyn w ekranizacji powieści Stefana Żeromskiego "Wierna rzeka" (1983) w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego oraz w roli młodego dziennikarza o ambicjach literackich, który zostaje aresztowany za wydawanie wolnomyślicielskiego i antyklerykalnego pisemka w filmie psychologicznym Wojciecha Hasa "Pismak" (1984) na podstawie powieści Władysława Terleckiego.

Jest recytatorem i wykładowcą cyklicznych poetyckich warsztatów i spotkań. W 2007 został wyróżniony przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą Wielki Splendor. Poniżej prezentujemy fragment występu Wojciecha Wysockiego w monodramie "Życiorys".

Leszek Lorent w 2008 roku ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku perkusja na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina[ Jako stypendysta programu Socrates-Erasmus kształcił się również w Conservatoire Nationale Superieur Musique et Danse de Lyon w mistrzowskiej klasie prof. Jeana Geoffroya. Swoje umiejętności z zakresu interpretacji muzyki współczesnej doskonalił podczas kursów odbywających się w Tallinie w latach 2006–2009. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej.Jako specjalista z dziedziny multiperkusji bierze udział w wielu konferencjach i sesjach badawczych w kraju i za granicą. Lorent pracuje na stanowisku adiunkta w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Emanuel Bączkowski, absolwent radomskiej szkoły muzycznej, ukończył z wyróżnieniem dwa kierunki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie: muzykę kościelną, uzyskując dyplom z zakresu dyrygentury, śpiewu solowego i akompaniamentu liturgicznego oraz organy. Studiował organy i kompozycje organową w klasie mistrzowskiej Maestro Maestro A. Licata w Conservatorio di Musica Santa Cecylia w Rzymie. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków i pedagogów z Polski i za granicy.

"IV Spotkania z muzyką" w Muzeum Wsi Radomskiej to unikatowe połączenie poezji, organów oraz perkusji. Projekt jest adresowany do publiczności o wysokich kompetencjach kulturowych, jak również do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców, w tym młodzieży, u której wyrabianie poczucia piękna poprzez umożliwienie zetknięcia z kulturą wysoką jest ważnym aspektem kształtowania ich osobowości.

Inauguracyjny koncert odbył się w niedzielę 3 lipca w kościele z Wolanowa Świętej Doroty na terenie Muzeum.

Podczas koncertu wystąpili : Lindsay Davidson grający na dudach szkockich w towarzystwie Ireny Czubek-Davidson, znakomitej harfistki. Artyści przybliżyli publiczności muzykę irlandzką, a także autorskie utwory na dudy szkockie oraz harfę. Za organami zasiadł Emanuel Bączkowski, koncertujący organista i improwizator. Muzyce towarzyszyły wiersze Zbigniewa Herberta, Romana Brandstaettera, Janusza St. Pasierba oraz Wisławy Szymborskiej w mistrzowskiej interpretacji Mai Komorowskiej, znakomitej aktorki teatralnej i filmowej.

Kolejny koncert cyklu odbędzie się 11 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto