MZDiK w Radomiu o podmiejskich liniach autobusowych: aby je utworzyć, potrzebna jest inicjatywa okolicznych gmin

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu jest otwarty na utworzenie nowych podmiejskich linii autobusowych, jednak z inicjatywą do rozmów muszą wyjść ościenne gminy.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu jest otwarty na utworzenie nowych podmiejskich linii autobusowych, jednak z inicjatywą do rozmów muszą wyjść ościenne gminy. Archiwum Echa Dnia
Kilka dni temu na naszym facebookowym profilu Echo Dnia Radomskie zapytaliśmy internautów, jakie zmiany przydałyby się w radomskiej komunikacji miejskiej. Mieszkańcy Radomia i okolicznych miejscowości mieli wiele propozycji, a duża ich część z nich dotyczyła utworzenia nowych linii podmiejskich. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zapewnia, że jest otwarty na ich powstanie, jednak to to od okolicznych gmin zależy, czy będzie to możliwe.

Nasi czytelnicy pisali wiele propozycji dotyczących zmian w radomskiej komunikacji miejskiej w Radomiu. Część z nich dotyczyła unowocześnienia siatki komunikacyjnej, dodatkowych autobusów na poszczególnych trasach, czy też biletomatów w autobusach. Jeden temat przewijał się jednak najczęściej. Mowa o utworzeniu większej ilości linii podmiejskich. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ustosunkował się do tych komentarzy, w których tłumaczy, że bez współpracy i zainteresowania ze strony sąsiednich gmin, nie może takich linii utworzyć.

- Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu nie może organizować transportu zbiorowego na terenie gmin wokoło miasta, jeśli te nie są zainteresowane podpisaniem porozumienia międzygminnego. Zasady te reguluje stosowna ustawa sejmowa. Miasto nie może narzucać sąsiednim samorządom uruchamiania takich linii, a tym bardziej samodzielnie ich uruchamiać, bowiem nie pozwala na to prawo – tłumaczy Dawid Puton, rzecznik prasowy MZDiK w Radomiu.

Zgodnie z obowiązującym prawem miasto może zapewnić transport poza swoimi granicami tylko w przypadku, gdy okoliczne gminy zawrą z nim stosowne porozumienie oraz będą pokrywały część kosztów funkcjonowania linii autobusowych na swoim obszarze.

Obecnie takie porozumienia zawarte są z gminami Gózd, Jastrzębia, Jedlnia-Letnisko, Kowala, Skaryszew oraz Zakrzew. Dzięki temu na liniach 5, 6, 8, 14, 15, 18, 22, 23, 24 i 26 obowiązują takie same ceny biletów jak na terenie Radomia. Zachowane są również wszystkie uprawnienia do przejazdów ulgowych lub bezpłatnych.

- Inicjatywa objęcia komunikacją miejską pobliskich miejscowości każdorazowo musi wyjść od zainteresowanej gminy. To właśnie tam, a nie na portalach społecznościowych, mieszkańcy powinni najlepiej zgłaszać tego rodzaju postulaty dotyczące lokalnego transportu zbiorowego – mówi Dawid Puton.

To władze poszczególnych gmin decydują o tym, czy do danej miejscowości powinien dojeżdżać autobus komunikacji miejskiej, czy może pasażerom wystarczą wyłącznie komercyjne linie prywatnych przewoźników. Jeśli jednak samorządowcy zdecydują się podpisać porozumienie z Radomiem w sprawie wspólnej organizacji transportu, to oni określą liczbę kursów, jakie będą współfinansować, jak również trasę przejazdu autobusów na terenie swojej gminy oraz lokalizację przystanków.

- Podkreślamy, że Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu jest oczywiście otwarty na współpracę z okolicznymi gminami. Jeżeli wójtowie lub burmistrz uznają postulaty mieszkańców wyrażane w internecie za możliwe do realizacji na podstawie wymaganych ustawowo porozumień międzygminnych, to chętnie przystąpimy do rozmów na ten temat – podkreśla Dawid Puton.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS ✈✈✈

Potrzeba zmiany POtologi na radomian.

Dodaj ogłoszenie