Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

- Nie wywieszamy białej flagi! – rozmowa z Małgorzatą Potocką, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu

Barbara Koś
Małgorzata Potocka: - Zapraszamy do teatru!
Małgorzata Potocka: - Zapraszamy do teatru! Teatr Powszechny
Mimo pandemii Teatr Powszechny w Radomiu nie tylko przygotowuje premiery, ale ma także inne atrakcyjne propozycje dla widzów. - Zapraszamy do teatru! – mówi Małgorzata Potocka, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu.

Rozmowa z Małgorzatą Potocką, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu

- Pytanie zasadnicze - co będziemy mogli zobaczyć w najbliższym czasie w teatrze?
- Najważniejsza rzecz: nareszcie możemy się spotkać i czekamy na Państwa w teatrze. W czasie pandemii nie wywiesiliśmy białej flagi i bardzo aktywnie pracowaliśmy. Teraz się te nasze przedstawienia skumulowały i będziemy mieli wiele premier. A przed nami wiele ciekawych wydarzeń. Już 27 listopada na dużej scenie premiera przedstawienia „Wstyd” Marka Modzelewskiego. „Wstyd” stał się bardzo głośny w teatrach nie tylko warszawskich, ale nasz jest wyjątkowy, bo reżyserowany przez Błażeja Peszka. Ten zabawny i pełen napięcia spektakl pozostawi widza z refleksją nad relacjami rodzinnymi oraz nad tym co nas zawstydza. Jest również współczesną krytyką naszego społeczeństwa. Na obchodach Czerwca’76 pokazaliśmy „Chłopców z Placu Broni”. To przedstawienie na wskroś nowoczesne, niezwykle energetyczne i wzruszające, skierowane nie tylko jako lektura dla młodzieży ale z przesłaniem dla każdej generacji. Jest teraz w repertuarze.

Nie chcę zapeszyć, ale zbliża się Sylwester. W zeszłym roku sylwestrowy spektakl został odwołany. A jakie są plany w tym roku?
- Bardzo intensywnie trwają prace nad spektaklem sylwestrowym o intrygującym tytule „Koniec świata będzie śmieszny”. To komedia kryminalna z elementami science – fiction, do której scenariusz napisał Marcin Kącki, a wyreżyseruje ją Aneta Groszyńska. Ekscentryczny miliarder zaprasza na wielki bankiet grupę znanych osób - miliarderów, polityków, artystów, by podjąć temat ocalenia ludzkości w obliczu nadchodzącej Wielkiej Katastrofy. Okazuje się jednak, że goście zainteresowani są głównie ocaleniem siebie, a debata zamienia się w pijackie żarty i intrygi. Twórcy przedstawienia chcą zmierzyć się z najciekawszymi pytaniami, przed którymi stajemy w czasach rewolucji w dziedzinie sztucznej inteligencji, androidów i temu podobnych. A wszystko to podane w zabawnej formie i z humorem.

Po udanym Sylwestrze kolejny rok. A w nim?
- W nowym roku na scenie kameralnej planujemy prapremierę sztuki „Duchy Conan Doyle’a” według scenariusza Mateusza Pakuły i w reżyserii Pawła Świątka. To opowieść o przyjaźni dwóch niezwykłych postaci początku XX wieku, Harry’ego Houdiniego, magika i mistrza ucieczek oraz Arthura Conan Doyla, autora książek o Sherlocku Holmesie. Zapowiada się niezwykle ciekawe przedstawienie. Dużym wydarzeniem będzie zapewne premiera „Świętoszka” Moliera w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, którego premierę planujemy z okazji Dnia Teatru.

Rok 2022 to Festiwal Gombrowiczowski. Jaki jest etap przygotowań do tego, 15 już, międzynarodowego wydarzenia teatralnego?
- Tak, kolejna edycja festiwalu dopiero za rok, ale przygotowania rozpoczęliśmy tuż po zakończeniu czternastej edycji. Nawiązaliśmy współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które rozesłało informację o naszym festiwalu do wszystkich Instytutów Polskich zagranicą oraz do wszystkich polskich ambasad. Dzięki temu wiele zagranicznych teatrów zgłosiło się do udziału w festiwalu. Są to twórcy z Japonii, Wenezueli, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Francji, Grecji, Litwy, Czech, Uzbekistanu. Zapowiada się więc bardzo międzynarodowy repertuar. Ile zagranicznych zespołów uda nam się zaprosić, to zależy od funduszy, jakie będziemy mieć na festiwal. Dzięki uzyskanej dotacji od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu obecnie realizujemy projekt „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania około festiwalowe.” Otrzymaliśmy patronat kanału TVP Kultura i Teatru Tv i dzięki temu prezentujemy wybitne dzieła wielkich reżyserów na naszym ekranie. Dzięki współpracy z TVP Kultura i TVP Polonia jesteśmy prezentowani na wszystkich kanałach zagranicznych skierowanych do Polonii. Tak więc o Teatrze Powszechnym w Radomiu wie już wiele krajów. W ramach tej dotacji organizujemy także cykl „Czytamy Gombrowicza”, aktorzy naszego teatru pod opieką znanych reżyserów filmowych i teatralnych czytają mniej znane teksty pisarza. Kolejne spotkania już 6 i 20 grudnia na Scenie Kotłownia. Wstęp na czytania jest wolny, zapraszamy Widzów w każdym wieku. We wrześniu zorganizowaliśmy debatę literacką „Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz”. Już niebawem rozstrzygniemy konkurs na plakat Gombrowiczowski, który będzie promował XV edycję festiwalu.

Trwa też Gombrowicz telewizyjny.
- W październiku rozpoczęliśmy cykl „Wielcy mistrzowie sceny na ekranie Teatru Powszechnego”. Najbliższy pokaz teatru telewizji odbędzie się 23 listopada i będzie to „Kosmos” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Na spektakl zaproszą Państwa Jacek Wakar i Mariusz Bonaszewski. Zapraszamy do teatru!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: - Nie wywieszamy białej flagi! – rozmowa z Małgorzatą Potocką, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto