MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna wystawa "Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali" w Muzeum w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
- Cieszymy się, że możemy promować dziedzictwo kulturowe Gwatemali - powiedział gość, Billy Toshiko Lam Padilla - Chargé d'affaires Ambasady Gwatemali w Polsce. W tle uczniowie klasy 1h z IV Liceum Ogólnokształcące imienia  Tytusa Chałubińskiego, którzy wykonali hymn Gwatemali.
- Cieszymy się, że możemy promować dziedzictwo kulturowe Gwatemali - powiedział gość, Billy Toshiko Lam Padilla - Chargé d'affaires Ambasady Gwatemali w Polsce. W tle uczniowie klasy 1h z IV Liceum Ogólnokształcące imienia Tytusa Chałubińskiego, którzy wykonali hymn Gwatemali. Muzeum Malczewskiego Facebook
Niecodzienną wystawę "Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali" otwarto w piątek, 14 czerwca, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Gościem specjalnym wernisażu był Billy Toshiko Lam Padilla - Chargé d'affaires Ambasady Gwatemali w Polsce.

Wystawa "Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul

Wernisaż rozpoczął się hymnem państwowym Gwatemali wykonanym przez uczniów klasy 1h z IV Liceum Ogólnokształcące imienia Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, pod kierunkiem Jarosława Barańskiego i Justyny Prygiel.

Dyrektor Leszek Ruszczyk podkreślił bezprecedensowość wystawy i wyraził nadzieję na kontynuację tak świetnie zaczętej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim , dziękując jednocześnie kuratorom wystawy. Są nimi Paweł Cyganiewicz, Dorota Pogodzińska i Ilona Pulnar-Duszyk z "Malczewskiego".

- Tą wystawą Muzeum chce pokazać inne oblicze archeologii i oraz dokonania polskich naukowców poza granicami naszego kontynentu,- mówił dyrektor Ruszczyk. - Po raz pierwszy w muzealnych salach, została udostępniona fotograficzna dokumentacja wyników badań prowadzonych przy odkrywaniu i konserwacji unikatowych w skali światowej malowideł odnalezionych w Chajul w górzystej części Gwatemali, zamieszkałej przez Majów Ixil.

- Dzięki naszej ekspozycji chcielibyśmy, aby efekty prac konserwatorów, archeologów, etnografów z międzynarodowego zespołu badawczego kierowanego przez prof. Jarosława Źrałkę z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, mogli zobaczyć również mieszkańcy Radomia - dyrektor Ruszczyk.

Fotografie są autorstwa znanego fotografa i reportażysty Roberta Słabońskiego i dokumentują prace konserwatorskie zrealizowane w domach z freskami oraz życie dzisiejszych Majów Ixil.

- Cieszymy się, że wraz z pracownikami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego możemy promować dziedzictwo kulturowe Gwatemali przy konserwacji którego pracowali Polacy pod kierownictwem prof. Jarosława Źrałki - powiedział gość, Billy Toshiko Lam Padilla - Chargé d'affaires Ambasady Gwatemali w Polsce.

Następnie goście, wśród których znalazła się delegacja Departamentu Ameryk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z dyrektor Dorotą Barys na czele, zwiedzili ekspozycję i mogli delektować się smakiem oryginalnego Kakao przygotowanego przez Manufakturę Prawdziwe Kakao - Napój Bogów.

Chajul jest jednym z trzech najważniejszych ośrodków leżącego w górzystej części Gwatemali Departamentu El Quiche. Zamieszkuje go głównie rdzenna ludność należąca do jednej z ponad dwudziestu grup Majów. Osadnictwo w tym miejscu trwa nieprzerwanie od czasów prekolumbijskich, ale to przesiedlenia ludności dokonane po konkwiście nadały mu dzisiejszy kształt.

Malowidła ścienne odkryte w Chajul są wyjątkową częścią dziedzictwa historycznego Majów Ixil. Przez dziesięciolecia pozostawały ukryte pod warstwami białej farby pokrywającej ściany kilku domostw.

W ciągu ostatnich kilku lat zespół uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem prof. Jarosława Źrałki, przeprowadził konserwację oraz gruntowne badania nad malowidłami.

Pierwotnie znajdowały się w 10 lub 11 domach. Zespołowi badawczemu z Krakowa udało się dotrzeć do siedmiu, spośród których trzy zostały zakonserwowane.

Odkrycie to wydobyło na światło dzienne unikatowy przykład sztuki dokumentujący bogatą i skomplikowaną historią Majów Ixil po najeździe hiszpańskim. Polichromie, ukazujące praktykowane do dziś ceremonialne tańce, są pomostem łączącym czasy minione z dzisiejszym światem, który czerpie z utrwalonej głęboko tradycji. Są one również wyjątkowym przykładem współistnienia elementów pochodzących z tak różnych kultur, rdzennej-majańskiej i napływowej-hiszpańskiej, których zetknięcie się nie miało w sobie nic pokojowego.

Dla dzisiejszych Ixilów tożsamość kulturowa jest niezwykle ważna. Po latach niewoli i tragicznych, szczególnie dla Majów, czasach wojny domowej w Gwatemali (w latach 1960-1996) społeczność rdzennych mieszkańców odradza się i chce zająć należne sobie miejsce w społeczeństwie. Do tego niezbędna jest świadomość własnego pochodzenia oraz historii. Dlatego tak ważne jest aby malowidła z Chajul przetrwały jak najdłużej w jak najlepszym stanie dając namacalne świadectwo tego kim w przeszłości byli Ixile i co składa się na obecny charakter kulturowy tej grupy.

Wystawa była pierwszym punktem obchodów Europejskich Dni Archeologii, które odbyły się w dniach 14 – 16 czerwca 2024 r. w radomskim muzeum.

W sobotę, 15. czerwca, była też okazja do spotkania z naukowcami, którzy prowadzili badania w Gwatemali – dr. Katarzyną Radnicką-Dominiak, prof. Jarosławem Źrałką i Bolesławem Zychem, którzy opowiedzieli o swojej pracy, trudnościach jakie napotkali, nowoczesnych metodach wykorzystanych w procesie konserwacji malowideł oraz o tym, co udało się im odkryć.

Wystawa będzie czynna do końca października 2024 roku.

Zobacz galerię zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto