Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Radomiu. Mimo deszczu w placówkach muzealnych Radomia panował tłok

bk
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Szymon Wykrora
Nocne zwiedzanie ekspozycji, warsztaty, pokazy, spotkania z artystami i inne jeszcze atrakcje wypełniły tegoroczną Noc Muzeów 2016 w muzeach Radomia. Zła pogoda nie przeszkodziła radomianom - pomogła raczej we frekwencji…

W "Malczewskim"

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego przygotowało naprawdę bogaty program pod hasłem: „Od neolitu do Fangora” .

W sali głównej odbył się uroczysty finisaż wystawy „Żyć sztuką. Opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945 – 1995”. Po wystawie oprowadzał jej kurator, Mieczysław Szewczuk. Była to ostatnia już okazja do obejrzenia tej niecodziennej ekspozycji ukazującej wybitne dzieła sztuki w kolekcji muzeum.

To nie było jedyne wydarzenie. Odbył się też pokaz mody „Kobieta jak róża” w wykonaniu Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu oraz warsztaty przywołujące średniowiecze a nawet dalsze epoki.

Te warsztaty realizowano wokół wystawy „Przemoc i rytuał w neolicie”. Była więc akcja "„Neolit na co dzień”: rozpalanie ognia, wytwarzanie łuków, pokaz tkactwa i replik zabytków neolitycznych demonstrowane przez zespół Yanie Ignis. Były również pokazy z życia codziennego we wczesnym średniowieczu i rzemiosła a także gry, zabawy oraz pokazy walk w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej Drużyna Grodu Piotrówka.

Uzupełnieniem stało się robienia zabawek po oprowadzeniu po wystawie „Z historii zabawek. Wspomnienia z dzieciństwa. Odbyło się również malowanie obrazów na płótnie pod hasłem "Malujemy wielkie formaty!" a ponadto konkurs z wiedzy o Jacku Malczewskim przy wystawie obrazów Jacka Malczewskiego.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Oddziału im. dr Teofila Rewolińskiego w Radomiu – wyceniali i dokonywali ekspertyza numizmatów oraz prowadzili konkurs numizmatyczny z nagrodami. Był i wykład „Przedmonetarne środki płatnicze na ziemiach polskich w średniowieczu”i mini wystawa ukazująca zastępcze formy monet w historii.

Ciekawe zajęcia przygotował dział przyrody:„Szlaczkiem Kozicy” – portretowanie eksponatu, „Zwierzęce Oblicza” – malowanie twarzy, „Śladami Smoka Wawelskiego” – warsztaty paleontologiczne oraz pokazy filmowe z cyklu „Żywioły".

W Domach Gąski i Esterki prezentowano wystawy: „Żyć sztuką. Opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945 – 1995” oraz „Zanim powstało miasto”. Wynalazki XIX i XX wieku pokazywali tam nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych.

W Elektrowni

Noc Muzeów w Elektrowni była równie ciekawa. Już od godziny 17 można było zwiedzać z przewodnikiem wystawy aktualnie pokazywane w Elektrowni. To "Rozgrywki " Adama Wójcickiego, "Orońsko. 17 km w linii prostej "– wystawa z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, "Forma i nieprzedstawialne" – wystawa poplenerowa XXXIII Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii oraz "Deski – Obrazy – Słowa "– wystawa malarstwa współczesnego z Muzeum - Zamku Górków w Szamotułach.
Odbył się też wernisaż wystawy "Format maksymalny A-?". Przed siedzibą „Elektrowni” uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych prezentowali projekt artystyczny" Wartość Słowa."

Atrakcją wieczoru stał się koncert zespołu Free Cooperation. Powstał on w 1985 roku jako elitarny skład muzyków pochodzących z grup definiujących polską awangardę jazzową lat osiemdziesiątych – Sesji 80 Acoustic Action, Tie Break i Green Revolution.

Grupa wystąpiła w składzie: Mariusz Stopnicki, Antoni „Ziut” Gralak, Cyprian Baszyński – trąbki,Bronisław Duży – puzon, Janusz Smyk – saksofon altowy, tenorowy, sopranowy, flet, Marek Kazana – saksofon altowy, Mateusz Pospieszalski – saksofon altowy, saksofon barytonowy, klarnet basowy, Henryk Gembalski – skrzypce, Wojciech Konikiewicz – fortepian, organy, syntezatory, Janusz Yanina Iwański – gitara, Maciej Matysiak – kontrabas, gitara basowa oraz Arkadiusz Skolik – perkusja

Odbyła się także Filmowa Noc Muzeów pod hasłem „Artystycznie o wampirach”. To obrazy: " O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu." "Tylko kochankowie przeżyją" i "Co robimy w ukryciu".

W Muzeum Wsi Radomskiej

Tu przy akompaniamencie kapel wiejskich z regionu radomskiego.

Przybyli do muzeum goście mogli wziąć udział w zabawie "na dechach" oraz zwiedzać do późnych godzin nocnych, specjalnie z tej okazji podświetlone, obiekty z Zespołu Zagród

Muzeum Wsi Radomskiej .Grały: Kapela Tarnowskich z Janiszewa, Kapela Andrzeja Malika ze Skrzyńska i Kapela Rokicińskich ze Starych Siekluk.

W tegoroczną edycję "Nocy Muzeów" włączyły się także Wodociągi Miejskie. Spółka zaprosiła w sobotę do zwiedzania stacji pomp przy ulicy 25 Czerwca. Można się było dowiedzieć, jak na przestrzeni wieków zmieniały się urządzenia i zobaczyć, jak w zabytkowy budynek wkomponowała się nowoczesna technologia. Przypomnieć trzeba, że Stacja Pomp Wodociągu Miejskiego została wpisana do rejestru zabytków w 2012 roku. Bez zmian zachował się pierwotny, zewnętrzny wygląd budynku oraz układ wnętrz.

Do zwiedzania swojej siedziby zaprosili także strażacy.

Imprezy Nocy zakończyły się o godzinie. 1.00.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto