MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Norwescy terytorialsi z wizytą w Radomiu. Wrażenie zrobiła na nich amunicja krążąca

Janusz Petz
Janusz Petz
Norweskich terytorialsów zaciekawiły będą ce na wysposażeniu radomskiej brygady „drony-kamikadze”.
Norweskich terytorialsów zaciekawiły będą ce na wysposażeniu radomskiej brygady „drony-kamikadze”. 6MBOT
Przedstawiciele Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii po raz drugi odwiedzili 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Obie formacje są odpowiedzialne za obronę terytorialną w swoim kraju. Spotkanie służyło wymianie doświadczeń w nowych obszarach ich działalności, w tym po wybuchu wojny na Ukrainie.

Norwescy terytorialsi z wizytą w Radomiu

Trzydniowa wizyta Norwegów rozpoczęła się prezentacją bieżącej działalności 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwszy raz przedstawiciele Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii odwiedzili Radom w lutym 2022 roku. Od tamtej pory do podstawowych zadań Mazowieckiej Brygady doszły nowe, postawione po wybuchu wojny na Ukrainie. To przede wszystkim wsparcie Straży Granicznej w ochronie wschodniej granicy w związku z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi Federacji Rosyjskiej i Białorusi, skierowanymi przeciwko Polsce. Z kolei Norwegowie wspierali lokalną społeczność po tym jak ich kraj nawiedziły powodzie.

- To ważna i potrzebna wizyta, ponieważ pozwala nam podzielić się doświadczeniami. Podobnie jak nasi goście z Norwegii realizujemy zadania związane z zarządzaniem kryzysowym, zwalczamy skutki klęsk żywiołowych i wspieramy służby w rozlicznych akcjach. Po agresji Rosji na Ukrainę nasi żołnierze służą też na granicy, a poza tym stale się szkolą. Stąd nasze rozmowy dotyczyły między innymi planów wspólnych ćwiczeń, jak również wymiany doświadczeń pomiędzy kadrą instruktorską obu formacji - mówi pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Gotowość współpracy zadeklarował także przedstawiciel Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii podpułkownik Svend Roger Ovenstad.  

Żołnierze z Radomia pokazali też norweskim terytorialsom sprzęt i uzbrojenie jakim dysponują na co dzień, w tym produkowany w Radomiu karabinek MSBS Grot. Norweska delegacja odwiedziła w tym celu Fabrykę Broni "Łucznik”. Duże wrażenie wywarł na gościach pokaz zestawów Amunicji Krążącej WARMATE, przygotowany przez terytorialsów w koszarach radomskiej jednostki. To tzw. „drony-kamikadze”, które znajdują się na wyposażeniu brygady, przeznaczone do wykonywania misji rozpoznawczych lub uderzeniowych. 

Jednym z punktów wizyty było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie zaprezentowano norweskiej delegacji historię Rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego, patrona 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Gwardia Narodowej Królestwa Norwegii jest odpowiednikiem Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla obu formacji najważniejsze jest wsparcie i ochrona lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych oraz na wypadek konfliktów zbrojnych. Mają też podobne motta: norweskie „Wszędzie – zawsze” i polskie „Zawsze gotowi – zawsze blisko”. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto