Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe dzieła sztuki trafiły do zasobów „Elektrowni” w Radomiu. Przedstawiono również plany na 2023 rok

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Podczas konferencji prasowej w Elektrowni przedstawiono listę nowych dzieł zakupionych do placówki.
Podczas konferencji prasowej w Elektrowni przedstawiono listę nowych dzieł zakupionych do placówki. Tadeusz Klocek
Kolekcja Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu powiększyła się o 15 dzieł zakupionych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej”.

Radomska „Elektrownia” wzbogaciła swoje zbiory sztuki

W środę 21 grudnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano 15 nowo zakupionych do zbiorów Elektrowni dzieł sztuki. Ponadto zostały podsumowane efekty programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, a także przedstawiono plany wystawiennicze na 2023 rok. W konferencji uczestniczyli: wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, dyrektor Włodzimierz Pujanek, wicedyrektorzy Łukasz Rudecki i Wioletta Kotkowska. O tym, w jaki sposób nowo zakupione prace wzbogacą kolekcję w instytucji opowiedział Romuald K. Bochyński.

Zobacz więcej:

15 zakupionych dzieł wykonało dziesięciu współczesnych polskich artystów: Ryszard Waśko, Andrzej Dłużniewski, Zdzisław Sosnowski, Mirosław Filonik, Janusz Bałdyga, Monika Drożyńska, Paweł Bownik, Karol Radziszewski, Izabela Chamczyk i Martyna Czech. Dzieła zostały zakupione za łączną sumę 220 000 zł, z czego dotacja z Ministerstwa wyniosła 150 000 złotych, natomiast wkład własny został zapewniony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dzieła będzie można oglądać do końca roku w placówce przy ulicy Traugutta.

Jak zapewniali przedstawiciele Elektrowni, zakupione dzieła doskonale wpisują się w strategię rozbudowy kolekcji Elektrowni, niektóre z nich są szczególnie ważne dla sztuki i kultury polskiej. Reprezentują także różne dyscypliny, praktyki i postawy artystyczne. Wszystkie też budują nowe relacje i konteksty z pracami znajdującymi się już w kolekcji. Zakup tych prac wprowadza nowe wątki i jakości do kolekcji, zwiększając tym samym jej atrakcyjność. Głównym celem obecnych zakupów jest też ukazanie pewnej ciągłości i atrakcyjności postawy artystycznej, wyrosłej z ducha awangardy, która, co oczywiste, przejawia się w innych językach w twórczości już trzech pokoleń.

Zobacz więcej:

Zakup proponowanych prac realizuje ważne cele strategiczne: rozbudowę reprezentacji neoawangardy, poszerzanie spektrum jej problematyki; rozbudowę działu fotografii i nowych mediów; rozbudowę reprezentacji polskiej sztuki lat 90., a także pokazanie twórczości artystów debiutujących po 2000 roku. W tym zestawie mieszczą się ikoniczne dla polskiej sztuki tego okresu prace Ryszarda Waśki czy Andrzeja Dłużniewskiego.

W grupie fotografii znajdują się też prace młodszych artystów, urodzonych po 1980 roku – Karola Radziszewskiego i Pawła Bownika. Pierwszy z nich porusza problem obecności twórców polskiej neoawangardy na światowym rynku sztuki współczesnej, krytycznie odnosząc się mechanizmów nim rządzących, które wg artysty są dla twórców tworzących w latach 70. w państwach Europy Środkowo-Wschodniej wykluczające. Z kolei Bownik porusza kwestie ekologiczne, zwracając uwagę na konieczność ochrony przyrody i coraz większą ilość gatunków wymierających, które  następne pokolenia będą mogły oglądać tylko dzięki dokumentacji.
Po raz pierwszy od wielu lat zakupiono też filmy – tym razem dwa filmy autorstwa Izabeli Chamczyk. Pierwszy z nich porusza problem relacji między twórcą a światem instytucji upowszechniania kultury. Drugi natomiast jest zapisem performensu autorki w irańskiej galerii.

Zobacz więcej:

Oprócz fotografii zakupiono też dwie kompozycje rzeźbiarskie, pierwsza z nich to praca Mirosława Filonika, będąca autorską rekonstrukcją w skali 1:10 niezachowanego oryginału z lat. 80., charakterystycznego dla dominującego wtedy nurtu nowej ekspresji. Kompozycja Bałdygi pochodzi z lat 80. i wykorzystuje potencjał znaczeniowy popularnych znaków i figur, w tym przypadku jest to praca na schemacie krzyża greckiego.

Do kolekcji trafiły też makatki Moniki Drożyńskiej, w których artystka porusza doświadczenie lockdownu z czasu pandemii, a także zajmuje się problem percepcji poezji wieszczów we współczesnym społeczeństwie. Do działu malarstwa nabyto dwa obrazy Martyny Czech, najmłodszej w gronie zakupionych, która w ekspresyjny sposób przenosi na płótno świat swoich emocji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto