Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne pistolety VIS 100 z Fabryki Broni trafiają już na cywilny rynek

Janusz Petz
Janusz Petz
Nowoczesne pistolety VIS 100 testowane były po raz pierwszy przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Nowoczesne pistolety VIS 100 testowane były po raz pierwszy przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. WOT
Pierwsza partia pistoletółw VIS 100 M1 trafiła z radomskiej Fabryki Broni trafiła do sprzedaży na rynku cywilnym. Przedsiębiorstwo ma dużo pracy przy produkcji broni dla wojska i różnych służb, bo w pistolety mają być wyposażani nie tylko oficerowie i podoficerowie wojska, ale także żołnierze szeregowi, którzy posługują się pistoletami maszynowymi, a druga broń jest tylko swego rodzaju zabezpieczeniem.

Pistolet oferowany jest na razie w nielicznych specjalistycznych sklepach z bronią, można go także kupić w siedzibie Fabryki Broni „Łucznik” przy ulicy Grobickiego 23 w Radomiu. Pistolet wyposażony jest w światłowodowe, mechaniczne przyrządy celownicze umożliwiające precyzyjne strzelanie. Zasilany jest z dwurzędowych magazynków pudełkowych o pojemności 15 lub 17 nabojów. Posiada automatyczny bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem.
Broń wraz z 2-magazynkami 17 nabojowymi, 2 zestawami do konwersji magazynka na 15-nabojowy, szczoteczkką, wyciorem, pudełkiem transportowym i nakładką chwytu kosztuje 2599 złotych.

Konstrukcja radomska

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu wzór 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 roku konstrukcji PR-Ragun i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan. Uruchomienie produkcji pistoletów było możliwe dzięki pozytywnej decyzji ministra obrony narodowej, który nakazał wyłonienie nowego modelu pistoletu spełniającego potrzeby żołnierzy Wojska Polskiego. Dzięki tej decyzji możliwe jest stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.

W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu są obecnie objęci wszyscy żołnierze, podoficerowie i oficerowie, jednak na początku trafiał on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych stanowiskach.

Dla cywilów i wojskowych

Fabryka Broni „Łucznik” liczy na coraz większe zainteresowanie nowoczesnym Visem ze strony rynku cywilnego, ale też są jeszcze wielkie możliwości w sprzedaży broni wojsku i innym służbom. Jak podkreślał prezes Fabryki Broni „Łucznik” Adam Suliga we współczesnej armii w broń krótką wyposażeni są nie tylko oficerowie i podoficerowie różnych formacji, ale też żołnierze szeregowi, którzy posiadają pistolety jako dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w przypadku problemów z automatyczną bronią długą. Pistolet jest bronią kurkową, czyli taką jaka preferowana jest nie tylko w wojskach polskich, ale też w innych armiach. To pistolet metalowy z niewielką ilością elementów z tworzywa sztucznego, chodzi o wyeliminowanie wpływu różnych warunków, w których będzie używany.

Do niedawna VIS 100 był znany jako PR-15 Ragun, bo pod taką nazwą od 2013 roku pracowano nad nim w Radomiu. Docelowo pistolet ten ma zastąpić pamiętające jeszcze czasy Układu Warszawskiego P-64 i P-83. Używano w nich naboje różniące się od tych, którymi strzelają obecnie żołnierze NATO. Wprowadzanie partii VIS 100 do naszej armii ma potrwać do 2022 roku. Uruchamiając produkcję wojskową fabryka od razu zapowiedziała cywilną wersję broni.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto